Bezpieczeństwo zdrowotnefdfdferfdederftrgtrfedwsdfghjkjhbgvcdsdefrgthyjukiyjtgrewdsefrgtyhujkiyhtrfecvb ujyhtgrfee tyuhtgr feryjtrertyujythbrve hjytr PDF

Title Bezpieczeństwo zdrowotnefdfdferfdederftrgtrfedwsdfghjkjhbgvcdsdefrgthyjukiyjtgrewdsefrgtyhujkiyhtrfecvb ujyhtgrfee tyuhtgr feryjtrertyujythbrve hjytr
Author Kacper Dominiak
Course Marketing
Institution Akademia Sztuki Wojennej
Pages 4
File Size 98.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 75
Total Views 139

Summary

dfkjenrfkjrngjkrtngkjwernfl ervnk ervkne rvjnke viek vwrjkv weivj weriv wrejv rjv rvj rvbjh rtvhjtrv wrihvwrlkvj wri vj rwjktv wrklvj wrvkjwr vkwrj vlwrkj vwro;v wrlkvj rlkvbj rlvkwr bjkr lrk bvwrk jrlkr...


Description

Kacper Dominiak Bezpieczeństwo zdrowotne w kontekście ochrony jednostek przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz.

W ostatnich latach w Polsce oraz na całym świecie żyjemy w czasach pandemii. Mimo iż cały naukowy świat próbuje znaleźć skuteczny lek przeciwko wirusowi COVID-19, nadal nie udało się wytworzyć skuteczny i długotrwały lek. Pandemia COVID-19 w Polsce – epidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia tym koronawirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66-letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. W okresie od 14 do 20 marca 2020 obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od 15 marca 2020 wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca 2020, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązuje w Polsce stan epidemii. Do 22 stycznia 2022 odnotowano 4 484 095 przypadków zakażenia, zarejestrowano 103 819 zgonów, a ozdrowiało 3 834 813 osób. Państwo Polskie według mnie nie najgorzej radzi sobie z Pandemią. Zasada DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki, obowiązuje już blisko rok. Pierwszą linią obrony i podstawowym narzędziem, którym rządy mogą kontrolować rozprzestrzenia się koronawirusa są interwencje niefarmaceutyczne (ang. nonpharmaceutical interventions, NPI). Najpopularniejsze to właśnie utrzymywanie dystansu społecznego, ograniczenie spotkań, noszenie w przestrzeni publicznej maseczek czy częste mycie lub dezynfekowanie rąk. 1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są:   

rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem! Usta          

i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.: na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej), w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej), w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.) w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Państwo Polskie zabezpiecza nas również przed osobami które aktualnie przechodzą chorobę.

Kwarantanna Ograniczenie dotyczy osób, które:  przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE*,  przekraczają granicę RP ze strefy Schengen,  miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),  zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

Również loty między państwami są ograniczone przez zasady bezpieczeństwa. Osoby podróżujące spoza Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz Turcji, muszą okazać negatywny wynik testu na COVID-19. Test musisz wykonać niezależnie od tego, w jaki sposób podróżujesz (transportem zbiorowym, indywidualnym czy pieszo). Obowiązek wykonania testu dotyczy także osób zaszczepionych. Wynik testu nie może być starszy niż 24 godziny - licząc od przekroczenia granicy Polski. Test można też wykonać na niektórych lotniskach w Polsce, przed odprawą graniczną. Na terenie lotniska wykonasz także test w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy.

Zgromadzenia i imprezy

Zgromadzenia We wszystkich typach zgromadzeń może uczestniczyć maks. 100 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Spotkania W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 100 osób. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika) Do limitu 30% nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby:  unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID;  lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

Komunikacja publiczna W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 100 proc. obłożenia. Należy pamiętać o zasłonięciu twarzy maseczką.

Muzea i galerie sztuki Funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 15 m2. Do limitu nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby:  unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID;  lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

Kina Funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 30 proc. obłożenia. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa. Nie można spożywać posiłków ani napojów w kinach. Do limitu 30% nie wlicza się zaszczepionych przeciwko COVID-19 pod warunkiem okazania przez te osoby:  unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID;  lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu. Uważam że Polskie państwo dobrze radzi sobie z pandemią, ważne również jest uświadamianie społeczeństwa. Aby każdy był świadomy i mimo iż być może nie każdego dotyka wirus. Nie lekceważyć go oraz nie narażać się na zarażenie....


Similar Free PDFs