Title | Depreciation Questions |
---|---|
Author | Nicholas Cavasinni |
Course | Financial Accounting Applications |
Institution | Western Sydney University |
Pages | 6 |
File Size | 339.8 KB |
File Type | |
Total Downloads | 48 |
Total Views | 144 |
Download Depreciation Questions PDF
PURCHASED on 1st October 2018 Cost – 228,000 Residual Value – 28000 Depreciable amount – 228,000 – 28,000 = 200,000 Useful life – 10 years
A) Straight Line Method (USE RESIDUAL VALUE) Straight Line Depreciation rate = 100% / 10 years = 10% 200,000 / 10% = 20,000 a year NOTE FOR 2018 ONLY 3 MONTHS OF DEP ### 2018 Depreciation Expense = 20,000 / 4 = $5000
2019 Depreciation Expense = 200,000 x 10% = 20,000 = 20,000
B) Diminishing-balance method (DOUBLE straight-line rate – GIVEN) – no need to calculate USE ACTUAL COST VALUE
10% x 2 = 20%
2018 Depreciation Expense = 228,000 x 20% x 3/12 = 11,400
Carrying value = 228,000 – 11,400 = 216,600
2019 Depreciation Expense = 216600 x 20% = 43,320 C) Units-Of-Production Method
Expected working hours – 40,000 1800 Hours Machine usage
Depreciation cost per unit = Depreciable amount / total units pf production = 200,000 / 40,000 = $5 per hour
2018 Depreciation = 1800 hours x $5 = $9,000
A) Straight Line Method: Cost - $400,000 |
Residual Cost - $40,000
| Useful Life – 4 Years (25%)
Depreciable amount – 360,000 (Cost – Residual Calculation
Years
Depreciable Cost
Depreciation Rate
X
End of Year Annual Depreciation Expense =
Accumulated Depreciation
2018
360,000
25% (4 years)
$90,000
$90,000
2019 2020 2021
360,000 360,000 360,000
25% 25% 25%
$90,000 $90,000 $90,000
$180,000 $270,000 $360,000
Carrying Amount $310,000 (400,000 – 90,000) $220,000 $130,000 $40,000
B) Diminishing – Balance Method Rate = 1 – (40,000 / 400,000) ^1/4 = 0.4376 = 44% Calculation
Years
2018 2019 2020 2021
Carrying Amount Beginning of Year
400,000 224,000 125,440 70,246
x
Depreciation Rate#
44% 44% 44% 44%
End of Year Annual Depreciation Expense =
176,000 98,560 55,194 (rounded) 70,246 – 40,000 = 30,246
Accumulated Depreciation
Carrying Amount
176,000 224,000 274,560 125,440 329,754 70,246 360,000 40,000 (WORK (MUST BACKWARDS EQUAL from residual) RESIDUAL
VALUE) b) Which method would result in the higher reported profit in 2018? In the higher total reported profit over the 4-year period? Straight-line depreciation provides the lowest amount for 2018 depreciation expense ($90,000) and, therefore, the highest 2018 profit. Diminishing-balance depreciation provides the highest amount for 2018 depreciation expense ($176,000) and, therefore, the lowest 2018 profit.
Over the four-year period, both methods result in the same total depreciation expense ($360,000) and, therefore, the same total profit.
# High Depreciation Expense = Low Profit # # Low Depreciation Expense = High Profit #
A) Straight Line: 135,000 – 26,250 = 108,750
Diminishing rate (GIVEN 1.5x straight-line) Accumulated Depreciation 31/12 Year
Calculation MACHINE 1
2015
108750 x 10% = 10875
10,875
2016
108750 x 10% = 10875
21,750
2017
108750 x 10% = 10875
2018
108750 x 10% = 10875
32,625 43,500
Machine 2 2016
96,000 x 15% = 14,400
14,400
2017
81600 x 15% = 12,240
26,640
2018
69360 x 15% = 10,404
37,044
Units of production -> Total hours = 10,000 Usage per year - > 2016 (1000), 2017 (3000), 2018 (4000) Depreciable amount = 65,000 - 15,000 = 50,000 Depreciation cost per unit = Depreciable amount / total units pf production = 50,000 / 10,000 = $5 Machine 3 2016
1000 x $5 = 5,000
5,000
2017
3000 x $5 = 15,000
20,000
2018
4000 x $5 = 20,000
40,000
b) For Machine 3 in 2018, Which Depreciation Method is preferred for tax purposes? Why? Straight Line = 50,000 / 5 = 10,000
(5 years = 20%)
Diminishing-Balance rate (Assuming 1.5x straight line rate) = 1.5 x 20% (1/5) = 30% 65,000 x 30% = 19,500 45,500 x 30% = 13,650 31,850 x 30% = 9,555 Units of Production (FROM ANSWER ABOVE $20,000) Since the depreciation expense in 2018 in highest under the units of production method, the higher expense will lower the tax payment. Therefore, the Units of production method is preferred for tax purposed for Machine 3 in 2018.
c) If you are a manager of Winter Ltd and your bonus is linked to profit of the company, which depreciation method do you prefer for Machine 3 in 2018? Explain why in point form. As a manager whose bonus is linked to profit, I would prefer a depreciation method that resulted in the lowest expense. From (b) above, Diminishing-balance method resulted in the lowest depreciation expense for Machine 3 in 2018. However, it should be noted that diminishing-balance method results in higher depreciation expenses in the earlier years of an asset’s life.
### Lower Expense = Higher Profit ###...