Gazdaságpolitika PDF

Title Gazdaságpolitika
Course Gazdaságpolitika
Institution Debreceni Egyetem
Pages 51
File Size 2.1 MB
File Type PDF
Total Downloads 64
Total Views 707

Summary

Miért kell gazdaságpolitikával foglalkozni? - A „politikai” viták nagy része valamilyen gazdaságpolitikai kérdés körül forog,  minden állampolgárnak kell – közvetve – gazdaságpolitikai döntéseket hoznia. - A nem elméleti vagy makroökonómiai területen dolgozó közgazdászoknak is érdemes tisztában len...


Description

Miért kell gazdaságpolitikával foglalkozni? -

-

A „politikai” viták nagy része valamilyen gazdaságpolitikai kérdés körül forog,  minden állampolgárnak kell – közvetve – gazdaságpolitikai döntéseket hoznia. A nem elméleti vagy makroökonómiai területen dolgozó közgazdászoknak is érdemes tisztában lenniük a gazdaságpolitika alapjaival: a gazdaságpolitikai környezet az üzleti döntések során is fontos. Csak, mert érdekes.

-

Egy olyan közgazdász, aki saját erőfeszítéséből képes egy héttel (amit szerény sikernek tartanék) hátráltatni egy évi 100 millió dollárt elpazarló kormányzati program megvalósulását, egész életére szólóan kiérdemelte a fizetését”

-

(Coase, R. (1994), Essays on Economics and Economists, The University of Chicago Press, Chicago, Kindle Edition, loc. 966)

Az állam szerepe, az állami beavatkozás indokai, formái Mi a gazdaságpolitika? •

A gazdaságpolitika az állam (a kormány és nem kormányzati szervezetek és testületek) gazdaságot és társadalmat szabályozó, irányító vagy befolyásoló célirányos tevékenysége, amely a pénzügypolitika, versenypolitika, regionális politika és sok egyéb állami szakpolitika alkalmazásával szolgálja a politikai értékeket és érdekeket.



Kormányzati döntési eljárások: hogyan hozzák meg, milyen tényezők alakítják azokat a döntéseket, amelyeket összefoglaló néven gazdaságpolitikának hívunk.  Az állami beavatkozás okai és következményei

Az állami beavatkozás indokai A versenyzői piac egyensúlya Pareto-hatékony. Mi dolga van akkor az államnak? •

Allokáció: javítani az erőforrás-elosztás hatékonyságát, amikor a piaci allokáció valamilyen oknál fogva mégsem hatékony (pl.: közjavak, infrastruktúra)



Stabilizáció: a gazdasági ingadozások kisimítása, az „output-rés” csökkentése (fiskális és monetáris politika (egy része))



Redisztribúció: a jövedelemelosztás egyenlőtlenségeinek korrekciója (adózás, transzferek, jóléti politika)

Az állami beavatkozás indokai: allokáció Piaci kudarcok: a piaci egyensúly nem vezet Pareto-hatékony eredményre. •

Monopólium

A belépési korlátok miatt a piac nem versenyzői  kisebb mennyiség, magasabb ár, hatékonyságveszteség  a versenyzői feltételek visszaállítása lehet a cél (pl. versenypolitika). Nem minden esetben kívánatos megszüntetni a monopóliumokat (természetes monopólium). •

Közjavak



Hiányzik a kizárhatóság vagy a rivalizálás  potyautas probléma (pl. közutak fenntartása)



Externáliák

Az egyén nem viseli cselekvésének minden hasznát vagy költségét  környezetvédelemi politika, nagyarányú elbocsátások szabályozása, nagyméretű pénzügyi intézmények csődjének magakadályozása. •

Nem tökéletes információ (információs aszimmetria)

Az eladó és a vevő nem azonos módon informáltak (tipikus példa: biztosítás, hitelezés)  az állam feladata lehet az információnyújtás. •

Nem teljes piacok

Bizonyos javaknak nem jön létre piacuk, habár hatékony lenne  az állam helyettesíti a piacot. Pl. oktatási költségek fedezésére nyújtott hitelek. A kormányzat allokációs szerepe: összefoglalás példákkal piaci kudarc

gazdaságpolitikai válasz

monopólium

versenyszabályozás: vállalategyesülés tiltása, kartellek tiltása, tisztességtelen verseny tiltása, stb.

közjavak

állami termelés, kormányzati vásárlás

(közvilágítás, honvédelem) negatív externália (kárfelelősség nélküli szennyezés) pozitív externália

Pigou-adó: a szennyező adóztatása

az innováció támogatása, szabadalmi jog

(innováció túlcsorduló haszna) információs aszimmetria

kötelező biztosítás

(egészségügy) nem teljes piacok (az oktatási hitelek piaca)

a hitelezés állami támogatása, állami hitelezés

Az állami beavatkozás indokai: redisztribúció Nem hatékonysági, hanem igazságossági szempontok vezérlik  szükség van egy olyan normatív elvre, amely megmondja, hogy mi igazságosabb: Hogyan lehet az egyének közötti jövedelemelosztást összehasonlítani igazságosság alapján? Általában átváltás van a hatékonyság és az egyenlőségként felfogott igazságosság között, mert a nagyobb újraelosztás torzítja azoknak az ösztönzőit, akik a jövedelmet megtermelik (ld. adózás, részletesen később) Az állam a pénzügyi és reálfolyamatok szabályozója Tipikus példa: állami költségvetés megalkotása, a jegybanki alapkamat változtatása  költségvetési (fiskális) és monetáris politika Keynesi makroökonómia  az 1950-es évek óta fiskális és monetáris politikát tartják az állam egyik legfontosabb tevékenységének  a stabilizációs politika viszonylag új dolog. A reálfolyamatokban is aktívan beleszólhat az állam: infrastruktúra megújítása, elmaradott területek fejlesztése, munkaerő átképzése, nagy beruházások stb. •

Az állam sok szabályozó szervezet révén közvetlenül is jelen van a gazdasági életben



A gazdaság működési szabályainak meghatározásával az állam a társadalmi rendet, a jogrend, a közösségi működés fenntartását vagy megerősítését szolgálhatja.



Általában a kormánytól szervezetileg független szereplők végzik: jegybank, bíróság, versenyhivatal



Önszabályozás is lehetséges: gazdasági kamara, szakmai szövetség, stb.

A gazdálkodó állam Mennyire aktív az állam közvetlen gazdasági szereplőként? •

A pénzügyi és reálszabályozás nem indokolna annyira kiterjedt államot és állami szektort, mint amekkorát a fejlett világ országaiban tapasztalunk.



Nemcsak az állami szektor, de az állami tulajdon is viszonylag nagy arányú, bár országról országra eltér.



A világ majdnem minden országa vegyes gazdaság: magántuladonú és állami tulajdonú szektor is található benne. A két szektor céljai eltérnek: –

magánszektor: profitra való törekvés;



állami szektor: gazdaságpolitikai, politikai cél (egy-egy terület fejlesztés, a foglakozatás növelése, a politikai kampányban résztvettek „kifizetése”, stb.)

A politikai állam A gazdaságpolitika egyben a politika része is: a gazdaságpolitikai kérdések politikai viták során dőlnek el. A közfelfogás is eltér abban a tekintetben, hogy az államnak mennyire kell intervencionista módon viselkednie. Két szélsőség: •

Tervgazdaság (szocializmus): magántulajdon szerepe minimális, aminek a hatására nemcsak a gazdasági, hanem a politikai szabadság is csorbul.



Minimális állam: az államnak csak a játékszabályokat kell meghatároznia és kikényszerítenie. (laissez faire, éjjeliőr-állam).



A gazdaságpolitika eltér országonként és kormányonként: vannak bizonyos országokra jellemző intézményi megoldások és gazdaságpolitikai eszközök, és a gazdaságpolitikát befolyásolja az ideológia (világkép) is.



A kormányzati működés mértékét és jellegét befolyásolja az általános jogi keret, politikai intézményrendszer, a kormány mögött álló érdekek és érdekcsoportok, illetve az értékrend (ideológia) is.



A döntés lehet társadalmi érdekegyeztetés eredménye.



A kormány mozgásterét befolyásolják a nemzetközi szervezeteken belüli szabályok, az előző kormányok által vállalt kötelezettségek.

Az állami kiadás aránya a GDP-hez viszonyítva néhány európai országban

Object3

Az állami kiadás aránya a GDP-hez viszonyítva (százalékban) Magyarországon

Object5

Az állami beruházások aránya az összes beruházáson belül, 2015

Közérdek, közjó Ha a gazdaságpolitikának a közérdeket (közjót) kell szolgálnia, először a közérdeket kell definiálni. •

Hogyan határozható meg a közérdek és hogyan kell azt érvényesíteni?



Mit mondanak a különböző közgazdasági iskolák a közjó érvényesítéséről?

Lehet-e aggregálni a preferenciákat? 1. példa Feltevések:

három szavazó (egyén, vagy csoport): X, Y, Z három alternatíva (törvényjavaslat): A, B, C. ismertek a preferenciák: X:

A≻B≻C

Y:

B≻C≻A

Z: C≻B≻A A társadalmi preferenciákat többségi szavazással alakítjuk ki:

B≻A

C≻A

B

B≻C≻A

2. példa Feltevések: három szavazó (egyén, vagy csoport): X, Y, Z három alternatíva (törvényjavaslat): A, B, C. Ismertek a preferenciák: X:

A≻B≻C

Y: B≻C≻A Z: C≻A≻B A társadalmi preferenciákat többségi szavazással alakítjuk ki:

A≻B

B≻C

C

A≻B≻C≻A

Lehet-e aggregálni a preferenciákat? Arrow-féle lehetetlenségi tétel Nem létezik olyan társadalmi jóléti függvény, amely univerzális értelmezési tartománnyal rendelkezik, és kielégíti az irreleváns alternatíváktól való függetlenségre, a Pareto-elvre, és a diktatúra hiányára vonatkozó feltételt. •

Univerzális értelmezési tartomány: az egyéni preferenciák bármilyen kombinációjára vonatkozóan képes társadalmi rangsort képezni.



Irreleváns alternatíváktól való függetlenség: két alternatíva, x és y, társadalmi rangsora csak attól függ, hogy az egyének hogyan rangsorolják ezt a két alternatívát, és nem függ attól, hogy hogyan rangsorolnak egy (irreleváns) harmadikat.



Pareto elv: Ha minden egyén preferálja x-et y-hoz képest, akkor a társadalmi rangsor is ez.



A diktatúra hiánya: nincs olyan szavazó, akinek egyéni preferenciarendezése mindig megegyezne a társadalmi preferenciarendezéssel.



Az Arrow-féle lehetetlenségi tétel üzenete az, hogy nem lehet „a társadalom”, „az ország” preferenciáját úgy megalkotni, hogy az az egyéni preferenciákkal szembeni racionalitási követelményeknek megfeleljen.



Elvi okokból sem lehet elvárni azt, hogy egy-egy közösségi döntés mindenkinek megfeleljen.



 A közjó fogalmát és azt, hogy az államnak milyen faladatokat kell ellátnia ennek elősegítése érdekében, vita övezi.

Nézetek a közjó érvényesítéséről: mire törekedjen az állam? A legtöbb kormány törekszik arra, hogy • • • • • • •

fenntartsa a gazdasági fejlődést (növekedést), és kisimítsa a konjunktúra-ciklusokat; megőrizze a pénz értékét, és a folyó fizetési mérleg egyensúlyát; a társadalom erőforrásainak minél teljesebb mértékben hasznosítsa (a foglalkoztatottság); a jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségeket az igazságosnak ítélt szint alá csökkentse. Egyéb célok: Szocializmus: anyagi javak termelése Merkantilizmus: a folyó fizetési mérleg pozitív egyenlege Populizmus: az egyenlőtlenségek felszámolása

A gazdaságpolitika elméleti megközelítései 1. Pozitív megközelítés A közgazdász külső megfigyelőként jelenik meg. A gazdaságpolitikai intézkedések exogén hatásokként értelmezendők. Példa : Milyen hatása van az adócsökkentésnek a kibocsátásra? Milyen hatása van a jövedelemadó-kulcsok csökkentésének a foglalkoztatottságra? 2. Normatív megközelítés A közgazdász a tanácsadó szerepében van, aki egy „jóindulatú uralkodónak”, „társadalmi tervezőnek” ad tanácsokat.  Az alternatívák összehasonlításához szükség van egy mércére a költségek és a hasznok összevetéséhez (társadalmi jóléti függvény). Számolni kell az információs, intézményi és politikai korlátokkal  a második legjobb megoldás keresése. Példa: ingyenes zeneletöltés elterjedése  Hogyan kompenzáljuk a zenészeket? Első legjobb megoldás: egyösszegű adó kivetése azokra, akik az ingyen letöltött zenét hallgatják. Megvalósítható ez? Második legjobb: a zenelejátszók illetve üres CD-k, stb-k adóztatása, és a bevétel szétosztása a zenészek között. Másik példa:

Hogyan növeljük a foglalkoztatottságot? A marginális adókulcsok csökkentése  a hatékonyság növekszik, de az egyenlőtlenség is  hogyan mérjük össze a hasznot és a költséget?  értékítéletre van szükség. Állami programokat, képzéseket indítunk  növelni kell az adókat  kinek az adóját növeljük?  hogyan vetjük össze az ebből származó hatékonyságveszteséget a foglakoztatás vélt növekedésével? 3. Politikai gazdaságtan A pozitív megközelítéshez hasonlóan a közgazdász nem a tanácsadó, hanem a külső megfigyelő szerepét veszi fel. A gazdaságpolitikai döntések endogén változók: a (gazdaság)politika alakítóinak motivációit modellezzük.  A normatív döntéshozatalnak a „rezsim” szabályaira kell vonatkoznia a szereplők ösztönzőinek vizsgálatán keresztül  a gazdaságpolitikát szabályozó szabályokról tudunk normatív ítéleteket hozni. Példa: Miért nagy a költségvetési hiány bizonyos országokban?  Milyen a választási rendszer? Milyen intézményes (alkotmányos) korlátjai vannak a gazdaságpolitikának? Milyen az alkotmányos berendezkedés? Milyen a szavazók, pártok ideológiája? stb. Mit csinál a gazdaságpolitikus? Milyen döntéseket hoznak a gazdaságpolitikai döntéshozó? 1. Meghatározza és kikényszeríti a gazdaság „játékszabályait”: versenyszabályozás, iparágak szabályozása, stb. 2. Adók és állami kiadások meghatározása 3. Valutakibocsátás, monetáris és árfolyampolitika 4. Javak és szolgáltatások előállítása: egészségügy, oktatás, energia, stb. 5. Problémák megoldása (vagy annak színlelése): bértárgyalás, tömeges elbocsátások, válságok „megoldása” 6. Nemzetközi tárgyalások folytatása A gazdaságpolitika egy általános modellje

Eszközök: alapkamat, kormányzati kiadás, adók, stb

Intézmények: Független jegybank, A bérmegállapítás szabályai, A politikai szabályok, stb

Célok: stabil árszínvonal, alacsony munkanélküliség, igazságosabb jövedelemelosztás

Célok, eszközök és intézmények: -

Célok (nem feltétlenül konzisztensek egymással): az életszínvonal növelése, árstabilitás, egyenlőség növelése, szegénység csökkentése, stb.

-

Eszközök: fiskális politika, monetáris politika, szabályozás, direkt és indirekt adók, támogatások, transzferek, eseti döntések.

-

Intézmények: az emberi interakciók emberek által létrehozott korlátai: a különböző piacok működését szabályozó törvények, alkotmányos korlátok, informális szabályok (szokások, szabályok, vallás, egyéb kulturális szabályok).

Gazdaságpolitikai célok és eszközök: a Tinbergen szabály Az összes gazdaságpolitikai cél eléréséhez legalább ugyanannyi gazdaságpolitikai eszközre van szükség.  Ha a célok száma nagyobb, mint az eszközök száma, a gazdaságpolitikai átváltásokkal (trade-off) szembesül (Pl. rövid távú Phillips-görbe) Strukturális reform és gazdaságpolitikai menedzsment Másik gazdaságpolitikai cél

Strukturális reform

Gazdaságpolitikai menedzsment

A gazdaságpolitikai gondolkodás fő irányzatai Gazdaságpolitika történelmi áttekintésben

1. Az I. világháborúig tartó szakasz: a klasszikus liberális gazdaságpolitika korszaka 2. A két világháború közötti szakasz: a protekcionizmus és intervencionizmus különböző formái 3. A II. világháború után: a két világrend szembenállása a gazdaságpolitikában is megjelenik 4. 1989-90 után: a globalizációs folyamatok felerősödése A 19. század A be nem avatkozás a meghatározó gazdaságpolitikai álláspont Szabadkereskedelem (Pax Britannica) Aranystandard  viszonylag stabil árfolyamok és árszínvonal, szabad tőkeáramlás Az első globalizációs korszak: Nagyarányú nemzetközi tőkeáramlás és kereskedelem: Jellemző a fejlettek tőkekivitele és a fejlődők tőkebehozatala; a tőkekivitel főleg adósságot megtestesítő értékpapírokat jelentett. A két világháború között A háború alatt hadigazdaság: nagy adókat vetnek ki, felfüggesztik a szabadkereskedelmet, felfüggesztik az aranystandardot  pénznyomás  infláció Az állam nem vonult vissza a korábbi keretek közé. 1929-33-as válság  felerősödtek a nagyobb állami szerepvállalást hangsúlyozó nézetek. Az állami beavatkozás növekedett (pl. New Deal). Protekcionista és merkantilista gazdaságpolitika és versengő leértékelések. Protekcionizmus: vámokkal, az import és az export szabályozásával, a hazai vállalatoknak adott kedvezményekkel, árfolyameszközökkel védik a külföldi versenytől a hazai termelőket. Merkantilizmus: a kormány arra törekszik, hogy az exportot serkentse, az importot pedig visszafogja (a folyó fizetési mérleg pozitív legyen). Kommunizmus: a Szovjetunióban bevezették a totális állami tulajdont – tervgazdaság. Korporatív döntéshozatal (fasiszta Olaszország): korporációba (testületbe) kényszeríti a munkaadókat és a munkavállalókat és az így kreált testülettel a kormány országos szinten dönt a fontos kérdésekről: bérek, profitok, gazdaságfejlesztés. A korporativizmus demokratikus formáját szokás neo-korporativizmusnak hívni. A II. világháború után 50-es évek: gyors gazdasági növekedés a fejlett világban. Kapitalista és kommunista szembenállás  növekedésközpontú gazdaságpolitika. Nyugaton keresletszabályozás, a keynesi gazdaságpolitika fénykora. Keleten népgazdasági tervek

Az 1970-es évektől egyre nyilvánvalóbbá vált a szocializmus gazdaságtalan működése, innovációra való képtelensége, rossz ösztönzők kialakulása. A „globális korszak” (1990 után) A nemzetállamok szerepe és jelentősége változik (csökken?) Az államközi együttműködések átfogó rendszere jött lére: ENSZ, IMF, WB, WTO, EU, szabadkereskedelmi egyezmények  a nemzetállamok szuverenitásuk egy részét ezekre ruházták át. Ez korlátot szab a nemzeti gazdaságpolitikák számára, de jelentőségük továbbra is nagy.

A Wagner-törvény Adolph Wagner, 1883 A kormányzat mérete, ha azt a közkiadásokkal mérjük, gyorsabban növekszik, mint a jövedelem, mert •

az államnak növelnie kell az adminisztrációra és a közrendre szánt kiadásokat;



az elosztási kérdések egyre fontosabbak;



nő az igény a magánmonopóliumok ellenőrzésére.

A kormányzati kiadások és bevételek aránya a GDP-hez viszonyítva az USA-ban 50 45 40 35 30 25 20 15 10 5 0 00 11 22 33 44 55 66 77 88 99 10 21 32 43 54 65 76 87 98 09 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 19 19 19 19 19 19 19 19 19 20 bevétel

kiadás

A kormányzati kiadások és bevételek aránya a GDP-hez viszonyítva az Egyesült Királyságban 70

60

50

40

30

20

10

0 30 36 42 48 54 60 66 72 78 84 90 96 02 08 14 20 26 32 38 44 50 56 62 68 74 80 86 92 98 04 10 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 20 20 bevétel

kiadás

Az állam mérete Az állam mérete (kormányzati fogyasztás, reálértéken) a magas jövedelmű OECD országokban és a többi országban

A gazdasági szabadság történelmi indexe az OECD-országokban 1850-2007

Az elméletek jelentősége A gazdaságpolitika alakításában szerepe van



a történelmi tapasztalatoknak (USA: pénzügyi szabályozás és a munkanélküliség elleni fellépés, Németország: az inflációval szembeni attitűd);



a politikai érdekeknek (szavazatmaximalizáló logika, érdekcsoportok);



gazdaságpolitikai, közgazdasági iskolák, meghatározó eszmeáramlatok  koronként vannak közös jegyek a gazdaságpolitikában

Gazdaságpolitikai konszenzus a 19-20. század fordulóján •

Monetáris politika: az aranytsandard által meghatározott: stabil pénzkínálat (kisebb ingadozásokkal)  stabil árszínvonal (kisebb inflációs és deflációs periódusokkal). Nincs lehetőség a pénzkínálat eseti változtatására.



Fiskális politika: –

Kormányzati pénzügyek ~ családi pénzügyek  lehetőleg kiegyensúlyozott költségvetésre kell törekedni



az államadósság a jövő generációit terheli



a kormányzati kiadások költségeit a jelenlegi politikai közösségnek kell viselni  a deficit háborúk idején megengedett, de békeidőben viss...


Similar Free PDFs