Konspekt-piłka-nożna- prowadzenie piłki PDF

Title Konspekt-piłka-nożna- prowadzenie piłki
Course Wychowanie Fizyczne
Institution Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Pages 4
File Size 152.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 13
Total Views 123

Summary

Konspekt-piłka-nożna- prowadzenie piłki...


Description

PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W UJĘCIU CZYNNOŚCIOWYM Klasa: VI Szkoła Podstawowa Ilość ćwiczących: 20 Miejsce ćwiczeń: hala sportowa Czas trwania:45 minut Zadanie główne: Prowadzenie piłki L i P nogą. Zadania dodatkowe: Doskonalenie skoczności. Motywacje: Zmotywuję uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu. Cele operacyjne: 

Umiejętności:

- uczeń potrafi zaproponować ćwiczenia z prowadzeniem piłki - uczeń potrafi zaproponować proste ćwiczenia koordynacyjne w piłce nożnej 

Psychomotoryka:

- uczeń doskonali koordynację ruchową - uczeń doskonali siłę mięśni nóg 

Wiadomości:

- uczeń zna ćwiczenia wzmacniające mięsnie nóg - uczeń zna ćwiczenia, w których doskonali prowadzenie piłki L i P nogą 

Wychowanie:

- uczeń przestrzega zasad bezpieczeństwa na zajęciach - uczeń przestrzega poleceń nauczyciela Metody

realizacji

zadań:

pogadanka,

zabawowa

klasyczna,

naśladowcza

ścisła,

bezpośredniej celowości ruchu. Formy organizacyjne: frontalna, forma ćwiczeń w rzędach. Przybory i przyrządy: piłki, pachołki, płotki, materace, ringo, szarfy.

TOK LEKCJI

CZYNNOŚCI UCZNIA DOCELOWE

ZADANIA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

METODY REALIZACJ I ZADAŃ

Część wstępna 5min

Uczeń zna zadania lekcji oraz ich rolę.

Uczeń wita się, słucha nauczyciela. Uczeń informuje o gotowości uczestnictwa w zajęciach.

Nauczyciel wita się , przedstawia zadania lekcji. Nauczyciel sprawdza obecność i gotowość uczniów do zajęć.

- pogadanka

Uczeń przygotuje organizm do podejmowania dalszego wysiłku.

Uczeń bierze udział w zabawie ożywiającej „berek zbijak”.

Nauczyciel proponuje i prowadzi zabawę ożywiającą.

- metoda zabawowa klasyczna

Uczeń przygotowuje swoje ciało do realizacji zadania głównego - uczeń wzmacnia mm. NN

Uczeń wyobraża sobie i odtwarza ćwiczenie:

Nauczyciel prowadzi ćw. kształtujące, pokazuje je i objaśnia.

- metoda naśladowczaścisła

- uczeń wzmacnia mm. RR

Część główna A 10min

- uczeń wzmacnia siłę mięśni NN

- uczeń kształtuje skoczność

- uczeń kształtuje gibkość Uczeń poprzez zabawę wzmacnia mięsnie nóg oraz

Ćwiczenia w biegu po obwodzie koła z prowadzeniem piłki: - na sygnał zmiana kierunku biegu - krążenia RR w przód - krążenia RR w tył - krążenia przedramion na zewnątrz - krążenia przedramion do wewnątrz - krok odstawno- dostawny, twarzą do środka, piłka w dłoniach przed sobą - krok odstawno- dostawny, plecami do środka, piłka w dłoniach przed sobą - przeplatanka twarzą do środka, piłka w dłoniach - przeplatanka lecami do środka, piłka w dłoniach Uczniowie ustawiają się w rozsypce i odtwarzają ćwiczenia: - 10 przysiadów z trzymaniem piłki w dłoniach przed sobą - 5 przeskoków przodem i tyłem przez piłkę - 5 przeskoków bokiem przez piłkę - leżenie tyłem, ręce wyprostowane nad głową, przenoszenie piłki z nóg do rąk i z powrotem - leżenie przodem, 10 wznosów tułowia z trzymaniem piłki nad głową - siad rozkroczny, skłony do PN, do LN i do środka z trzymaniem piłki w dłoniach - podbijanie piłki prawą i lewą nogą Uczeń bierze udział w zabawie „reagowanie na sygnały”. Ćwiczący prowadzi piłkę po sali

Nauczyciel proponuje ćwiczenia, zwraca uwagę na poprawność wykonywania ćw.

Nauczyciel mobilizuje uczniów do ćwiczeń, pomaga tym którzy mają trudności.

Nauczyciel pokazuje jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem w czasie wykonywania ćwiczeń.

Nauczyciel wyjaśnia przebieg i prowadzi zabawę.

- zabawowa klasyczna

Część główna B 25min

doskonali umiejętność prowadzenia piłki nogami

na sygnał: 1 gwizdek- zatrzymuje piłkę podeszwą 2 gwizdki- zatrzymuje piłkę i przeskakuję przez nią 3 gwizdki- zatrzymuje piłkę poprzez siad na niej

- Uczeń wzmacnia mięsnie nóg - Uczeń wzmacnia mięśnie nóg.

Uczniowie w grupach wykonują ćwiczenia w rzędach: - prowadzenie piłki do pachołka, zostawienie piłki i powrót na koniec swojego rzędu - bieg do pachołka po piłkę, powrót tyłem po linii prostej - prowadzenie piłki prostym podbiciem, do pachołka PN, 5 pompek, z powrotem LN. - prowadzenie piłki wewnętrzną częścią stopy, do pachołka PN, 5 przysiadów, z powrotem LN. - prowadzenie piłki zewnętrzną częścią stopy, do pachołka PN, 2 podskoki nogi do klatki, z powrotem LN.

Nauczyciel dobiera uczniów w grupy.

Uczniowie ustawieni w dwóch rzędach naprzeciwko, dwie piłki ustawione przy pachołkach. Uczniowie wykonują bieg slalomem, następnie prowadzą piłkę, zostawiają przy przeciwnym pachołku i biegną na koniec przeciwnego rzędu.

Nauczyciel objaśnia i pokazuje uczniom jak mają wyglądać prawidłowo wykonane ćwiczenia.

Uczniowie ustawieni w dwóch szeregach, po przeciwnych stronach boiska (twarzą do siebie). Na gwizdek, prowadzenie piłki sposobem wskazanym przez trenera, ze zmianą stron. Wygrywa zespół, który szybciej zmieni pozycję.

Nauczyciel przygotowuje miejsce ćwiczeń

- Uczeń kształtuję kondycję i koordynację.

- Uczeń kształtuje koordynację i kondycję. Wzmacnia mięśnie nóg

- Uczeń wzmacnia siłę mięśni nóg

- Uczeń kształtuję skoczność -Uczeń kształtuje koordynację

Uczniowie prowadzą piłkę sposobem wyznaczonym przez trenera, w wyznaczonym polu. Na gwizdek zostawiają piłki i ustawiają się jak najszybciej np. w szereg, koło, trójkąt, kwadrat itp. Drużyna, która zrobi to, jako ostatnia, otrzymuje punkt karny. Zespół, który zbierze 3 punkty karne, wykonuje 10 pompek.

- Uczeń w grze szkolnej wykorzystuje poznane na

Gra szkolna

- metoda naśladowczaścisła

Nauczyciel przygotowuje miejsce ćwiczeń.

Nauczyciel koryguje i poprawia błędy.

Nauczyciel koryguje i poprawia błędy.

Nauczyciel prowadzi szkolną grę.

-Zabawowa klasyczna

zajęciach umiejętności Uczeń uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie

Część końcowa 5min

Uczeń słucha nauczyciela, umotywuje się do aktywnego spędzania czasu wolnego, żegna się

Uczeń bierze udział w zabawie uspokajającej „Kolory”.

Nauczyciel przeprowadza zabawę uspokajającą.

- zabawowa klasyczna

- Uczeń bierze udział w zbiórce i omówieniu lekcji.

Nauczyciel przeprowadza zbiórkę, omawia lekcję, motywuję do podejmowania aktywnego spędzania czasu wolnego, żegna się

- pogadanka...


Similar Free PDFs