Title | MT3006 - Revision Questions |
---|---|
Course | Ship Chartering |
Institution | Nanyang Technological University |
Pages | 53 |
File Size | 704.7 KB |
File Type | |
Total Downloads | 6 |
Total Views | 502 |
Dated : 03 February 2017SCHOOL OF CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERINGDivision of Infrastructure Systems and Maritime Studies Bachelor of Science in Maritime StudiesSHIP CHARTERINGMTRevision NotesPrepared by: Soh Woei Liang Guest Lecturer AY2016-Prepared by: Soh Woei Liang April 2016 Determine the br...
Dated
SCHOOL OF CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING Division of Infrastructure Systems and Maritime Studies Bachelor of Science in Maritime Studies
SHIP CHARTERING MT3006
Revision Notes
Prepared by: Soh Woei Liang Guest Lecturer AY2016-17
: 03 February 2017
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
1. Determine the breakeven bareboat charter equivalent at the end of each period for the following investment. Vessel•s acquisition price Vessel•s lightweight Vessel•s lifespan Required rate of return Projected scrap metal price
$150million 40,000T 25 years 15% $450/T
Solution: PV FV N I Solve for PMT
-150,000,000 40,000 x 450 = 18,000,000 25 15% 23,120,321 per year 63,343
Therefore breakeven bareboat charter equivalent = $63,343 per day
2. Determine the minimum period required for the following investment to breakeven assuming all payments made at the beginning. Vessel•s acquisition price Vessel•s lightweight 10 years historical bareboat rate Required rate of return Projected scrap metal price
$65million 40,000T $35,000 per day 15% $450/T
Solution: PV FV I PMT Solve for N
-65,000,000 40,000 x 450 = 18,000,000 15% 35,000 x 365 = 12,775,000 6.34
Therefore, 6.34 years are needed to breakeven on this investment
3. Determine the rate of return on the following investment with all payments are made at the end. Vessel•s acquisition price Vessel•s lightweight 10 years historical bareboat rate Projected lifespan Projected scrap price
$105million 40,000T $35,000 per day 20 years $450/T
Solution: PV FV PMT N Solve for I
-105,000,000 40,000 x 450 = 18,000,000 35,000 x 365 = 12,775,000 20 10.85%
Therefore, the expected rate of return on the above investment is 10.85% Prepared by: Soh Woei Liang
April 2016 Page 2 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
4. Determine the breakeven time-charter equivalent on the following investment assuming all payments are made at the beginning. Vessel•s acquisition price Vessel•s lightweight Vessel•s lifespan Required rate of return Projected scrap price Daily running cost
$150million 40,000T 25 years 15% $450/T $5,000/day
Solution: PV FV N I Solve for PMT
-150,000,000 40,000 x 450 = 18,000,000 25 15% 20,104,627 per year 55,081 per day
Breakeven time-charter equivalent
55,081 + 5,000 $60,081 per day
5. Determine the minimum period required to breakeven on the following investment assuming all payments are made at the end of each period. Vessel•s acquisition price Vessel•s lightweight Historical 10 years market TCE Required rate of return Projected scrap metal price Daily running cost
$65million 40,000T $40,000/day 15% $450/T $5,000/day
Solution: PV FV I PMT Solve for N
-65,000,000 40,000 x 450 = 18,000,000 15% (40,000 – 5,000) x 365 = 12,775,000 8.61 years
6. Evaluate the following investment assuming all payments at made at the beginning of each period. Vessel•s acquisition price Vessel•s residual value Historical 10 years market bareboat rate Required rate of return Remaining lifespan
$65million $10million $35,000/day 15% 10 years
Solution: FV N I PMT Solve for PV
10,000,000 10 15% 35,000 x 365 = 12,775,000 -76,203,831
Since PV of future cashflow is higher than acquisition price, the project is a go. Please note that the negative PV figure should be treated as positive. Prepared by: Soh Woei Liang
April 2016 Page 3 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
7. Evaluate the following opportunity to dispose one of your vessel to a buyer who offered $45million. Vessel•s net book value Vessel•s lightweight Projected scrap price Operating expense Remaining lifespan Cost of capital Projected market TCE
$50million 40,000T $450/T $5,000/day 5 years 15% $35,000/day $30,000/day $40,000/day $25,000/day $20,000/day
Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5
Solution: Year 1 Cashflow Year 2 Cashflow Year 3 Cashflow Year 4 Cashflow Year 5 Cashflow
= (35,000 – 5,000) x 365 = (30,000 – 5,000) x 365 = (40,000 – 5,000) x 365 = (25,000 – 5,000) x 365 = (20,000 – 5,000) x 365
= 10,950,000 = 9,125,000 = 12,775,000 = 7,300,000 = 5,475,000
Assuming vessel sold for scrap at the beginning of year 6. Year 6 Cashflow CF0 CF1 CF2 CF3 CF4 CF5 CF6
= -50,000,000 = 10,950,000 = 9,215,000 = 12,775,000 = 7,300,000 = 5,475,000 = 18,000,000
= 40,000 x 450
PV of CF1 PV of CF2 PV of CF3 PV of CF4 PV of CF5 PV of CF6
= 18,000,000
= 9,521,739 = 6,967,864 = 8,399,770 = 4,173,799 = 2,722,043 = 7,781,897
Net Present Value = CF0 + CF1 + CF2 + CF3 + CF 4 + CF5 + CF6 = -50,000,000 + 9,521,739 + 6,967,864 + 8,399,770 + 4,173,799 + 2,722,043 + 7,781,897 = -10,432,888 Since NPV is negative, the continued trade of the vessel will not be feasible as the future cashflows are unable to provide a positive NPV. In the event a financial calculator is used, then it is possible to derive the internal rate of return also which will work out to 7.11%. Since the IRR of the project is lower than the cost of capital, the continued trading of the vessel will not bring economic benefit to the company.
Prepared by: Soh Woei Liang
April 2016 Page 4 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
8. Calculate the market time-charter equivalent for the following fixture. Cargo size Fixture rate Vessel•s particulars Port Costs Voyage distances
145,000 metric tons $25/MT 12.5kts on 50MT of bunkers per day 13.0kts on 45MT of bunkers per day $50,000 per call $50,000 per call 5,000 miles 5,000 miles 120 hours $450/MT
Laden Ballast Load Discharge Laden Ballast
Laytime Bunker costs Solution: Voyage duration
= (5,000 ÷ 12.5 ÷ 24) + (5,000 ÷ 13.0 ÷ 24) + (120 ÷ 24) = 16.7 + 16.0 + 5 = 37.7 days
Voyage costs
= (16.7 x 50 x 450) + (16.0 x 45 x 450) + 100,000 = 375,750 + 324,000 + 100,000 = $799,750
Gross freight
= 145,000 x 25 = $3,625,000
Voyage returns
= 3,625,000 – 799,750 = 2,825,250
Market TCE
= 2,825,250 ÷ 37.7 = $74,940 per day
9. Using the same voyage and vessel variables as question 8, calculate the market TCE for the following tanker fixture. Cargo size Fixture rate Flat rate
80,000 metric tons 150 WS $10.50 per metric ton
Solution: Voyage duration
= (5,000 ÷ 12.5 ÷ 24) + (5,000 ÷ 13.0 ÷ 24) + (120 ÷ 24) = 16.7 + 16.0 + 5 = 37.7 days
Voyage costs
= (16.7 x 50 x 450) + (16.0 x 45 x 450) + 100,000 = 375,750 + 324,000 + 100,000 = $799,750
Gross freight
= 80,000 x 10.50 x (150 ÷ 100) = $1,260,000
Market TCE
= (1,260,000 – 799,750) ÷ 37.7 = $54,635 per day
Prepared by: Soh Woei Liang
April 2016 Page 5 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
10. Assuming a daily running cost (operating expense) of $7,000 per day, what is the daily operating profit using the same conclusion as in question 9. Daily operating profit
= 54,635 – 7,000 = $47,635 per day
11. Assuming a breakeven bareboat rate of $35,000 per day, what is the daily profit before tax using the same conclusion as in questions 9 and 10. Daily profit before tax
= 47,635 – 35,000 = $12,635 per day
12. Calculate the minimum number of vessels that a shipowner must have in order to service a contract of affreightment on the following route. Laden Voyage Ballast Voyage Laden speed Ballast speed Laytime Per voyage parcel size Contract volume
5,000 miles 5,000 miles 12.5kts 15.0kts 120 hours 80,000 metric tons 2,400,000 per year
Solution: Round voyage duration
= (5,000 ÷ 12.5 ÷ 24) + (5,000 ÷ 15.0 ÷ 24) + (120 ÷ 24) = 16.7 + 13.9 + 5 = 35.6 days
Number of ships
= (2,400,000 ÷ 12) ÷ [(30.42 ÷ 35.6) x 80,000] = 200,000 ÷ 68,359.55 = 2.93 = 3 ships
13. Calculate the breakeven time-charter equivalent on the following newbuilding: Acquisition price $100million Historical scrap price $250/T Vessel•s lightweight 40,000T Cost of capital 10% Vessel•s lifespan 25 years Operating & overhead costs $5,000 per day Assume all payments made at the end of each period. Solution: PV FV N I Solve for PMT Breakeven TCE
-100,000,000 40,000 x 250 25 10% 10,915,126.50
= 10,000,000
= (10,915,126.50 ÷ 365) + 5,000 = 29,904.46 + 5,000 = $34,904.46
Prepared by: Soh Woei Liang
April 2016 Page 6 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
14. Calculate the rate of return on the following vessel acquisition: Acquisition price Projected residual value Vessel•s lifespan Operating & overhead expense Historical market TCE
$75million $5million 20 years $5,000/day $35,000/day
Assume all payments made at the end of each period. Solution: PV FV PMT N Solve for I
-75,000,000 5,000,000 (35,000 – 5,000) x 365 20 13.51% per year
= 10,950,000
15. Calculate the market TCE for the following fixture: Freight rate Cargo size Round voyage days Bunker consumption Bunker costs Port costs Broker commission Address commission
$10/MT 100,000MT 30 days 30MT/day $250/MT $100,000 1.5% on gross freight 1.5% on gross freight
Solution: Gross freight Commission Voyage costs Net freight Market TCE
= 10 x 100,000 = $1,000,000 = (1.5% + 1.5%) x 1,000,000 = $30,000 = (30 x 30 x 250) + 100,000 = $325,000 = 1,000,000 – 30,000 – 325,000 = 645,000 = 645,000 ÷ 30 = $21,500/day
16. Using the same voyage variables as in question 15, calculate the market TCE for the following fixture. Freight rate Cargo size Flat rate Solution: Gross freight Commission Net freight Market TCE
150 WS 150,000MT $10.50/MT = (150 ÷ 100) x 10.50 x 150,000 = $2,362,500 = (1.5% + 1.5%) x 2,362,500 = $70,875 = 2,362,500 – 70,875 – 325,000 = 1,966,625 = 1,966,625 ÷ 30
Prepared by: Soh Woei Liang
= $65,554/day April 2016
Page 7 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
17. Calculate the net present value and internal rate of return on the following contract of consecutive voyage. Vessel•s net book value Vessel•s projected residual value Vessel•s remaining lifespan Contract duration Operating and overhead expense Cost of capital Projected market TCE Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5
$50million $5million 10 years 5 years $5,000/day 10% per annum $25,000/day $35,000/day $20,000/day $30,000/day $40,000/day
Solution: Annual depreciation expense
= (50,000,000 – 5,000,000) ÷ 10 = 4,500,000
Total depreciation expense
= 4,500,000 x 5 = 22,500,000
NBV at end of contract
= 50,000,000 – 22,500,000 = 27,500,000
Assuming NBV at the end of contract is recovered in year 5. CF0 CF1 CF2 CF3 CF4 CF5
= -50,000,000 = (25,000 – 5,000) x 365 = (35,000 – 5,000) x 365 = (20,000 – 5,000) x 365 = (30,000 – 5,000) x 365 = [(40,000 – 5,000) x 365] + 27,500,000
Net present value
= 7,300,000 = 10,950,000 = 5,475,000 = 9,125,000 = 40,275,000
PV of CF1 = 6,636,364 PV of CF2 = 9,049,587 PV of CF3 = 4,113,449 PV of CF4 = 6,232,498 PV of CF5 = 25,007,606
= CF0 + CF1 + CF2 + CF3 + CF4 + CF5 = -50,000,000 + 6,636,364 + 9,049,587 + 4,113,449 + 6,232,498 + 25,007,606 = $1,039,504
Internal rate of return = 10.62% (using financial calculator)
18. Calculate the minimum number of vessels required to service the following contract: Contract size Contract parcel size Voyage days
4.8million tons in equal monthly shipments 145,000MT per shipment 45 days
Solution: Monthly shipment size
= 4,800,000 ÷ 12 = 400,000MT
Number of ships required
= 400,000 ÷ [(30.42 ÷ 45) x 145,000] = 400,000 ÷ 98,020 = 4.08 = 5 vessels needed
Prepared by: Soh Woei Liang
April 2016 Page 8 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
19. Using the same variable as in question 17, calculate the returns on assets with additional information as follow: Vessel was acquired with 50% debt at loan tenure of 10 years with equal capital repayment annually. Cost of debt is at 150 basis points above LIBOR which is projected to average around 3.5% per annum throughout the loan tenure. Solution: Outstanding debt
= 50,000,000 x 50% = 25,000,000
Capital repayment
= 25,000,000 ÷ 10 = 2,500,000
NBV of loan at beginning of Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Interest Expense
Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5
= 25,000,000 – = 22,500,000 – = 20,000,000 – = 17,500,000 –
2,500,000 2,500,000 2,500,000 2,500,000
= 25,000,000 x (3.5% + 1.5%) = 22,500,000 x 5% = 20,000,000 x 5% = 17,500,000 x 5% = 15,000,000 x 5%
Annual depreciation from question 17 Vessel NBV at beginning of Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Return on asset
= 25,000,000 = 22,500,000 = 20,000,000 = 17,500,000 = 15,000,000 = 1,250,000 = 1,125,000 = 1,000,000 = 875,000 = 750,000 = 4,500,000
= 50,000,000 – = 45,500,000 – = 41,000,000 – = 36,500,000 –
4,500,000 4,500,000 4,500,000 4,500,000
= 50,000,000 = 45,500,000 = 41,000,000 = 36,500,000 = 32,000,000
Year 1 = (7,300,000 – 1,250,000 – 4,500,000) ÷ 50,000,000 = 3.10% Year 2 = (10,950,000 – 1,125,000 – 4,500,000) ÷ 45,500,000 = 11.70% Year 3 = (5,475,000 – 1,000,000 – 4,500,000) ÷ 41,000,000 = -0.06% Year 4 = (9,125,000 – 875,000 – 4,500,000) ÷ 36,500,000 = 10.27% Year 5 = (12,775,000 – 750,000 – 4,500,000) ÷ 32,000,000 = 23.52%
Average Return on asset
= (3.10% + 11.70% - 0.06% + 10.27% + 23.52%) ÷ 5 = 9.71%
Prepared by: Soh Woei Liang
April 2016 Page 9 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
20. An opportunity to acquire a vessel presents itself and you are required to determine the financial feasibility of this opportunity. The following information are available: Asset•s fair market value is at $60million Asset•s remaining lifespan is at 5 years Asset•s lightweight is at 32,000T Available financing structure is as follow
Operational information
Market information
Cost of debt Cost of equity Weight of debt Weight of equity Loan tenure Operating Costs SG&A Expenses Drydock cost Drydocking cycle Next drydocking
8% per annum 10% per annum 80% 20% 3 years
$5,000/day $ 500/day $1,500,000 for 30 days 30 months Middle of year 3
Projected market TCE Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5
$45,000/day $50,000/day $55,000/day $35,000/day $60,000/day
10 years historical average scrap price
$350/T
Assume full utilisation, no leap year and zero tax rate Calculate the following: a) Returns on asset b) Net present value of this investment Based on the above answers, provide your recommendation. Solution: Cost of capital
= (80% x 8%) + (20% x 10%) = 8.4%
Capital repayment
= (80% x 60,000,000) ÷ 3 = $16,000,000 per year
Interest expense
Year 1 = 48,000,000 x 8.0% Year 2 = (48,000,000 – 16,000,000) x 8.0% Year 3 = (32,000,000 – 16,000,000) x 8.0%
Depreciation expense Amortisation expense
= [60,000,000 – (32,000 x 350)] ÷ 5 Year 3 = (1,500,000 ÷ 30) x 6 Year 4 = (1,500,000 ÷ 30) x 12 Year 5 = (1,500,000 ÷ 30) x 12
Operating & SG&A expense Net revenue
= (5,000 + 500) x 365
Year 1 = 45,000 x 365 Year 2 = 50,000 x 365 Year 3 = 55,000 x (365 – 30)
Prepared by: Soh Woei Liang
= $3,840,000 = $2,560,000 = $1,280,000 = $9,760,000/year = $300,000 = $600,000 = $600,000 = $2,007,500/year = $16,425,000 = $18,250,000 = $18,425,000 April 2016
Page 10 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
Year 4 = 35,000 x 365 Year 5 = 60,000 x 365 NBV of vessel at beg
Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5
= 60,000,000 – = 50,240,000 – = 40,480,000 – = 30,720,000 –
= $12,775,000 = $21,900,000 9,760,000 9,760,000 9,760,000 9,760,000
= $60,000,000 = $50,240,000 = $40,480,000 = $30,720,000 = $20,960,000
Net Income
Year 1 = 16,425,000 – 2,007,500 – 3,840,000 – 9,760,000 = 817,500 Year 2 = 18,250,000 – 2,007,500 – 2,560,000 – 9,760,000 = 3,922,500 Year 3 = 18,425,000 – 2,007,500 – 1,280,000 – 9,760,000 -300,000 = 5,077,500 Year 4 = 12,775,000 – 2,007,500 – 9,760,000 – 600,000 = 407,500 Year 5 = 21,900,000 – 2,007,500 – 9,760,000 – 600,000 = 9,532,500
Returns on Asset
Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5
a) Average Returns on Asset Cashflow
Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5
= 817,500 ÷ 60,000,000 = 3,922,500 ÷ 50,240,000 = 5,077,500 ÷ 40,480,000 = 407,500 ÷ 30,720,000 = 9,532,500 ÷ 20,960,000
= 1.36% = 7.81% = 12.54% = 1.33% = 45.48%
= 1.36% + 7.81% + 12.54% + 1.33% + 45.48% = 13.70% = 16,425,000 – 2,007,500 = 14,417,500 = 18,250,000 – 2,007,500 = 16,242,500 = 18,425,000 – 2,007,500 – 1,500,000 = 14,917,500 = 12,775,000 – 2,007,500 = 10,767,500 = 21,900,000 – 2,007,500 = 19,892,500
Assuming vessel was scrapped at the beginning of year 6 PV Cashflow
b) Net present value
Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Year 6
= 14,417,500 ÷ (1 + 0.084)1 = 16,242,500 ÷ (1 + 0.084)2 = 14,917,500 ÷ (1 + 0.084)3 = 10,767,500 ÷ (1 + 0.084)4 = 19,892,500 ÷ (1 + 0.084)5 = 11,200,000 ÷ (1 + 0.084)6
= 13,300,277 = 13,822,745 = 11,711,383 = 7,798,261 = 13,290,550 = 6,903,071
= -60,000,000 + 13,300,277 + 13,822,745 + 11,711,383 + 7,798,261 + 13,290,550 + 6,903,071 = 6,826,287
Based on above ROA of 13.70% over a cost of capital of 8.4% and NPV of $6,826,287, the recommendation is to proceed with the acquisition
Prepared by: Soh Woei Liang
April 2016 Page 11 of 53
MT3006 – Ship Chartering
Revision Questions
21. A shipowner has a fleet of 5 x handymax bulkers which are averaging 20 years old. This fleet has been trading on the spot market and their average performance are as follow: 2003 2004 2005 2006 2007
TCE TCE TCE TCE TCE
$14,800/day $28,100/day $21,200/day $20,300/day $42,500/day
Utilisation Utilisation Utilisation Utilisation Utilisation
85% 80% 75% 70% 65%
Due to the age of the vessels, the operating costs had been escalating at 1.5% per annum. As of end 2007, the operating costs per vessel averaged $5,000/day. In addition, due to the acute shortage of seafarers, the availability of experienced shore based staff is also declining resulting in rising wages. By end 2007, the average daily G&A costs have went up to $500/day...