Siarka PDF

Title Siarka
Author Paweł Baliński
Course Rudiments of Mining
Institution Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Pages 4
File Size 243.3 KB
File Type PDF
Total Downloads 45
Total Views 127

Summary

Siarka- sprawozdanie...


Description

Siarka Wydobycie i przetwórstwo w Polsce Siarka (S, łac. sulphur) – pierwiastek chemiczny, niemetal z bloku p w układzie okresowym. Siarka posiada kilka odmian alotropowych, z których trzy najważniejsze to siarka rombowa(w tej odmianie występuje siarka rodzima), jednoskośna i amorficzna.

W Polsce złoża siarki w stanie rodzimym występują w okolicach Tarnobrzega (Piaseczno, Machów, Jeziórko oraz Osiek), w rejonie Staszowa (Grzybów) oraz koło Lubaczowa (Horyniec-Zdrój, Basznia).

Polskie złoża siarki rodzimej są związane z występowaniem gipsów i wapieni, z których powstały i zalegają na głębokości od 70 do 370 metrów, tworząc pokłady o miąższości dochodzącej do 13 metrów. Siarka występuje w osadach wieku trzeciorzędowego w

postaci wypełnień drobnych przestrzeni. Powstała w wyniku biologicznej redukcji siarczanu wapnia przez mikroorganizmy. Zawartość siarki w skale maksymalnie dochodzić może do 70%, a średnio wynosi 25–30%. Siarka występuje zarówno w stanie rodzimym, jak i w postaci wielu minerałów. Są to zarówno siarczki, jak i siarczany: siarczki: piryt, chalkopiryt, markasyt, blenda cynkowa, galena, cynober siarczany: gips, anhydryt, baryt, kainit, celestyn, kizeryt Ponieważ jest ważnym składnikiem białek roślinnych i zwierzęcych, występuje w paliwach kopalnych będących pokładami obumarłych tkanek (szczególnie węgiel kamienny, ropa naftowa i gaz ziemny).Siarka pod względem rozpowszechnienia w skorupie ziemskiej zajmuje 16 miejsce. Jej całkowita zawartość w skorupie ziemskiej wynosi 0,026% wagowych. Utwory siarkonośne zajmują najczęściej nieregularne połacie bardzo zmiennej wielkości. Złoża siarki natomiast są zwykle wyraźnie wydłużone w ogólnym kierunku północny zachód-południowy wschód. Wyjątek stanowi (największe) złoże tarnobrzeskie, które odznacza się rozciągłością w kierunku zachód-wschód, znaczną nieregularnością zasięgu i jest pocięte uskokami. Wydłużenie w planie złóż siarki jest zgodne z układem głównych bloków tektonicznych w brzeżnej części zapadliska przedkarpackiego. Złoże tarnobrzeskie natomiast, najpłycej położone, występuje w obrębie dość szerokiego podniesienia zrębowego. Wielkość zrzutów uskoków głównych jest zmienna i zwykle większa w części SE bloków tektonicznych. W efekcie tego, złoża są pochylone, zapadają w stronę centralnej części zapadliska.

Wielkość zasobów i wydobycia siarki w Polsce w latach 1989-2009

Obecnie w Polsce (stan na 2013 r.) , w pobliżu Staszowa w województwie świętokrzyskim, działa jedyna na świecie kopalnia siarki (Kopalnia Siarki Osiek) stosująca metodę Frascha (metoda podziemnego wytopu). Do złoża wtłaczana jest przegrzana woda o temperaturze powyżej 150 °C, a stopiona pod jej wpływem siarka wyprowadzana jest na powierzchnię za pomocą sprężonego powietrza. Szacuje się, że do wydobycia 1 tony siarki potrzebne jest 7,5–19 ton wody.

W Polsce znajdują się cztery potwierdzone złoża zasiarczonej ropy naftowej i gazu ziemnego (łącznie 822 tys. ton siarki). Produkcja siarki z tych źródeł prowadzona jest w złożach Zielin, BMB, Cychry i Górzyca (okresowo). Siarkę (w postaci kwasu siarkowego) otrzymuje się przy przeróbce rud miedzi oraz cynku i ołowiu. Proces ten ma jednak niewielki udział w przemyśle siarki i jest stosowany głównie ze względu na ochronę środowiska. Zastosowania siarki: -Nawozy sztuczne, -Chemikalia wysokowartościowe (leki, substancje barwiące i agrochemikalia), -Środki ochrony roślin, -Produkcja celofanu i włókna wiskozowego. Siarka jako surowiec chemiczny jak i jej wydobycie z dnia na dzień tracą na znaczeniu.

Jest to efektem coraz mniejszego zapotrzebowania i wypierania tradycyjnych metod pozyskiwania przez np. odsiarczanie filtrów kominowych. Na szczęście ów surowiec nie gra wielkiej roli na rynku międzynarodowym i spadek zapotrzebowania, a zarazem produkcji nie grozi praktycznie niczym gospodarce naszego kraju....


Similar Free PDFs
Siarka
  • 4 Pages