Torowanie PDF

Title Torowanie
Course Badania mediów
Institution Szkola Wyzsza Psychologii Spolecznej
Pages 5
File Size 119.7 KB
File Type PDF
Total Downloads 75
Total Views 137

Summary

Download Torowanie PDF


Description

REKLAMA Torujący wpływ mediów

1. Zagadnienia I. Badania nad efektami primingu przez przekazy mediów (przemoc, polityka, stereotypy) II. Modele pamięciowe (mental models) – alternatywne wyjaśnienie primingu przez przekazy z mediów.

2. Torowanie poznawcze (priming); (Srull, Wyer, 1980).  Zjawisko wyjaśnia dlaczego w umyśle łatwo pojawia się jakaś wiedza, która była - niedawno bądź - często Używana w przeszłości. Ta wiedza(utworzona przez torowanie) powinna być bardziej dostępna, aktywna  Torowanie występuje wtedy, gdy jakaś idea czy kategoria jest zarówno zaktywizowana, jak i możliwa do zastosowania w bieżącej sytuacji – czyli ona musi w jakiś sposób i z jakiegoś powodu pasować, nie może być zupełnie odległa.  Torowanie może wpływać na ludzkie sądy, nastroje i trwale zapamiętywane interpretacje bodźców. 3. Sens i przykład  sens : jak treści prezentowane w mediach wpływają na późniejsze zachowania ludzi lub ich sądy związane z tymi treściami.  Przykład: osoby, u których niedawno zaktywizowano poprzez komunikaty w mediach przymiotniki o treści związanej z agresją (np. ostry, cięty, ranny, atakujący, zgryźliwy, napastliwy, nienawistny) mogą interpretować odebrany wkrótce potem wieloznaczny komunikat w kategoriach agresji. Torowanie odbywa się poza świadomością osoby temu poddanej. Jest podprogowe. 4. Natura primingu (Higgins i In, 1985)  Torowanie wpływa raczej na kodowanie niż na wydobywanie informacji z pamięci długotrwałej.  Najsilniejszy wpływ mają bodźce poprzedzające, które pojawiają się przed bodźcem aktualnie interpretowanym  Przesłanką efektu torowania jest albo bliskość w czasie, albo częstość pojawiania się danej kategorii poznawczej.

5. Warunki do pojawienia się torowania  Zachodzi tylko wtedy , gdy ludzie są nieświadomi wpływu wcześniej aktywizowanej kategorii na aktualnie dokonywane interpretacje.

6. Bliskie terminy  Przestępczość poznawcza – - łatwość wydobycia jakiejś struktury wiedzy z pamięci; - wiedza staje się przystępna wskutek niedawnego , częstego lub stałego przywoływania; kategorie służące do interpretacji bodźca są przystępne jeszcze przed jego spostrzeżeniem dzięki torowaniu poznawczemu - niektóre kategorie są stale dostępne poznawczo dla niektórych osób , ponieważ często i łatwo posługują się one tymi kategoriami - kiedy jakaś kategoria jest stale dostępna poznawczo jest w sprzeczności z kategorią przystępna sytuacyjnie (poprzez torowanie), na początku większą rolę odgrywa kategoria dostępna sytuacyjnie, ale z czasem przewagę uzyskuje kategoria dostępna chronicznie. - kategoria przestępne poznawczo wpływają istotnie na kodowanie związanych z nimi bodźców i wyznaczają spośród ich spostrzegania oraz oceny, zwłaszcza gdy bodźce te nie są zbyt intensywne lub są dwuznaczne (Bruner, 1957; Bargh i In, 1986)  Przykłady : - ktoś może mieć stałą skłonność do spostrzegania innych w kategoriach inteligencji, prospołeczności, zagrożenia. - udostępnienie pojęcia „przyjazność” spowoduje większą skłonność do interpretowania niejednoznacznych zachowań innej osoby w kategoriach tej cechy - zachowania matek agresywnych chłopców (matki reagowały krzykiem i blokadą w stosunku do chłopców, zanim jeszcze zorientowały się o co chodzi – że na przykład szukał w lodówce czegoś do jedzenia. Matki nie-agresywnych chłopców potrafiły wyczekać żęby zobaczyć co syn chce w ogóle zrobić. - interpretacja niejednoznacznego zachowania jako agresywnego (Dodge,) kreskówki i dzieci kilkunastoletnie. Jeżeli bodźce są niejednoznaczne, to te dzieci które wykazują zach. agresywne mają znacznie większą gotowość do interpretacji zachowań w kierunku agresywnym. 

Dostępność poznawcza - dostępność informacji w umyśle, czy w umyśle dostępne są jej ślady; - heurystyka dostępności, stanowi pewien uproszczony sposób dokonywania sądu w warunkach niepewności;

- dokonywanie subiektywnych ocen częstości lub prawdopodobieństwa zdarzeń na podstawie łatwości z jaką człowiekowi przychodzą na myśl odpowiednie przykłady lub własne przeszłe doświadczenia (Manstead i In. , 1996). 7. Badania nad efektami primingu przez przekazy z mediów : przemoc na ekranie.  Badania nad dziećmi : Josephson (2987) (dzieci z waky-talky na placu zabaw były w pierwszych trzech minutach bardziej agresywne..)  Badania nad studentami : Anderson (1997)  Badania europejskie : Krahe i Moeller (2011) 8. Badania nad efektami primingu przez przekazy z mediów : polityka Krosnick i Kinder (1990).  U of M : N=1086 ; wywiady; wykorzystano informacje zbierane w czasie kampanii wyborczej Ronalda Reagana  Torująca informacja w mediach oficjalnie potwierdzenie 25.11.1986 przez rzecznika prasowego informacji o sprzedaży broni Iranowi oraz złagodzenie polityki sprzedaży dla Contras.  Badani przeprowadzono przez torującą informacją i po niej.  Pomiary : opinie o Reaganie – ogólna ocena kompetencji, ocena spójności w polityce wewn. oraz polityce zagranicznej.  Pytania badawcze : 1. Czy na ogólną ocenę Reagana miały wpływ oceny dotyczące jego polityki wewnętrznej i polityki zagranicznej? 2. Jakie znaczenie dla oceny Reagana miała informacja torująca?  Wyniki : lepszym predykatorem globalnej oceny Reagana – przed inf. torującą były oceny jego działań w wewn. polityce - po informacji torującej były oceny jego działań w polityce zagranicznej.  Wniosek : wyniki pokazują, że wydarzenia polityczne przedstawiane przez media mają znaczenie torujące dla ludzkich myśli i ocen. Iyengar, Peters i Konder (1982) Dwa eksperymenty : 1) Dwie grupy oglądały wiadomości przez 4 kolejne dni. 1-a oglądała wiadomości z materiałem o niewystarczającym przygotowaniu obronnym USA. 2-a (kontrolna) oglądała wiadomości bez materiału o obronności. 2) Trzy grupy oglądały wiadomości przed 5 kolejnych dni. Każda grupa miała w wiadomościach tylko jedną z trzech wiodących informacji politycznych : przygotowania obronne, zanieczyszczenie środowiska, inflacja. Każdą grupę traktowano jako porównawczą (kontrolną) dla pozostałych.







Pomiary przed i po oglądaniu wiadomości : ocena 8 spraw w terminach : wagi dla narodu, wagi przywiązywanej do sprawy, potrzeby intensyfikacji działaj rządu, ilości rozmów o danej sprawie z przyjaciółmi. Dodatkowo badani oceniali działania prezydenta Cartera w zakresie prowadzenia polityki obronności kraju (w pierwszym eksperymencie), prowadzenia polityki ochrony kraju, ochrony przed zanieczyszczeniem i przeciwdziałania inflacji (eksperyment drugi) oraz kompetencji i spójności Cartera jako polityka. Wyniki : badani z grup eksperymentalnych wskazywali wzrost wagi osobistej przywiązywanej do sprawy po obejrzeniu wiadomości oraz większą wagę w porównaniu z grupą kontrolną – w obu eksperymentach, oraz silniejszą korelację między oceną działania Cartera w obszarze torowanym przez wiadomości a jego ogólną oceną jako polityka. Wniosek : eksperymenty dowiodły, że treść wiadomości wpływa na kierunek zmiany ocen polityka , a więc ma znaczenie dla formułowania opinii politycznych społeczeństwa, w tym , jak oceniania jest efektywność jego działań.

Hansen i Hansen (1988) Hansen i Krygowski (1994) Eksperymenty nad wpływem oglądania wideoklipów z muzyką rockową, na formułowanie stereotypów : oglądanie stereotypowych zachowań rockmanów I rockmnanek na jednym wideoklipie wiązało się z formowaniem bardziej stereotypowych wyobrażeń o mężczyźnie I kobiecie oglądanych podczas interakcji w innym wideoklipie. Np. kobietę spostrzegano jako mniej dominującą po oglądaniu wideoklipów ze stereotypowym przestawieniem rockmanów niż po oglądaniu wideoklipu bez cech stereotypowych zachowań.

Power, Murphy i Cover (1996) Temkin i Krahe (2008) -

-

Akcentowanie stereotypowych cech w sposobie przedstawiania kobiet w przekazach medialnych było związane z różnicami w ocenach wiarygodności zeznań ofiar gwałtu w procesach sądowych rzeczywistych i w eksperymentach : więcej stereotypowych cech – mniejsza przypisywana wiarygodność, mniej stereotypowych cech – większa przypisywana wiarygodność. Badania nad torowaniem akceptacji mitu gwałtu przez media : media mogą torować stereotypy, a podwyższona dostępność stereotypów wpływa na to, jak spostrzegani się rzeczywiści ludzie.

9. Interesujące modele wyjaśniające priming :

1) Model neoasocjacjonistyczny Berkowitza - pewne bodźce w otoczeniu nabierają znaczenia wcześniej i wpływają na oceny i skojarzenia później. 2) GAM Andersona – gotowość emocjonalna i fizjologiczna powodują, że łatwiej następuje konstruowanie myśli w sytuacji kiedy badane osoby były wcześniej prymowane bodźcami agresywnymi. 3) Model dostępności heurystycznej dla torowania politycznego 4) Model sieci torowania politycznego (Price i Tewksbury, 1997) 5) Model torowania stereotypów (Pechmann, 2001) 10. Modele pamięciowe - alternatywne wyjaśnienie primingu przez przekazy z mediów – modele mentalne. - umysł ludzki konstruuje (oprócz obrazów, słów i sądów) nietrwałe reprezentacje słowno-obrazowe o dużym poziomie złożoności , tzw. „modele mentalne”. Powstają w toku myślenia, rozumowania jako sposób na przedstawienie sobie w umyśle istoty problemu, szczególnie zależności, które się na niego składają. Wnioskowanie jest procesem semantycznym, jego przebieg zależy od wyobrażonych sobie stanów analizowanej sytuacji. Taki model sytuacji może być błędny i niespójny. Modele tworzone są ad hoc na potrzeby pojawiających się problemów, są nietrwałe, mają obrazowo-pojęciowy charakter, wykorzystują też reprezentacje trwałe – wiedzę, są złożone (Johnson-Laird, 1983) 11. Torowanie przez media – dwa sposoby działania. 1) Polega na podwyższaniu dostępności całych modeli mentalnych, a nie pojedynczych bodźców. Częste słuchanie, oglądanie w mediach o problemie oznacza częste aktywizowanie mentalnego modelu danej sprawy, w efekcie łatwiejsze jego przywoływanie i używanie. 2) Informacja z mediów niesie ze sobą zdolność do torowania specyficznej informacji w obrębie całego modelu zachowania, człowieka, wszystkiego razem – mentalnego modelu. Aktywizacja całych, złożony struktur....


Similar Free PDFs
Torowanie
  • 5 Pages