Zachowek PDF

Title Zachowek
Course Prawo rodzinne i spadkowe
Institution Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Pages 2
File Size 64.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 4
Total Views 188

Summary

Zachowek...


Description

Zachowek. Ochrona interesów najbliższych krewnych zmarłego.









 



W Polsce obowiązuje system zachowku, który pozwala dowolnie rozporządzić majątkiem, czyli można np. pominąć spadkobierców z kręgu ustawowego i przekazać spadek osobie obcej. Zachowek pozwala uniknąć pokrzywdzenia osób najbliższych dając im możliwość wystąpienia z roszczeniem pieniężnym do powołanego spadkobiercy. Rozmiar roszczenia uzależniony od tego, jaka część majątku przypadłaby tej osobie przy dziedziczeniu ustawowym. Obowiązek wypłaty zachowku należy do długów spadkowych. Podmioty uprawnione do zachowku: 1. Zstępni 2. Małżonek i rodzice spadkodawcy, o ile byliby powołani do spadku z ustawy (rodzice dochodzą do spadku czy też zachowku tylko, jeśli spadkodawca nie pozostawił dzieci) Podmioty wyłączone od zachowku: 1. Osoby uznane za niegodne (traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku) 2. Osoby, które zrzekły się dziedziczenia albo odrzuciły spadek przypadający im z ustawy (traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku) 3. Małżonek, który został wyłączony na podstawie 940 KC 4. Osoby wydziedziczone przez spadkodawcę Gdy niegodność albo wydziedziczenie odnosi się do zstępnego spadkodawcy, dziedziczą dzieci tego zstępnego (podobnie przy zawarciu umowy zrzeczenia się dziedziczenia między zstępnym a spadkodawcą – dziedziczą dzieci zstępnego). NIE MA TO ZASTOSOWANIA kiedy zstępny odrzucił spadek ustawowy. Uprawnionymi do zachowku mogą też być spadkobiercy dochodzący do dziedziczenia, jeżeli ich udział w spadku nie pokrywa ich zachowku. Roszczenie o zapłatę sumy tytułem zachowku powstaje, gdy uprawniony nie otrzymał go też w innej postaci niż powołanie do dziedziczenia, np. uczynionej przez spadkodawcę darowizny, powołania do spadku lub ustanowienia zapisu na jego rzecz. Dodatkowo – 996, 997 KC Zobowiązani do wypłaty zachowku w pierwszej kolejności spadkobiercy powołani do dziedziczenia. Jeśli spadkobiercy sami są powołani do zachowku to ich odpowiedzialność ograniczona do wysokości nadwyżki przekraczającej ich własny zachowek.









Jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego zachowku, może żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jeśli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku odpowiada tylko w granicach nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek. Dwie grupy obdarowanych: 1. Ponoszą odpowiedzialność z tytułu zachowku, jeśli darowizna została dokonana przed mniej niż 10 laty oraz istnieje wzbogacenie będące skutkiem dokonania darowizny. Rozmiar tego wzbogacenia wyznacza granice odpowiedzialności obdarowanego. 2. Obdarowani będący jednocześnie uprawnionymi do zachowku odpowiadają za zachowek niezależnie od tego, jak dawno otrzymali darowiznę. Jeżeli spadkodawca dokonał kilku darowizn, za zachowek odpowiadają wszyscy obdarowani, nie jest to odpowiedzialność solidarna, a uzależniona od tego, w jakim czasie darowizna została dokonana. W pierwszej kolejności odpowiada obdarowany najpóźniej, a dopiero wtedy, gdy uprawniony nie może odpowiadać – obdarowany wcześniej. Uprawniony niezależnie od tego, czy sam jest czy nie uprawniony do zachowku może zwolnić się z ciążącego obowiązku, wydając osobie uprawnionej przedmiot darowizny.

Wysokość zachowku.



   

Roszczenie o zachowek jest roszczeniem o zapłatę sumy pieniężnej wysokością odpowiadającej wartości połowy lub 2/3 udziału spadkowego, który przypadłby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym. Ustawa w sposób uprzywilejowany traktuje uprawnionego gdy jest niezdolny do pracy i (w odniesieniu do zstępnych) małoletniego Podstawę obliczenia zachowku stanowi określenie udziału spadkowego. Jeżeli uprawniony jest pełnoletni i zdolny do pracy, ułamek stanowiący podstawę do obliczenia zachowku mnoży się przez ½. Gdy uprawniony niezdolny do pracy lub uprawniony zstępny jest małoletni, mnoży się przez 2/3....


Similar Free PDFs