Title | 2. Tatăl nostru - ASD |
---|---|
Author | VERONICA DĂNCĂNEȚ |
Course | Retorică |
Institution | Universitatea Lucian Blaga din Sibiu |
Pages | 11 |
File Size | 387 KB |
File Type | |
Total Downloads | 10 |
Total Views | 141 |
ASD...
Proiect didactic Profesor: Bîrsan Ilie Alin Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Bazna Clasa: a III –a A Perioada: 01.04.2021 Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Religie ortodoxă Unitatea de învățare: Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu Subiectul lecției: Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească Tipul lecției: consolidare și sistematizare Obiective cadru: O.C.1. Cunoașterea și iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii și desăvârșirii omului O.C.3. Cunoașterea învățăturilor Sfintei Scripturi, a tradițiilor religioase și a istoriei Bisericii Obiective de referință: 1.2 să prezinte structura Rugăciunii Domnești și s-o rostească; 3.2 să rostească conștient rugăciunile studiate. Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili: O1 - să cunoască conținutul rugăciunii ”Tatăl nostru”; O2 – să știe cine este autorul rugăciunii ”Tatăl nostru”; O3 – să descrie împrejurările în care a fost rostită rugăciunea ”Tatăl nostru”; O4 – să explice denumirea ”Rugăciunii Domnești”; O5 – să enunțe cele șapte cereri și să explice rugăciunea ”Tatăl nostru”; O6 – să conștientizeze importanța rugăciunii în viața zilnică. Strategia didactică 1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, problematizarea, explicația, descrierea, observația, metoda exploziei stelare. 2. Mijloace de învățământ: icoana din sala de clasă, ghicitoarea creștină, cântarea religioasă Tatăl nostru, fișe de lucru, planșele didactice Tatăl nostru,Editura Sfântul Mina, telefonul, pentru audiția muzicală, tabla, videoproiector. 3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală și frontală. Resurse Oficiale: 1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 5229/01.09.2008, pentru clasa a III-a; 2. Planificarea calendaristică orientativă, clasa a III-a;
3. Unitatea de învățare Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Temporale: număr de lecții – 1 oră durata – 50 min Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1982. 2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999. 3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998. 4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000. 5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010. 6. Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox pentru clasa a III-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2009. 8. ghicitori creștine: http://mirelasova.over-blog.com/article-30190457.html și http://www.activitaticopii.ro/forum/viewtopic.php?f=42&t=3736 7. cântecul religios Tatăl nostru: http://sfantulapostolandrei.ro/index.php?id=24,36,0,0,1,0 8. filmul religios O problemă de dragoste, sursă: http://www.youtube.com/watch?v=opH4TsBTvnY sau textul: http://ortodox.md/articole/o-problema-de-iubire/ DEMERSUL DIDACTIC Nr. Etapele lecției Ob. Timp crt. op. (min.) 1
2
1.
Momentul organizatoric
3
4 2'
O1
Activitatea profesorului Activitatea elevului
Metode
Mijloace
Forme de organizare
Evaluare
5
6
7
8
9
Exercițiul de rugăciune
Icoana din sala de clasă
Activitate frontală
Obs. comportamentului elevilor
Activitate frontală și individuală
Evaluare orală, frontală și individuală
- Salut elevii. - Rostesc rugăciunea ”Tatăl nostru” cu elevii. - Fac prezența elevilor la clasă și realizez managementul clasei pentru începerea activității didactice care urmează să se desfășoare. - Elevii răspund la salut, spun rugăciunea și se pregătesc pentru lecție.
2.
Verificarea cunoștințelor dobândite și verificarea temei
2'
Profesorul numește câțiva elevi care să precizeze lecția predată anterior și ce temă au avut pentru acasă. Profesorul verifică tema calitativ și cantitativ. - Elevii răspund la întrebările profesorului: ”Lecția: Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească” și spun ce temă au avut pentru acasă, pregătindu-se pentru verificarea temei. Profesorul va spune elevilor doua ghicitori creștine, având ca scop descoperirea titlului lecției noi. Prima ghicitoare:
Conversația Observația
3.
4.
Captarea atenției
2'
Anunțarea titlului și a obiectivelor lecției
1'
5. Reactualizarea și consolidarea cunoștințelor O1
Notez titlul lecției pe tablă: ”Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească”. Anunț elevii că vor participa la o lecție de fixare și sistematizare a cunoștințelor însușite la lecția ”Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească” și precizez obiectivele propuse.
Problemati- Ghicitori zarea creștine
Activitate frontală
Exercițiul
Evaluare orală frontală
Explicația
Conversația
Tabla
Activitate frontală
Obs. comportamentului elevilor
Se trece la verificarea fontală a clasei și reactualizarea cunoștințelor lecției precedente ”Tatăl nostru”. 1. De ce spunem ”Rugăciunea Domnească”? Îi spunem ”Rugăciune Domnească” deoarece folosim cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos.
O2 O4
O3
”Telefonul creștinesc Are numărul ceresc: Om și Dumnezeu vorbesc.” - Elevii răspund: ”Rugăciunea” Sursă ghicitoare: http://mirelasova.over-blog.com/article-30190457.html A doua ghicitoare: ”Domnul ne-a-nvățat anume Cum să ne rugăm în lume. Care rugă însemnată Ne fu chiar de El lăsată?” - Elevii răspund: ”Tatăl nostru sau Rugăciunea Domnească” Sursă ghicitoare: http://www.activitaticopii.ro/forum/viewtopic.php?f=42&t=3736
2.
Câte tipuri de rugăciuni avem? Trei: de slavă sau laudă lui Dumnezeu, de cerere și de mulțumire.
3.
Ce fel de rugăciune este Rugăciunea ”Tatăl nostru”? Rugăciune de cerere.
4.
Unde se afla Iisus Hristos când a rostit această rugăciune? Pe munte.
5.
Cu cine se afla Iisus Hristos? Cu apostolii Săi.
6.
De ce Iisus Hristos ne învață să începem rugăciunea spunând: Tatăl nostru, Care ești în ceruri? Pentru că Dumnezeu este Tatăl nostru, al tuturor oamenilor. Mărturisim ”Care ești în ceruri” deoarece noi în timpul rugăciunii ne înălțăm mintea și sufletul la Dumnezeu.
Conversația Activitate frontală
25' Explicația
Evaluare orală frontală
7.
Care este prima cerere a rugăciunii ”Tatăl nostru”? În timp ce pun această întrebare, încep să arăt elevilor planșele didactice ”Tatăl nostru” de la Editura Sf. Mina. Sfințească-se numele Tău.
8.
Ce fac copiii din prima planșă? În timp ce pun această întrebare, încep să arăt elevilor planșele didactice ”Tatăl nostru” de la Editura Sf. Mina. Anunț elevii că fiecare explicație a cererilor rugăciunii ”Tatăl nostru” o vom descoperi pe câte o planșă. Se închină, se roagă și fac fapte bune, slăvind astfel pe Dumnezeu.
9.
Ce cerem lui Dumnezeu în prima cerere? Noi cerem ca numele lui Dumnezeu să fie sfințit de oameni prin credință și fapte bune.
O1 O5
10. Care este a doua cerere? Vie împărăția Ta.
Observația
Planșe didactice Descrierea
11. Ce observăm în planșa a doua? Oamenii se împărtășesc cu Trupul și Sângele Mântuitorului, sfințindu-se și îndumnezeindu-se, rămânând uniți cu Hristos. Astfel, ei simt bucuria Împărăției lui Dumnezeu.
Evaluare orală frontală
12. Ce Îi cerem lui Dumnezeu în a doua cerere? Să reverse peste noi, oamenii, binele ceresc: dragostea, pacea, dreptatea. 13. Care este cea de a treia cerere? Facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ. 14. Ce observăm referitor la această cerere în planșa a treia? Dacă ne rugăm și muncim cu toate puterile noastre, Dumnezeu ne împlinește cererea. 15. Deci, ce cerem lui Dumnezeu în cererea a treia? Deoarece Îi cerem lui Dumnezeu să ne ajute să împlinim voia Sa aici pe pământ așa cum îngerii împlinesc voia Lui în cer.
Activitate frontală
Explicația
16. Care este a patra cerere? Pâinea noatră cea de toate zilele, dă-ne-o nouă astăzi. 17. Ce observăm în planșa nr. 4? O familie care se roagă și mulțumesc lui Dumnezeu pentru hrana trupească.
Observația
18. Deci, ce Îi cerem lui Dumnezeu? Să ne ajute ca prin muncă să putem avea cele necesare trupului și sufletului, pentru viața zilnică. 19. Care este cererea a cincea? Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri.
Planșe didactice
20. Ce observăm în planșa a cincea? Că noi spovedindu-ne sincer, ni se iartă toate păcatele mărturisite. O1
21. Dar în planșa a șasea? Doi băieți: unul care își cere iertare pentru că a stricat mașinuța prietenului, iar celălalt, îl iartă.
O5
22. Ce înseamnă această cerere? Că noi cerem lui Dumnezeu să ne ierte păcatele noatre, precum și noi iertă celor ce ne greșesc și ne-au supărat.
Descrierea
Evaluare orală frontală
23. Care este cererea a șasea? Și nu ne duce pe noi în ispită. 24. Ce observăm în planșa a șaptea? Doi băieți care încearcă să-și convingă prietenul să meargă la fotbal, nu la biserică la slujbă. 25. Deci, ce Îi cerem lui Dumnezeu prin ”neducerea în ispită”? Ca Dumnezeu să ne dea putere să biruim păcatele, ispitele.
Activitate frontală
Explicația
26. Care este cererea a șaptea? Ci ne izbăvește de cel rău. 27. Ce vedem în planșa nr. 8? Un băiat rău care vrea să se bată, și un băiat care, ocrotit de Dumnezeu prin îngerul păzitor, își vede liniștit și încrezător în Dumnezeu de drum.
O1
28. Ce Îi cerem lui Dumnezeu prin ”izbăvirea de cel rău”? Îl rugăm pe Dumnezeu să ne scape de orice necaz.
Observația
Descrierea
Planșe didactice
29. Ce spunem la sfârșitul rugăciunii ”Tatăl nostru”? Amin. Activitate frontală
30. Ce înseamnă ”Amin”? ”Așa să fie!”, deoarece ne arătăm încrederea în Dumnezeu în împlinirea cererilor noastre. - Din cele șapte cereri, câte sunt pentru suflet și câte sunt pentru trup? - Șase cereri sunt pentru suflet și numai una este pentru trupul nostru. Fac precizarea că avem o singură cerere către Dumnezeu pentru a ne da ”Pâinea noastră cea de toate zilele”, Explicația din care se deduc trei semnificații importante, și anume: pâinea ca hrană pentru trup pâinea ca hrană sufletească pâinea Euharistică, de la Sfânta Împărtășanie, ceea ce înseamnă pâine spre viața veșnică. Omul este alcătuit din suflet și trup. Ca să trăiască, omul trebuie să-și hrănească și sufletul, și trupul: sufletul cu cuvântul lui Dumnezeu, iar trupul cu pâine.
O5
Sistematizarea cunoștințelor se va realiza prin: metoda explozia stelară – se realizează pe tablă de către profesor, obținând răspunsurile de la elevi. Elevii au și ei căte o fișă pentru această metodă în față pe care o vor completa o data cu profesorul. (Anexa nr. 1) 6.
Sistematizarea cunoștințelor O1 O2 O2
Evaluare orală frontală
15'
Pe steaua centrală se notează tema centrală: ”Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească” Elevii vor trebui să raspundă la întrebări și să noteze pe fișa lor: - Ce ( este Tatăl nostru) ? Rugăciune. - Cine (a spus prima data rugăciunea Tatăl nostru)? Iisus Hristos. - Unde (se afla Iisus Hristos când a spus această rugăciune)? Pe munte cu apostolii Săi.
Explicația
Metoda exloziei stelare Tabla
Fișă de lucru
Activitate frontală și individuală
Evaluare orală, frontală și individuală
- De ce ( i-a învățat această rugăciune)? Pentru ca noi oamenii să știm cum să ne rugăm. - Când (trebuie să ne rugăm)? Oricând.
O6
O2 O5
O6
fișă de lucru ce cuprinde un test docimologic cu itemi închiși cu alegere multiplă (un enunț cu un singur răspuns corect, la alegere). (Anexa nr. 2) În timp ce elevii rezolvă testul (3 minute), vor asculta rugaciunea ”Tatăl nostru” cântat de Corul Madrigal, sursă: http://sfantulapostolandrei.ro/index.php?id=24,36,0,0,1,0 Voi verifica oral, cu elevii testul. Elevii se vor autoevalua pe fișă cu calificativele: - patru răspunsuri corecte: FB - trei sau două răspunsuri corecte: B - un răspuns corect: S - niciun răspuns corect: I - nu se admit două bife pentru un item, considerându-se răspuns greșit. Profesorul supraveghează corectitudinea răspunsurilor în conformitate cu ceea ce au bifat pe fișa de lucru. vizionare film religios ”Popas Duhovnicesc - O problemă de dragoste” (3,5 minute), sursă: http://www.youtube.com/watch?v=opH4TsBTvnY ( sau Anexa nr. 3, dacă citim pilda. Sursă: http://ortodox.md/articole/o-problema-de-iubire/)
Explicația
Audiție cântarea religioasă Tatăl nostru pe telefon
Film religios Problemati- videoproiector zarea
Se va face Schița lecției.
8.
9.
Obţinerea performanţei şi a feed-backului Precizarea temei pentru acasă Încheierea activității
1'
O6
1'
1'
Se realizează în permanenţă, cu ajutorul conversaţiei din cadrul exerciţiilor de sistematizare a cunoştinţelor. Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor la pregătirea elevilor pentru lecţie, cât și Conversația implicarea lor activă la ora de curs. Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor. Elevii își vor nota tema: Exercițiul nr. 5 de la pagina 22 din Caietul elevului. Tema: Enumeră momentele dintr-o zi obișnuită când se poate rosti rugăciunea ”Tatăl nostru”. Elevii ascultă explicațiile la ceea ce vor avea de făcut ca temă și iși notează tema. - Rostesc rugăciunea ”Toți cu inima curată” cu elevii, salut și ies din sala de clasă. Elevii spun rugăciunea și răspund la salut.
Evaluare frontală, individuală, orală și în scris pe fișele de lucru
Activitate frontală
Tablă/ caiet
Elevii notează pe caiete Schița lecției. 7.
Activitate frontală și individuală
Activitate frontală
Explicația
Caietul elevului
Exercițiul de rugăciune
Icoana din sala de clasă
Obs. comportamentului elevilor
Activitate frontală
Rezolvarea sarcinii
Activitate frontală
Obs. comp. elevilor
SCHIȚA LECȚIEI
Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească
Învățături: - să ne rugăm cât mai des. - să mulțumim lui Dumnezeu pentru ajutorul primit în rugăciune.
Anexa nr. 1
Tatăl nostru – Rugăciunea Domnească metoda exploziei stelare
Ce?
Când ??
Cine ??
Tatăl nostru
De ce? ce?
Unde ??
Ce?................................................................................................................................. Cine?............................................................................................................................... Unde?............................................................................................................................. De ce?............................................................................................................................ Când?................................................................................................................................