8. Kategorie połączeń śrubowych A,B,C - mechanizmy zniszczenia PDF

Title 8. Kategorie połączeń śrubowych A,B,C - mechanizmy zniszczenia
Author Krzysztof Skrzypiec
Course Konstrukcje metalowe 1
Institution Politechnika Opolska
Pages 3
File Size 242 KB
File Type PDF
Total Downloads 1
Total Views 129

Summary

8. Kategorie połączeń śrubowych A,B,C...


Description

8. Kategorie połączeń śrubowych A,B,C – mechanizmy zniszczenia Połączenia śrubowe dzielimy na zakładkowe i czołowe Kategorie A,B,C dotyczą połączeń zakładkowych Połączenie zakładkowe:

Według PN-EN 1993-1-8 Tab. 3.2

W połączeniach zakładkowych (nakładkowych) kierunek głównej składowej obciążenia złącza jest prostopadły do osi łączników. Połączenia zakładkowe mogą być wykonane jako niesprężane (zwykłe), pasowane lub sprężane (cierne), przy czym zastosowane do nich śruby mogą być niesprężane lub sprężane (połączenia cierne tylko jako sprężane). Połączenia zakładkowe: a) zwykłe b)cierne

Informacje na temat kategorii połączeń: Kategoria A) Śrubowe połączenia zakładkowe kategorii A (typu dociskowego) dotyczą złączy, których stan graniczny jest uwarunkowany nośnością na docisk lub nośnością na ścinanie łączników. W połączeniach tej kategorii można stosować śruby wszystkich klas od 4.6 do 10.9. Obliczeniowe obciążenie nie powinno przekraczać nośności łączników na ścinanie i docisk. Ponadto należy sprawdzić stan graniczny nośności łączonych części w przekroju netto, ze względu na osłabienie otworami.

Kategoria B) Śrubowe połączenia zakładkowe kategorii B dotyczą złączy sprężonych odpornych na poślizg w stanie granicznym użytkowalności. W połączeniach tej kategorii należy stosować zestawy śrub klasy 8.8 i 10.9. Obciążenie charakterystyczne w połączeniu zakładkowym kategorii B, w stanie granicznym użytkowalności nie może przekraczać nośności złącza na poślizg. Wartość charakterystyczna obciążenia ścinającego nie powinna być większa od nośności obliczeniowej połączenia na poślizg, a ponadto wartość obliczeniowa obciążenia nie powinna przekroczyć nośności obliczeniowej na ścinanie i docisk, ani też nośności obliczeniowej przekroju netto.

Kategoria C) Śrubowe połączenia zakładkowe kategorii C dotyczą złączy sprężanych odpornych na poślizg w stanie granicznym nośności. W takich połączeniach należy stosować zestawy śrub klasy 8.8 i 10.9. Obciążenie obliczeniowe w połączeniu sprężonym kategorii C, w stanie granicznym nośności nie może przekraczać nośności złącza na poślizg. Śrubowe sprężone połączenia kategorii C należy więc obliczać na poślizg styku, który w tym przypadku jest stanem granicznym nośności. Ponadto należy sprawdzić nośność złącza ze względu na docisk ścinanie oraz osłabienie otworami łączonych elementów .

Połączenia zakładkowe kategorii A, B i C można stosować w złączach obciążonych statycznie i nieprzemiennie. W przypadku obciążeń zmiennych co do znaku zalecane jest stosowanie połączeń sprężonych ciernych lub pasowanych, a w przypadku obciążeń dynamicznych (wielokrotnie zmiennych lub udarowych) – połączeń ciernych kategorii C oraz połączeń pasowanych. Złącza kategorii B stosuje się, gdy należy ograniczyć przemieszczenia styków.

Mechanizmy zniszczenia połączeń zakładkowych:...


Similar Free PDFs