BWCZ Sprzegacz Dzielnik Niziol Surdyka Pacholek Niemczak Post PDF

Title BWCZ Sprzegacz Dzielnik Niziol Surdyka Pacholek Niemczak Post
Author Natalia Pernak
Course BWCZ elektronika
Institution Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Lukasiewicza
Pages 2
File Size 218 KB
File Type PDF
Total Downloads 102
Total Views 160

Summary

Download BWCZ Sprzegacz Dzielnik Niziol Surdyka Pacholek Niemczak Post PDF


Description

POLITECHNIKA RZESZOWSKA Zakład Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych Laboratorium techniki b.w.cz Osoby: 1. Nizioł Magdalena 2. Surdyka Edyta 3. Pachołek Tomasz 4. Niemczak Arkadiusz 5. Post Patryk 1.

Temat ćwiczenia: Badanie dzielników / sprzęgaczy mikrofalowych. Grupa: L - 02 Tydzień:

Rok: ET-DI-3

AB

Data realizacji zajęć: Rzeszów, 07.12.2015 Realizacja: Planowa  Indywidualna 

Ocena:

Zapoznać się z instrukcjami obsługi przyrządów zestawu mikrofalowego oraz zestawem laboratoryjnym do badania dzielników i sprzęgaczy. Określić funkcję pełnione w torze mikrofalowym przez badane elementy.

1 Schemat toru pomiarowego. Sprzęgacz kierunkowy – bierny element wykorzystywany do pomiarów mikrofalowych oraz stanowiący składnik reflektometrów. Może on służyć do pobierania części mocy sygnału przesyłanego głównym torem do celów pomiarowych lub kontroli parametrów sygnału. Sprzęgacz powinien pobierać część mocy fali propagującej się tylko w jednym kierunku. Dzielnik mocy – element, który umożliwia podział mocy doprowadzonej do jednych z wrót na pozostałe wrota (w ogólności dzielniki są wielowrotnikami). Dzielnik może pracować również jako sumator. 2.

Dla dzielnika typu TE dostępnego na stanowisku, przeprowadzić pomiar współczynnika sprzężenia dla poszczególnych jego wrót.

f, GHz = 9,47 Wrota 1 2 3.

C=Pwe−Pn Pwe, dB 0 0

Pn, dB -1,6 -1,4

C, dB 1,6 1,4

Dla dzielnika magiczne T, przeprowadzić pomiar współczynnika sprzężenia i separacji dla stanu pracy, w którym zasilane są wrota 4.

f, GHz = 9,47 Wrota 1

Pwe, dB 0

Pn, dB -1,8

I, dB -------------

C, dB 1,8

2

0

-1,4

-------------

1,4

3

0

-29

29

-------------

4.

Dla sprzęgacza dostępnego na stanowisku, przeprowadzić pomiar współczynnika sprzężenia, izolacji, strat

f, GHz = 9,47 Współczynni k C, dB

VSWR = 1,06

S, dB I, dB

P1, dB

P2, dB

P3, dB

P4, dB

0 0 -------------

Wartość

-------------

-5

-------------

5

-8

-------------

-------------

8

0

-36

-------------

36

C=P1−P3

S=P1−P 2

I =P2−P3

WNIOSKI W ćwiczeniu zbadano takie elementy jak dzielnik typu T z rozgałęzieniem w płaszczyźnie E, magiczne T czy też sprzęgacz. Dzielnik TE dzieli sygnał doprowadzony do wrót górnych po połowie, lecz sygnały w ramionach wyjściowych są w przeciwfazie. Magiczne T stanowi hybrydę dzielników T w płaszczyznach E i H. Zależnie od wrót wejściowych sygnały we wrotach wejściowych mogą być w fazie lub w przeciwfazie. Wyniki uzyskane w praktyce nie odzwierciedlają teorii w sposób idealny. Wszelkie różnice mogą być spowodowane chociażby niedokładnym dopasowaniem impedancyjnym. Doprowadzenie mocy do wrót 2 sprzęgacza pozwala dokonać pomiaru fali odbitej....


Similar Free PDFs