Konspekt-7 skolioza plecy płaskie PDF

Title Konspekt-7 skolioza plecy płaskie
Course Wychowanie Fizyczne
Institution Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Pages 7
File Size 264.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 10
Total Views 128

Summary

dydaktyka gimnastyki korekcyjnej- konspekt...


Description

Plan metodyczny gimnastyki korekcyjnej w ujęciu czynnościowym Klasa: III Ilość ćwiczących: 9 Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Czas trwania:45 min Data: 20.11.2015 Diagnoza grupy: skolioza, plecy płaskie, plecy wklęsło- okrągłe Dział programu : gimnastyka korekcyjna Zadania główne: Poznajemy cechy prawidłowej postawy Zadania dodatkowe: Kształtujemy prawidłową postawę ciała, doskonalimy ćwiczenia oddechowe oraz rozciągamy i wzmacniamy mięśnie : PLECY WKLĘSŁO – OKRĄGŁE : A – rozciągamy: mm klatki piersiowej (m. piersiowy większy, m. piersiowy mniejszy, mm międzyżebrowe, m. zębaty przedni), m. prosty uda, m. czworoboczny lędźwi, m. prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego B – skracamy i wzmacniamy : mm karku, mm grzbietu (m. równoległoboczny, m. czworoboczny grzbietu, m. prostownik grzbietu odcinka piersiowego), mm brzucha (m. prosty brzucha, m. poprzeczny brzucha, m. skośne brzucha), mm kulszowo-goleniowe (m. półścięgnisty, m. półbłoniasty, głowa długa m. dwugłowego uda) SKOLIOZA : A – skracamy i wzmacniamy : mm brzucha, mm grzbietu B – rozciągamy : mm klatki piersiowej, mm oddechowe,

PLECY PŁASKIE : A – rozciągamy: mm. Grzbietu w odcinku piersiowym B – skracamy i wzmacniamy : mm. Grzbietu w odcinku lędźwiowym Motywacje: zachęcę uczniów do samodzielnego kształtowania prawidłowej postawy ciała Cele operacyjne: 

Umiejętności:

-U przyjmuję prawidłową postawę ciała -U wykonuje prawidłowo ćwiczenia oddechowe 

Wiedza:

-U wie jak wygląda prawidłowa postawa ciała -U wie jak prawidłowo wykonać ćwiczenia oddechowe 

Wychowanie:

- U słucha poleceń nauczyciela - U przestrzega zasad bezpieczeństwa - U dba o higieną osobistą - U dba o przyrządy i przybory

Przybory i przyrządy: woreczki, drabinki, materace, kocyki, piłki, laski gimnastyczne, piłeczki pingpongowe, chusteczki higieniczne

TOK LEKCJI CZĘŚĆ WSTĘPNA - elementy organizacyjne - podanie zadań lekcji

- zabawa ożywiająca

- ćw. w przyjmowani u prawidłowej postawy ciała

CZYNNOŚCI UCZNIA DOCELOWE ZADANIA Uczeń zna zadania Uczeń wita się, słucha nauczyciela. lekcji oraz ich rolę. Uczeń informuje o gotowości uczestnictwa w zajęciach.

Uczeń utrwali zasady oraz umiejętność przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Uczeń kontroluje własną postawę.

Uczeń przyjmuje postawę skorygowaną. Uczeń kontroluje własną postawę.

Uczeń poprzez zabawę ożywiającą przygotuje organizm do podejmowania dalszego wysiłku.

Uczeń bierze udział w zabawie ożywiającej- „Berek literka” dzieci kładą woreczki na głowie. Wyznaczone dziecko (berek) goni inne. Ochrona przed bekiem po przez odwzorowanie własnym ciałem literki „T” lub „I”

- Uczeń przyjmuje prawidłową postawę ciała.

Uczeń bierze udział w zabawie „Kulawy lisek” dzieci skaczą na jednej nodze, druga podkulona , na sygnał siad klęczny RR w „skrzydełka”

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA N-el wita się , przedstawia zadania lekcji. N-el sprawdza obecność i gotowość uczniów do zajęć.

METODY I FORMY -pogadanka

N-el sprawdza poprawność przyjętej przez uczniów postawy. N-el przypomina o konieczności samokontroli postawy.

Nauczyciel proponuje i prowadzi zabawę ożywiającą.

-metoda zabawowa klasyczna

Nauczyciel proponuje i prowadzi zabawę. N-el sprawdza poprawność przyjętej przez uczniów postawy.

-metoda zabawowa naśladowcza

Nauczyciel podaje ćw. -marsz z ćw. obręczy barkowej i stóp

-ćw. oddechowe

Uczeń wzmacnia obręcz barkową i mm stóp.

Uczeń poprawi wydolność oddechową.

Uczeń odtwarza ćw. W marszu, uczeń wykonuje krążenia barków w tył z równoczesnym toczeniem laski gimnastycznej stopą w przód

Uczeń odtwarza ćw. oddechowe: Pw.- leżenie przodem twarzą do partnera.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

Nauczyciel proponuje ćw. Oddechowe. - metoda bezpośredniej celowości

R : dmuchanie piłeczki do partnera CZĘŚĆ GŁÓWNA A -ćw. głowy i szyi

-Uczeń rozciąga mm głowy i szyi

ruchu

Uczeń wyobraża sobie i odtwarza ćw. : Pw. w staniu R: dociskanie woreczka głową do ramion, do mostka, do grzbietu.

Nauczyciel proponuje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

-ćw. obręczy barkowej

-uczeń wzmacnia mm. RR - uczeń cofa łopatki -uczeń skraca mm grzbietu

Uczeń wyobraża sobie i odtwarza ćwiczenie: Pw. Leżenie przodem, ramiona z przodu R : toczenie piłki z prawej do lewej strony

Nauczyciel podaje ćw.

- ćw. mm RR i klatki piersiowej

- Uczeń wzmacnia mm RR i klatki piersiowej

Uczeń odtwarza ćw. : Pw. - pozycja niska Klappa. R – przejście do leżenia przodem bez odrywania dłoni i kolan od podłogi, utrzymując głowę jak najbliżej podłogi. Następnie w taki sam sposób powrót do Pw

Nauczyciel proponuje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

-ćw. tułowia (we wszystkich płaszczyznac h)

-uczeń wzmacnia mm. T

Uczeń wyobraża sobie i odtwarza ćwiczenie: Ustawienie parami tyłem do siebie w rozkroku. Dzieci skłaniają się do przodu i podają ręce współćwiczącym przez okienko utworzone przez rozkrok. Następnie prostują się i klaszczą w ręce nad głową.

Nauczyciel podaje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

-ćw. oddechowe

- uczeń zwiększa wydolność płuc

Uczeń wykonuje ćw. : Pw. Leżenie tyłem

Nauczyciel proponuje ćw. oddechowe

-metoda bezpośredniej

celowości ruchu

R : dmuchanie w chusteczkę higieniczną.

Uczeń wzmacnia mm brzucha i NN

Pw. Siad ugięty podparty. R: rzut woreczka stopami w górę i chwyt rękoma.

Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem w czasie wykonywania ćwiczeń.

Uczeń wzmacnia mm grzbietu i mm stóp

Uczeń wykonuje ćwiczenie: Pw. Klęk podparty R: naprzemienne unoszenie nóg z woreczkiem w stopie do poziomu linii kręgosłupa

Nauczyciel proponuje ćw.

-ćw. mm brzucha

-ćw. mm grzbietu -ćw. stóp

Uczeń rozciąga mm kręgosłupa

Uczeń odtwarza ćw. : Pw. W staniu, R : wyciąganie głowy w górę z woreczkiem na głowie

Uczeń ureguluje oddech.

Uczeń wykonuje ćw. oddechowe : Pw. Leżenie tyłem z ringo na brzuchu R: głęboki wdech i wydech

Nauczyciel proponuje ćw.

-Uczniowie wykonują ćwiczenia w obwodzie stacyjnym.

-Uczniowie dzieleni są pod względem wad na 4 grupy. Uczniowie wykonują ćwiczenia w obwodzie stacyjnym.

-Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy. -Przygotowuje miejsce do dalszej pracy z uczniami.

-U wzmacniają mm pośladkowe, mm kulszowogoleniowe oraz mm wysklepienia stopy

I STACJA- ćwiczenia przy drabinkach. -Uczniowie z wadą plecy płaskie wykonują: P.w leżenie tyłem przy drabince, ręce ułożone w „skrzydełka”, palce u stóp oparte o pierwszy szczebel drabinki. Dziecko unosi biodra stawiając stopy na coraz wyższe szczeble. Powrót- zejście w dół z

-ćw. elongacyjne

-ćw. oddechowe

CZĘŚĆ GŁÓWNA B -realizacja zadań głównych lekcji

-metoda bezpośredniej celowości ruchu

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

Nauczyciel proponuje ćwiczenia, zwraca uwagę na poprawność wykonywania ćw.

-N objaśnia, pokazuje i podaje cel ćwiczenia. -N daje znak do przejścia między stacjami i zmiany ćwiczenia. -N nadzoruje i koryguje błędy.

-zadaniowaścisła

-U wzmacniają mm pośladkowe, mm kulszowogoleniowe oraz mm wysklepienia stopy - U wzmacnia mm brzucha, mm kulszowogoleniowe, mm pośladkowe - U rozciąga mm grzbietu, rozciąga mm piersiowe.

-U wzmacnia mm RR, cofa łopatki

- wzmacnianie mm brzucha, mm ud, mm kulszowogoleniowych -U skraca mm w odcinku piersiowym, ściąga łopatki, rozciąga mm klatki piersiowej

-U wzmacniają mm RR, karku, ściągają łopatki -U wzmacniają mm RR, ściągają łopatki, -U rozciągają mm grzbietu w odcinku piersiowym

równoczesnym opuszczeniem bioder -Uczniowie z wadą plecy wklęsło- okrągłe wykonują zwis. Ruch- podciąganie kolan, 5 powtórzeń, krótki odpoczynek i powrót do ćwiczenia. -Uczniowie ze skoliozą wykonują zwis. W czasie zwisu nabieranie powietrza nosem, wypuszczanie ustami.

II STACJA- ćwiczenia na materacach -Uczniowie ze skoliozą. P.w. leżenie przodem. Nogi proste, złączone. Ruchpodanie piłki wyrzutem znad głowy. -Uczniowie z wadą plecy płaskie. P.w. leżenie tyłem, ręce w bok, nogi podkurczone do brzucha. Ruch- rowerek -Uczniowie z wadą plecy wklęsłookrągłe. P.w. leżenie przodem, ręce splecione na karku, kocyk włożony w okolice pępka, nogi proste,. Ruch- skłon tułowia w tył, cofnięcie łokci, ściągnięcie łopatek, wyciagnięcie głowy w przód, wytrzymać.

III STACJA- ćwiczenia z wykorzystaniem przyborów. -Wklęsło- okrągłe. P.w. siad skrzyżny plecami do partnera tak by stykali się plecami. Jeden z uczniów trzyma laskę gimnastyczną na kolanach, ręce proste w łokciach. Ruchunoszenie rąk, podanie laski górą do partnera. -Skolioza: Pw. leżenie przodem, w rękach laska trzymana na karku. Ruchwyprost ramion, wytrzymanie. -Plecy płaskie: P.w. stanie w rozkroku. Trzymanie laski gimnastycznej w górze. Ruchskłon tułowia w przód, wyprost.

STACJA IV -Stanie w pozycji

CZĘŚĆ KOŃCOWA -ćw. oddechowe

-Uczeń zwraca uwagę na ustawienie barków głowy, kolan i stóp

skorygowanej przed ławeczką. Na głowie ćwiczącego woreczek. Ruch- przejście po ławeczce wzdłuż z zachowaniem postawy skorygowanej. -Uczniowie wykonują ćwiczenia w obwodzie stacyjnym dwukrotnie.

-uczeń uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie

Uczeń wyobraża sobie ćw. i odtwarza je. -marsz dookoła sali, co trzeci krok wznos rąk w górę-wdech a następnie przy wydechu opust rąk

-ćw. stóp

- uczeń rozluźni mm stóp

Uczeń odtwarza ćw. : Pw. W staniu przy drabinkach R: przeskoki z jednej nogi na drugą.

-ćw. elongacyjne

- uczeń rozluźni mm kręgosłupa

Pw. Stanie przodem przy drabince, RR na wysokości barków R: wspięcie na palce z "wyciągnięciem" kręgosłupa w górę.

Nauczyciel prowadzi ćwiczenia uspokajające, pokazuje je i objaśnia.

-metoda naśladowcza ścisła

- metoda bezpośredniej celowości ruchu.

Nauczyciel proponuje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu.

-zabawa uspokajająca

-uczeń uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie

-„Zgaduj- zgadula” Dzieci w szeregu w siadzie klęcznym, ręce na kolanach, dłonie skierowane palcami do środka, plecy proste. Prowadzący rzuca piłkę do ćwiczących. Dziecko chwyta piłkę i wypowiada wyraz rozpoczynający się na literkę podaną przez prowadzącego, odrzuca piłkę.

Nauczyciel przeprowadza zabawę uspokajającą.

- zabawowa klasyczna

-czynności organizacyjno - porządkowe

U ustawi się w szeregu

U bierze udział w zbiórce, podsumowaniu lekcji i pożegnaniu

N organizuje zbiórkę, podsumowuje zajęcia, zachęca do wykonywania poszczególnych ćwiczeń w domu i żegna się z U

-pogadanka...


Similar Free PDFs