Konspekt-9 skolioza płaskostopie PDF

Title Konspekt-9 skolioza płaskostopie
Course Wychowanie Fizyczne
Institution Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Pages 6
File Size 238.7 KB
File Type PDF
Total Downloads 122
Total Views 145

Summary

dydaktyka gimnastyki korekcyjnej- konspekt...


Description

PLAN METODYCZNY GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ W UJĘCIU CZYNNOŚCIOWYM Klasa: III Ilość ćwiczących: 14 Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Czas trwania:45 min Data: 23.11.2015 Diagnoza grupy: skolioza, płaskostopie Dział programu : gimnastyka korekcyjna Zadania główne: Wyrabiamy nawyk prawidłowego stawiania stóp w chodzie równoległym Zadania dodatkowe: Kształtujemy prawidłową postawę ciała, doskonalimy ćwiczenia oddechowe oraz rozciągamy i wzmacniamy mięśnie : PŁASKOSTOPIE: A – rozciągamy: mm goleni – gr. Boczna (m. strzałkowy długi, m. strzałkowy krótki) B – skracamy i wzmacniamy : mm stóp (m. zginacz długi palucha, m. zginacz długi palców) SKOLIOZA : A – skracamy i wzmacniamy : mm brzucha, mm grzbietu B – rozciągamy : mm klatki piersiowej, mm oddechowe, Motywacje: -zmotywuje ucznia do ciężkiej pracy na zajęciach i w domu Cele operacyjne: 

Umiejętności:

-uczeń potrafi prawidłowo maszerować w chodzie równoległym -uczeń poprawnie zaprezentuje ćwiczenia wzmacniające stopy -uczeń potrafi wykonać 3 ćwiczenia na wadę stóp



Wiedza:

-uczeń wie dlaczego wykonuje dany zbiór ćwiczeń -uczeń potrafi wymienić kilka ćwiczeń korekcyjnych na dana wadę korekcyjną



Wychowanie:

-uczeń dba o sprzęt -uczeń przestrzega poleceń nauczyciela Przybory i przyrządy: szarfy, piłki lekarskie, piłki do siatkówki, ringo, woreczki, laski gimnastyczne, materace, chusteczki higieniczne, piłeczki pingpongowe, ławeczka

TOK LEKCJI CZĘŚĆ WSTĘPNA - elementy organizacyjne - podanie zadań lekcji

CZYNNOŚCI UCZNIA DOCELOWE ZADANIA Uczeń wita się, słucha nauczyciela. Uczeń zna zadania lekcji oraz ich rolę. Uczeń informuje o gotowości uczestnictwa w zajęciach.

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA N-el wita się , przedstawia zadania lekcji. N-el sprawdza obecność i gotowość uczniów do zajęć.

METODY I FORMY -pogadanka

Uczeń utrwali zasady oraz umiejętność przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Uczeń kontroluje własną postawę.

Uczeń przyjmuje postawę skorygowaną. Uczeń kontroluje własną postawę.

- zabawa ożywiająca

Uczeń poprzez zabawę ożywiającą przygotuje organizm do podejmowania dalszego wysiłku.

-U bierze udział w zabawie ożywającej „berek po liniach”

Nauczyciel proponuje i prowadzi zabawę ożywiającą.

-metoda zabawowa klasyczna

- ćw. w przyjmowani u prawidłowej postawy ciała

- Uczeń przyjmuje prawidłową postawę ciała.

Uczeń bierze udział w zabawie „Kulawy lisek” dzieci skaczą na jednej nodze, druga podkulona , na sygnał siad klęczny RR w „skrzydełka”

Nauczyciel proponuje i prowadzi zabawę. N-el sprawdza poprawność przyjętej przez uczniów postawy.

-metoda zabawowa naśladowcza

-marsz z ćw. obręczy barkowej i stóp

Uczeń wzmacnia obręcz barkową i mm stóp.

Uczeń odtwarza ćw. W marszu, uczeń wykonuje krążenia barków w tył z równoczesnym toczeniem laski gimnastycznej stopą w przód

Nauczyciel podaje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

-ćw. oddechowe

Uczeń poprawi wydolność oddechową.

Uczeń odtwarza ćw. oddechowe: Pw.- leżenie przodem twarzą do partnera. R : dmuchanie piłeczki do partnera

Nauczyciel proponuje ćw. Oddechowe.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

Uczeń wyobraża sobie i odtwarza ćw. : Pw. w staniu

Nauczyciel proponuje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości

CZĘŚĆ GŁÓWNA A -ćw. głowy i

-Uczeń rozciąga

N-el sprawdza poprawność przyjętej przez uczniów postawy. N-el przypomina o konieczności samokontroli postawy.

szyi

mm głowy i szyi

R: dociskanie woreczka głową do ramion, do mostka, do grzbietu.

-ćw. obręczy barkowej

-uczeń wzmacnia mm. RR - uczeń cofa łopatki -uczeń skraca mm grzbietu

Uczeń wyobraża sobie i odtwarza ćwiczenie: Pw. Leżenie przodem, ramiona z przodu R : toczenie piłki z prawej do lewej strony

Nauczyciel podaje ćw.

- ćw. mm RR i klatki piersiowej

- Uczeń wzmacnia mm RR i klatki piersiowej

Uczeń odtwarza ćw. : Pw. - pozycja niska Klappa. R – przejście do leżenia przodem bez odrywania dłoni i kolan od podłogi, utrzymując głowę jak najbliżej podłogi. Następnie w taki sam sposób powrót do Pw

Nauczyciel proponuje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

-ćw. tułowia (we wszystkich płaszczyznac h)

-uczeń wzmacnia mm. T

Uczeń wyobraża sobie i odtwarza ćwiczenie: Ustawienie parami tyłem do siebie w rozkroku. Dzieci skłaniają się do przodu i podają ręce współćwiczącym przez okienko utworzone przez rozkrok. Następnie prostują się i klaszczą w ręce nad głową.

Nauczyciel podaje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

-ćw. oddechowe

- uczeń zwiększa wydolność płuc

Uczeń wykonuje ćw. : Pw. Leżenie tyłem R : dmuchanie w chusteczkę higieniczną.

Nauczyciel proponuje ćw. oddechowe

-metoda bezpośredniej celowości ruchu

-ćw. mm brzucha

Uczeń wzmacnia mm brzucha i NN

Pw. Siad ugięty podparty. R: rzut woreczka stopami w górę i chwyt

Nauczyciel czuwa nad bezpieczeństwem w

-metoda bezpośredniej

ruchu

-ćw. mm grzbietu -ćw. stóp

Uczeń wzmacnia mm grzbietu i mm stóp

czasie wykonywania ćwiczeń.

Uczeń wykonuje ćwiczenie: Pw. Klęk podparty R: naprzemienne unoszenie nóg z woreczkiem w stopie do poziomu linii kręgosłupa

Nauczyciel proponuje ćw.

Uczeń rozciąga mm kręgosłupa

Uczeń odtwarza ćw. : Pw. W staniu, R : wyciąganie głowy w górę z woreczkiem na głowie

Uczeń ureguluje oddech.

Uczeń wykonuje ćw. oddechowe : Pw. Leżenie tyłem z ringo na brzuchu R: głęboki wdech i wydech

-ćw. elongacyjne

-ćw. oddechowe

CZĘŚĆ GŁÓWNA B -realizacja zadań głównych lekcji

rękoma.

-U wzmacnia mm. Wysklepiające stopy.

-U wzmacnia mm. Grzbietu i mm biodrowo piszczelowych..

Stacja I PW: stojąca ,U maszeruje równolegle wzdłuż linii z akcentowaniem dotknięcia U ma na głowie ringo i stara się zachowywać prosta sylwetkę

Stacja II PW: Leżenie przodem na materacu przy drabinkach, U zakłada szarfę na nogi i wykonuję wznos prostych nóg

-U wzmacnia mięśnie nóg, U koryguje

- metoda bezpośredniej celowości ruchu

Nauczyciel proponuje ćwiczenia, zwraca uwagę na poprawność wykonywania ćw.

Nauczyciel proponuje ćw.

-N sprawdza dokładność wykonywania ćwiczeń, koryguje błędy

-N dogląda poprawności wykonywanie skoków, zwraca uwagę na to oby skakać na palcach nie na piętach.

Stacja III PW: Siad prosty z ugiętymi kolanami RR z tyłu , U obejmuje nogami piłkę i mocno trzyma , kolega z pary stara się wyrwać koledze piłkę po 5 próbach zmiana

celowości ruchu

-N sprawdza dokładność wykonywania ćwiczeń, koryguje błędy. N z

Metoda zadaniowa ścisła

prawidłowa postawe

Stacja IV PW: Zwis tyłem przy drabince. Uczeń chwyta N woreczek z grochem i stara się wrzucić je do koła.

Stacja V

-U rozciąga mm. Grzbietu oraz wzmacnia mm. Brzucha i nóg

PW: Leżenie tyłem przy drabince na materacu , NN ugięte ,RR w tzw. „skrzydełka” , U próbuję jak najwyżej wspiąć się stopami do góry.

- N chwali ucznia za udane próby i pomaga w razie problemów

Stacja VI

- U wzmacnia mm. Wysklepiające stopy

PW: stojąca , U staje na ławeczce i stara się przemaszerować ją bokiem, U stawia stopę przy stopie , U zakłada woreczek na głowę i

-N sprawdza dokładność ćwiczenia i koryguję ułożenie RR i NN

Stacja VII PW: Stojąca , U podnosi piłkę lekarską pamiętając o prawidłowym sposobie podnoszenia ciężarów , tzn. podnosimy zaczynając od palców a w końcowej fazie na pięty,

CZĘŚĆ KOŃCOWA -ćw. oddechowe

-uczeń uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie

Uczeń wyobraża sobie ćw. i odtwarza je. -marsz dookoła sali, co trzeci krok wznos rąk w górę-wdech a następnie przy wydechu opust rąk

-N zwraca uwagę na ułożenie kręgosłupa, odpowiednie przesuwanie się stóp

Nauczyciel prowadzi ćwiczenia uspokajające, pokazuje je i objaśnia.

-metoda naśladowcza ścisła

-ćw. stóp

- uczeń rozluźni mm stóp

Uczeń odtwarza ćw. : Pw. W staniu przy drabinkach R: przeskoki z jednej nogi na drugą.

-ćw. elongacyjne

- uczeń rozluźni mm kręgosłupa

Pw. Stanie przodem przy drabince, RR na wysokości barków R: wspięcie na palce z "wyciągnięciem" kręgosłupa w górę.

Nauczyciel proponuje ćw.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu.

-zabawa uspokajająca

-uczeń uspokaja organizm i rozluźnia mięśnie

-U bierze udział w zabawie

Nauczyciel przeprowadza zabawę uspokajającą.

- zabawowa klasyczna

-czynności organizacyjno - porządkowe

U ustawi się w szeregu

U bierze udział w zbiórce, podsumowaniu lekcji i pożegnaniu

N organizuje zbiórkę, podsumowuje zajęcia, zachęca U do aktywnego spędzania czasu wolnego, podkreśla, że ruch to zdrowie i żegna się z U

-pogadanka

uspokajającej ,,Przekaż dalej” U siadają w siadzie prostym w kole i starają sobie przekazać ringo , U pamięta o prawidłowej postawie ciała.

- metoda bezpośredniej celowości ruchu....


Similar Free PDFs