Żywienie trzody chlewnej PDF

Title Żywienie trzody chlewnej
Author Agnieszka Mrowiec
Course Podstawy Zywienia Zwierzat
Institution Uniwersytet Przyrodniczy we Wroclawiu
Pages 2
File Size 56.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 54
Total Views 127

Summary

Żywienie trzody chlewnej notatki....


Description

11.01 Żywienie świń: - stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na osiąganie zadowalających wyników generując ok. 60-70% wszystkich kosztów produkcji - układ pokarmowy:      

Jama ustna Gardło Przełyk Żołądek Jelito cienkie Jelito grube

Trawienie: Zespół narządów trawiennych tworzący układ pokarmowy służy do pobierania, trawienia pokarmu. Składających się u świń z ad. Wyżej. Dodatkowo pełni funkcje obronne organizmu – bierze udział w wydalaniu. 44 zęby, ich górna warga połączona jest z ryjem tworząc tarczę ryjową. Żołądek jest jednokomorowy (3-6litrów) typu mieszanego (cz. Bezgruczołowa i gruczołowa). Prawie nigdy nie jest pusty, a jego opróżnianie następuje późno ok. kilkunastu lat. Trawienie w bezgruczołowej, upustowej części żołądka odbywa się przy udziale mikroorganizmów, enzymów roślinnych i amylazy ślinowej, Gruczoły w ścianie żołądka wytwarzają wydzielinę ochraniającą śluzówkę i sok żołądkowy (pH 1-2). W jelicie cienkim o łącznej długości 16-20m wyróżnia się dwunastnicę, jelito czcze i jelito biodrowe. Treść pokarmowa jest płynna i w tym miejscu najintensywniej zachodzą procesy trawienne i wchłaniania. Wydzielane są soki trawienne: trzustkowy i żółć (ujście przewodów w przedniej części dwunastnicy) oraz jelitom, które powodują ostateczny rozkład. Długość jelita grubego 4-6m: ślepe, okrężnica, proste. Zachodzą w nich końcowe procesy trawienia przy współudziale bakterii (108 w 1g treści). Bakterie rozkładają ok. 35% pobranych z pokarmem węglowodanów. Końcowym produktem jest kał, składający się z niestrawionych składników złuszczającego się nabłonka, bakterii, enzymów trawiennych, soli mineralnych, wody i gazów. Łączna długość jelit wynosi ok. 25m.

Całkowite przejście treści przez przewód pokarmowy trwa 12-48h, a wydalane pozostałości nie w pełni strawionych w czasie dwukrotnie dłuższym. Dojrzewanie przewodu pokarmowego u świń następuje wolno. Osiągnięcie pełnej sprawności następuje w 5msc życia. PH treści pokarmowej podlega zmianom w trakcie rozwoju świń. U prosiąt warunkuje je skład i ilość pobranego mleka, do ok. 5 tygodni mają odczyn kwaśny. Podczas dokarmiania paszami stałymi może pojawić się odczyn obojętny lub słabo zasadowy (uwarunkowany ilością i rodzajem paszy). W momencie odsadzenia prosiąt (przy braku mleka) wydłuża się okres obojętnego odczynu w żołądku. Zapotrzebowanie bytowe to najmniejsza ilość energii i składników pokarmowych potrzebnych do utrzymania organizmu świni przy użyciu i sprawności fizycznej oraz w gotowości do produkcji Przemiana podstawowa – najprostsze ruchy + pobranie i trawienie pokarmu. Skład chemiczny i tkankowy oraz masa ciała zwierząt otrzymujących paszę tylko na potrzeby bytowe nie zmienia się. Norma żywieniowa to łączne dobowe zapotrzebowanie zwierzęcia wyrażone ilością E, białka, SM, BNS, składników mineralnych. Odłożenie 1kg białka w ciele powoduje ponad 4x większy przyrost masy ciała niż odłożenie 1kg tłuszczu, ponieważ białko wiąże wodę i składniki mineralne. Potencjał wzrostowy – maksymalne dobowe odłożenie białka w okresie wzrostu od 30 do 110kgm 195, 160, 130. Przyrost dzienny g/kg w okresie:

10-30kg 30-60kg 60-90kg 80-120kg 30-110kg Grubość słoniny przy masie ciała 110kg Mięsność tuszy (%) nie mniejsza niż

D 620 880 1050 1100 1000...


Similar Free PDFs