Monopol PDF

Title Monopol
Author Żaneta Mówińska
Course Mikroekonomia
Institution Uniwersytet Warminsko-Mazurskie w Olsztynie
Pages 3
File Size 55.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 14
Total Views 131

Summary

Download Monopol PDF


Description

1. MONOPOL- forma rynku będąca przeciwieństwem konkurencji doskonałej. Talk zwany czysty monopol (mono- jeden; polista sprzedawca) ZAŁEOŻENIA MONOPOLU: -występowanie na rynku tylko jednego nabywcy (monopson) lub tylko jednego sprzedawcyproducenta (monopol podaży). Po drugiej stronie transakcji znajduje się wielu uczestników. -monopolista nie ma żadnych preferencji komu sprzedaż, gdyż jest wielu nabywców jego produktu, podobnie monopolista nie ma żadnych preferencji od kogo kupić dany towar (monopol niedyskryminujący) -nabywcy i sprzedawcy dysponują pełną informacją o rynku, rynek jest w pełni przejrzysty - bark konkurencji - produkt jednorodny lub zróżnicowany, nie istnieją bliskie substytuty -brak możliwości wejścia do działalności opanowanej przez monopol pełny ISTOTA MONOPOLU- siła rynkowa pozwalająca kontrolować nad ceną sprzedawanego wyrobu. Cena nie jest dla monopolu parametrem do którego musi się dostosować. To monopol poszukuje, a następnie ustala cenę i wielkość produkcji, które maksymalizują zysk. ŻRÓDŁA SIŁY I WARUNKI ISTNIENIA MONOPOLU: - posiadanie patentu na dany produkt -oparta na koncesji wyłączność na sprzedaż danego produktu w określonym rejonie -posiadanie praw do marki -prowadzenie produkcji na wielką skalę, która uniemożliwia innym firmom wejście do branży i rozwinięcie produkcji na opłacalną skalę przy danej pojemności rynku -porozumienia producentów lub działalność związków zawodowych stwarzających monopol na r.pracy - polityka protekcyjna państwa chroniąca krajowego producenta przed napływem zagranicznych producentów na rynek -tworzenie sytuacji monopolistycznych przez państwo w celach fiskalnych (monopole państwowe) 2. KRZYWA POPYTU W WARUNKACH MONOPOLU Firma mająca monopol podaży nie ma bliskich konkurentów i bliskich substytutów co oznacza że Em=0. Monopol pełny jest jednym producentem dlatego krzywa popytu na jego produkty jest równoznaczna z krzywą popytu rynkowego, ma nachylenie negatywne, a jej elastyczności są zawarte między 0 i nieskończoność. W tej sytuacji zwiększenie rozmiarów sprzedaży wymaga zmniejszenia ceny, a mniejsza sprzedaż może być realizowana po większej cenie.

Linia przychodu marginalnego znajduje się poniżej linii przychodu przeciętnego P= AR> MR Monopol pełny nie będzie dostarczał na rynek swoich produktów jeżeli MR spadnie poniżej zera. Przychód całkowity monopolu TR rośnie wraz ze zwiększeniem produkcji sprzedaży , osiągając maksimum przy produkcji Q1. W punkcie tym MR=0, Ep= -1. Monopol nie będzie zwiększał produkcji ponad Q1. MONOPOLO NIEDYSKRYMINUJĄCY- monopol sprzedaje kazdą jednostkę produktu po tej samej cenie. DYSKRYMINACJA MONOPOLISTYCZNA- rożne jednostki tego samego produktu są sprzedawane po różnych cenach. 3. KRÓTKOPKRESOWA RÓWNOWAGA MONOPOLU

Aby zmaksymalizować zysk, firma musi osiągnąć punkt równowagi, w którym róznica między przychodem całkowitym ze sprzedaży TR i kosztem całkowitym TC była największa. Warunki maksymalizacji zysku monopolu: -warunek konieczny: MR=MC - warunek wystarczający: MC rosnący lub MC malejący, lecz wolniej niż MR. 4. CENA MONOPOLOWA Wielkość produkcji maksymalizująca zysk (Qe) wyznacza punkt równowagi monopolu w krótkim okresie. Monopol sam wyznacza cenę sprzedaży i ją koryguje. Cena monopolowa jest wyznaczona w punkcie przecięcia się krzywej popytu z wielkością produkcji maksymalizującą zysk monopolu. Punkt C , którego współrzędne wyznaczają ilość i cenę monopolową nosi nazwę punktu Cournota. Firma monopolistyczna nie może jednak dowolnie ustalać ceny i ilości produkcji, ponieważ zależą one od elastyczniości popytu na produkt tej firmy.

5. ZYSK I STRATA MONOPOLU W KRÓTKIM OKRESIE Zysk firmy monopolowej zależy od położenia krzywej kosztu przeciętnego. Jeżeli krzywa kosztu przeciętnego jest położona poniżej krzywej popytu, to firma osiąga zysk. Jeżeli krzywa kosztu przeciętnego jest położona powyżej krzywej popytu to firma ponosi stratę. W przypadku krótkookresowej straty firma może kontynuować wytwarzanie wielkości Qe produkcji, jeżeli strata będzie mniejsza od kosztu stałego całkowitego. Oznacza to ,że cena monopolowa powinna być większa (lub przynajmniej równa) od kosztu zmiennego przeciętnego (P>= AVC). Jeżeli cena jest mniejsza od AVC to monopol powinien zamknąć przedsiębiorstwo i zaprzestać produkcji.

6.KRZYWA PODAŻY MONOPOLU W KRÓTKIM OKRESIE W przypadku monopolu nie ma jednego związku miedzy ceną i oferowana ilością produktów. Krótkookresowa krzywa podaży nie istnieje. Na wykresie występują dwie rożne krzywe popytu D1 i D2 wskazując na taką samą cenę maksymalizującą zysk P1, lecz na różne ilości produktów oferowanych przez monopol. Jednocześnie występuje jedna krzywa kosztów marginalnych (technologia i ceny czynników produkcji są dane). Cena P1 odpowiada dwu różnym wielkościom, może istnieć nieskończenie wiele optymalnych wielkości produkcji monopolu....


Similar Free PDFs