Opracowanie EUN2 - Summary Energooszczędne układy napędów maszynowych PDF

Title Opracowanie EUN2 - Summary Energooszczędne układy napędów maszynowych
Course Energooszczędne układy napędów maszynowych
Institution Politechnika Wroclawska
Pages 8
File Size 670 KB
File Type PDF
Total Downloads 69
Total Views 136

Summary

Summarizing of all necessary stuff....


Description

1.      

Od jakich czynników zależy współczynnik przyczepności opon z podłożem? rodzaj nawierzchni stan nawierzchni Stopień nawilgocenia Materiał (rodzaj gumy, jej twardość) Stan i kształt bieżnika Powierzchnia przylegania (szerokość opony, ciśnienie w oponie)

2. Jaka jest zasada działania układu VersaTrac? Cała moc jest przekazywana na przednie koła dopóki nie jest wyczuwalna różnica prędkości. Jeśli jedno z przednich kół zacznie się ślizgać, wtedy ciecz jest przekierowywana na tylną oś pojazdu by zachować odpowiednią prędkość pojazdu pomimo złych warunków powierzchni. Jeśli tylne koła również będą na śliskiej nawierzchni, prędkość zostanie dopasowana z przednich kół redukując ciśnienie hydrauliczne.

3.

Wymień elementy sumujące prędkości obrotowe.

Czy nni kó w,k t ór eogr ani c zaj ąz wi ęk szeni epr ędkościobr ot owejj ednos t ki napędowej j estk i l ka.Wr azzewz r os t em obr ot ówwał unapędowegot r z ebal i c zy ćsi ęm. i n.z e: -zwi ęks z eni em s i ł bezwł adnoś ciwukł adz i ek or bowy mi r ozr ządu; -wzr ost em opor ówpr z epł y wuwuk ł adz i edol ot owym,kt ór ez mni ej s z aj ąws pół cz y nni knapeł ni ani ac y l i ndr ów ( i s t ot ne pr z edewsz ys t ki m wsi l ni k achoz apł oni ei s kr owy m,wk t ór y c hr eal i z uj es i ęi l ośc i owąr egul acj ęmoc y) , -sk r óceni ez ar ównocz asuwj ak i m mapows t aćmi es z ank apal i wowopowi et r z naj aki j ej spal ani a,at onegat ywni e dz i ał anapr z ebi egobupr oc esów,z wł asz cz aws i l ni kachDi esl a.

4.

Co oznacza termin „pretransmision”?

5. Jakie są zalety układów hybrydowych typu „mild” nad typowymi układami hybrydowymi? Mild Hybrid: Systemy Mild są wyposażone w silnik elektryczny o mocy 10-25 kW. Ten stosunkowo nieduży silnik elektryczny oferuje dodatkową moc podczas wyprzedzania, tzw. efekt boost, a w połączeniu z silnikiem spalinowym o zmniejszonych wymiarach zapewnia oszczędność paliwa rzędu 30% i więcej.

6. Wymień wady i zalety przetwornika typu DC/DC. Odświeżają napięcie na końcu długich przewodów? Mała sprawność?

7. Wyjaśnij, dlaczego w budowie układów hybrydowych najczęściej tylko jedno źródło energii jest dwukierunkowe. 8.

Jakie najważniejsze kwestie porusza dyrektywa ECE podczas hamowania pojazdów kołowych?  Wymagania konstrukcyjne i instalacyjne  Funkcje i właściwości układów hamulcowych  Skuteczność hamowania

9. Jakie są granice możliwości odzyskania energii podczas hamowania? 25 do 40 procent

10. Dlaczego nie należy łączyć szeregowo lub równolegle ogniw o różnej pojemności? W przypadku szeregowych te bardziej naładowane starają się naładować te mniej naładowane. W przypadku równoległych powstaje różnica ładunków, co może prowadzić do iskrzenia/zwarć. 11.

Z jakich elementów / podzespołów zbudowany jest hydromechaniczny układ napędowy (10)?

12. Opisz budowę, zalety, wady układów hybrydowych równoległych. Jak dobiera się moc i pojemność źródeł energii? W układzie równoległym cześć energii mechanicznej wytworzonej przez silnik spalinowy napędza pojazd, a pozostała cześć ładuje akumulatory. Gdy potrzebna jest duża moc silniki mogą pracować równolegle (razem) jako źródło napędu. Podczas hamowania silnik elektryczny jest generatorem prądu. W układzie równoległym zarówno silnik spalinowy jak i elektryczny napędzają koła, a moc z obu tych źródeł jest wykorzystywana w stopniu zależnym od warunków na drodze. System ten zwany jest równoległym, gdyż moc może płynąć równocześnie z dwóch źródeł. W tym systemie akumulatory są ładowane poprzez zmianę trybu pracy silnika elektrycznego z silnikowego w prądnicowy w warunkach, gdy jest to możliwe czyli gdy samochód hamuje silnikiem lub potrzebna jest minimalna moc . Niestety, co wynika ze struktury tego systemu (tylko jedna jednostka elektryczna napędowo/prądnicowa) nie jest możliwe jednoczesne ładowanie baterii i napędzanie pojazdu z obu źródeł.

13. W jaki sposób różnicowana jest siła hamująca przednich i tylnych kół pojazdu podczas hamowania rekuperacyjnego?

14.

Opisz budowę, zalety, wady układów szeregowych. Jak dobiera się moc i pojemność źródeł energii?

W układzie szeregowym energia wytwarzana przez silnik spalinowy jest w całości przetworzona na energie elektryczną do napędu silnika elektrycznego, a jej nadmiar do ładowania akumulatorów. W razie potrzeby silnik elektryczny może również korzystać z energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach. W układach tych nie ma potrzeby stosowania skrzyni biegów. W układzie tym silnik spalinowy działa jako generator prądu, który zasila silnik elektryczny i jeśli może również ładuje baterie. Silnik elektryczny zasila koła korzystając z mocy generowanej przez silnik spalinowy i o ile to konieczne również z mocy zmagazynowanej w bateriach. Nazywane jest to systemem szeregowym, gdyż przepływ mocy odbywa się po kolei przez elementy. Hybrydowy układ szeregowy wymaga silnika o małej mocy, ale za to wysokosprawnego w zakresie pracy co zapewni, że będzie pracował względnie stabilnie, generował i dostarczał energię do silnika elektrycznego i skutecznie ładował baterie. Układ ten zbudowany jest z dwóch napędów elektrycznych - generatora i silnika elektrycznego.

15. Ile wynosi maksymalne opóźnienie pojazdu kołowego? Uzasadnij matematycznie. Maksymalne opóźnienie -siła tarcia przez masę a=F_t/m Siła tarcia F_t=g*m*µ Więc a = g*µ, przy próbie osiągnięcia większej siły hamowania wpadnięcie w poślizg

16.

Kontrola prędkości

17.

Architektura hybryd

18.

Szeregowa hybryda

Tryby pracy: 1. Tryb czysto elektryczny: silnik spalinowy jest wyłączony. Pojazd jest napędzany z akumulatora. 2. Tryb pracy silnika spalinowego: energia pochodzi z układu silnik-generator. Akumulatory nie są wykorzystywane. 3. Tryb hybrydowy: moc trakcyjna jest pobierana zarówno z silnika-generatora jak i akumulatorów elektrycznych. 4. Tryba napędu i ładowania baterii: silnik-generator napędza pojazd oraz dostarcza moc niezbędną do ładowania akumulatorów. 5. Tryb hamowania regeneracyjnego: silnik-generator nie pracuje; silnik trakcyjny pracuje jako generator. Powstała energia ładuje akumulatory. 6. Tryb ładowania akumulatorów: energia silnik-generator wykorzystana zostaje jedynie do ładowania akumulatorów. 7. Tryb hybrydowy ładowania baterii: zarówno silnik-generator jak i silnik trakcyjny (od obciążenia) ładuje akumulator.

Zalety: 1. Silnik jest w pełni mechaniczny i rozłączony od kół układu napędowego. Może więc pracować w dowolnym punkcie na charakterystyce prędkości momentu. Z tego powodu, jego parametry pracy mogą być „sztucznie” ustalone w obszarze wysokiej sprawności. 2. Ponieważ silnik trakcyjny (często współpracujący z falownikiem) ma niemal idealną charakterystykę, nie ma potrzeby stosowania wielobiegowych przekładni mechanicznych. 3. Sposób sterowania i strategie sterowania elektrycznym silnikiem trakcyjnym są uproszczone w stosunku do innych rozwiązań. Wady: 1. Podwójna przemiana energii. 2. Prądnica/generator zwiększa masę i koszty układu. 3. Parametry silnika trakcyjnego muszą być tak dobrane aby zapewnić maksymalny moment i prędkość obrotową pojazdu wraz z maksymalną jego sprawnością (wielkości maksymalne są rzadko używane).

19.

Równoległa hybryda

Tryb sumujący moment jest właściwy podczas przyspieszania, ruszania, ruchu z dużym obciążeniem podczas gry tryb sumujący prędkość jest właściwy dla wyższych prędkości ruchu....


Similar Free PDFs