Sprawozdanie 5-Analiza substancji organicznych PDF

Title Sprawozdanie 5-Analiza substancji organicznych
Author Adam Mołczan
Course Chemia Lab
Institution Politechnika Wroclawska
Pages 4
File Size 92.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 64
Total Views 122

Summary

Sprawozdanie z laboratorium z chemii na WME. Analiza substancji organicznych....


Description

Sprawozdanie Analiza substancji organicznych, w tym paliw

1. Podczas doświadczenia wykonano badanie temperatury topnienia próbki związku organicznego z wykorzystaniem aparatu Thielego. Badaną substancję, której temperatura topnienia ma zostać oznaczona wprowadza się do szklanej kapilary o średnicy około 1mm zatopionej na jednym końcu. Kapilarę przymocowuje się do termometru tak, aby dana substancja znajdowała się na wysokości zbiorniczka termometru. Termometr zanurza się wraz z kapilarą w cieczy wypełniającej aparat Thielego. Tak przygotowany zestaw zamocowany na statywie ogrzewa się. Gdy badana substancja zacznie się topić odczytuje się wartość temperatury na termometrze.

uzyskane temperatury topnienia [◦C] 1 70 2 73 3 71

Na podstawie średniej temperatury topnienia T= (70+73+71)/3=71,33◦C z tabeli umieszczonej w instrukcji do ćwiczenia 5, wnioskuję, że badaną substancją może być kwas krotonowy lub pirazol. Aby zidentyfikować badany związek organiczny przed przystąpieniem do pomiaru temperatury topnienia należy przeprowadzić proces destylacji w celu usunięcia zanieczyszczeń, które mogą mieć wpływ na temperaturę topnienia (niższa temperatura topnienia świadczy o obecności zanieczyszczeń).

2. W kolejnej części doświadczenia wykonano destylację prostą(jednorazowe skroplenie i odparowanie) mieszaniny alkoholu etylowego i wody oraz wykonano pomiar gęstości analizowanego roztworu (według metody opisanej w instrukcji) zapisując masę 100 cm3 mieszaniny znajdujących się w cylindrze.

Temperatura początku wrzenia[◦C]

L.p

85

1

Masa [g] 141,1

2

138,7

42,3

3

138,8

43,8

Stężenie procentowe etanolu w wodzie dla pomiarów: 1. =0,970 ->19% 2. ->24% 3. =0,950 ->32%

Masa cylindra [g] 44,1

3. Podczas ostatniej części doświadczenia wykonano trzykrotną ekstrakcję substancji organicznej z wody przy pomocy organicznego ekstrahenta, tzn usunięto jedn lub więcej składników z roztworu za pomocą rozpuszczalnika selektywnego, w którym rozpuszczają się tylko składniki przeznaczone do usunięcia. Zaletą tego procesu jest możliwość wykonania go w niskiej temperaturze.

K

V[cm3]

S[cm3]

w[g]

0,63

150

100

8,4

Na podstawie wzoru =w0 należy obliczyć początkową masę substancji. n-ilość przeprowadzonych ekstrakcji=3 K-współczynnik podziału Nernsta S-świeże porcje rozpuszczalnika selektywnego użytego do ekstrakcji V-objętość warstwy ekstrahowanej w-ilość g substancji B po n ekstrakcjach w warstwie ekstrahowanej w0-ilość g B w rozpuszczalniku pierwotnym A

w0=73,24g...


Similar Free PDFs