Sprawozdanie identyfikacja 7 - tolbutamid PDF

Title Sprawozdanie identyfikacja 7 - tolbutamid
Course Farmacja rok 3
Institution Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pages 3
File Size 173.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 103
Total Views 135

Summary

Sprawozdanie z Chemii Leków...


Description

SPRAWOZDANIE – IDENTYFIKACJA IDENTYFIKOWANA SUBSTANCJA: tolbutamid 1-butylo-3- (4-metylofenylo)-sulfonylo-mocznik

Wygląd: biały, krystaliczny proszek Rozpuszczalność w wodzie: trudno rozpuszczalny Rozpuszczalność w metanolu: rozpuszczalny Rozpuszczalność w NaOH: rozpuszczalny Rozpuszczalność w NaHCO3: trudno rozpuszczalny Rozpuszczalność w HCl: trudno rozpuszczalny

1) Spalanie i wyprażanie Niewielką ilość próbki umieściłam w tyglu i ogrzałam nad płomieniem palnika w celu spalenia i wyprażenia. Początkowo substancja zmieniła barwę na czarną, a następnie wyprażyła się całkowicie. Po ostygnięciu tygla dodałam do niego wody i sprawdziłam pH papierkiem wskaźnikowym – było obojętne, co potwierdza całkowite wyprażenie substancji. Podczas spalania nie było czuć specyficznego zapachu karmelu. 2) Badanie odczynu Na podstawie prób rozpuszczalności możemy przypuszczać kwasowy charakter związku. Aby to potwierdzić, sprawdziłam zrobiłam próbę odbarwienia alkalicznego roztworu fenoloftaleiny. - Do probówki zawierającej wodę dodałam kroplę fenoloftaleiny i kroplę roztworu NaOH. Roztwór zabarwił się na malinowo. Po dodaniu substancji badanej nastąpiło odbarwienie roztworu. Zabarwienie nie pojawiało się pomimo dodawania kolejnych kropel NaOH – świadczy to o odczynie kwasowym. Podczas dodawania roztworu NaOH nie pojawił się osad ani zmętnienie – badanym związkiem jest kwas.

3) Sprawdzenie, czy związek jest amfoteryczny Do probówki dodałam niewielką ilość substancji badanej i zawiesiłam ją w wodzie. Następnie dodawałam NaOH aż do rozpuszczenia osadu. Po dodaniu HCl i uzyskaniu odczynu kwasowego pojawił się biały osad – badany związek jest nieamfoteryczny.

4) Sprawdzenie mocy kwasu Aby sprawdzić, czy badany kwas jest słabszy czy mocniejszy od kwasu węglowego rozpuściłam niewielką ilość substancji w acetonie i dodałam nasyconego NaHCO3. Zaobserwowałam wydzielające się pęcherzyki gazu – oznacza to, że badany związek jest mocniejszym kwasem niż kwas węglowy.

5) Wykrywanie siarki Badaną substancję wyprażyłam z mieszaniną Mayera (Na2CO3 i KNO3 w stosunku 1:1), po ochłodzeniu rozpuściłam w HNO3. Po dodaniu BaCl2 wytrącił się biały osad BaSO4, świadczący o obecności siarki. Na podstawie tego możemy przypuszczać, że nasz związek należy do grupy sulfanilamidów. 6) Sprawdzenie czy badany związek odbarwia KMnO4 wobec stężonego CH3COOH Do badanej subtsancji dodałam niewielką ilość stężonego roztowru CH 3COOH, wymieszałam i następnie dodałam 3 krople roztowru KMnO4 i wstrząsnęłam. Powstaje ciemnofioletowe zabarwienie które nie zanika.

7) Reakcja różnicująca Badaną substancję ogrzałam ze stałym NaOH, u wylotu probówki umieściłam zwilżony papierek lakmusowy. Podczas ogrzewania papierek przybiera barwę niebieską i wydziela się charakterystyczny zapach butyloaminy, a następnie amoniaku....


Similar Free PDFs