Zadanie lab2 systemy operacyjne PDF

Title Zadanie lab2 systemy operacyjne
Course Systemy operacyjne I
Institution Politechnika Lódzka
Pages 14
File Size 1020.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 23
Total Views 121

Summary

Zadanie z laboratorium systemy operacyjne, windows...


Description

Pyt: Jakie czynności musi wykonać użytkownik, aby zalogować się do systemu? Odp: Uruchomienie systemu Windows i wprowadzenie danych dotyczących konta – nazwa użytkownika i hasło. Pyt: Jakie informacje musi dostarczyć użytkownik, aby się zalogować do systemu? Odp: Nazwa użytkownika i hasło. (Opcjonalnie PIN w Windows 10) Pyt: Zaloguj się do systemu wprowadzając niewłaściwe hasło. Jaka będzie reakcja systemu na taką próbę logowania? Odp: Po wpisaniu błędnie hasła zobaczymy taki oto monit: "To hasło jest nieprawidłowe. Upewnij się, że używasz hasła konta Microsoft. Zawsze możesz je zresetować na stronie account.live.com/password/reset" Pyt: Utwórz dla systemu nowe konto z logowaniem tradycyjnym (login i hasło), poprzez zarejestrowane konto Microsoft i z logowaniem przez gesty. Odp:

Pyt: Zaloguj się do systemu poprzez swoje konto Microsoft Odp: Logowanie udane. Pyt: Zaloguj się do systemu przy pomocy loginu i hasła Odp: Logowanie udane. Pyt: Zaloguj się do systemu przy pomocy numeru PIN oraz gestów na wybranym obrazie tła Odp: Logowanie udane. Pyt: Sprawdź, kto jest zalogowany na komputerze na którym aktualnie pracujesz. Odp:

Pyt: Korzystając z opcji Personalizuj\Wygaszacz ekranu wymuś, aby po włączeniu wygaszacza ekranu system był chroniony hasłem. Przetestuj to zabezpieczenie. Odp: Po wygaszeniu się ekranu i poruszeniu myszką pojawia się ekran w którym należy ponownie wpisać hasło. Pyt: Zablokuj stację roboczą i sprawdź, kto może ją odblokować? Odp: Niestety nie posiadam Windows 10 pro Workstation żeby to sprawdzić. Pyt: Jaka jest różnica między kontem domenowym i lokalnym? Odp: Lokalne konto użytkownika jest najczęściej wykorzystywane podczas pracy w grupie roboczej lub na komputerach autonomicznych, umożliwia użytkownikowi logowanie do komputera oraz dostęp do zasobów. ...Domenowe konto użytkownika jest wykorzystywane wyłącznie wtedy, gdy komputer pracuje w domenie. Pyt: Jakie są zasady, według których powinno się tworzyć hasło dla danego konta? Odp: Minimalna ilość znaków to 8, bezpieczna ilość to 14-15.Nie powinno się używać popularnych słów, dat, imion, nazw. Warto stosować małe litery, wielkie litery, znaki specjalne i cyfry. Pyt: Czy można nadać tworzonemu kontu nazwę dłuższą niż 20 znaków? Utwórz takie konto i spróbuj się na nie zalogować. Sprawdź, czy w trakcie logowania można podać więcej znaków niż 20. Odp: Nie można utworzyć nazwy dłuższej niż maksymalnie 20 znaków. Pyt: Czy hasło Kowalski jest poprawne? Uzasadnij odpowiedź. Odp: Hasło Kowalski nie jest poprawne brak w nim podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak dodatkowe cyfry, długość (bezpieczniejsze hasło zaczyna się od 15 znaków), zbyt popularne słowo jakim jest "Kowalski" co znacznie ułatwi pracę hakerom. Pyt: Wykorzystując ustawienie Konta użytkowników utwórz konto o nazwie Lab_d_g_1 wpisując odpowiednie dane oraz opis. Konto powinno należeć do kategorii Użytkownik Odp:

Pyt: Zaloguj się na to utworzone w punkcie poprzednim konto. Jakie posiadasz uprawnienia? Odp: Posiadam uprawnienia użytkownika. Mogę korzystać z oprogramowania, zmieniać ustawienia systemowe które nie dotyczą innych użytkowników ani zabezpieczeń danego komputera. Pyt: Zmień hasło dla użytkownika Lab_d_g_l. Czy możliwa jest zmiana hasła po zalogowaniu na to konto? Czy użytkownik sam może zmień hasło? Odp: Tak użytkownik może zmienić hasło, jeśli zna te które zostało zmienione przez administratora.

Pyt: Utwórz konto o nazwie Lab_d_g_2 wykorzystując przystawkę Użytkownicy i grupy lokalne. Wymuś, aby użytkownik musiał zmienić hasło przy logowaniu i zaloguj się na to konto. Odp:

Pyt: Dla konta Lab_d_g_2 włącz opcje Użytkownik nie może zmień hasła. Sprawdź, czy elementy umożliwiające zmianę hasła są dostępne. Odp: Nie są dostępne,pojawia się informacja:" Twoim hasłem zarządza administrator systemu".

Pyt: Wyłącz konto Lab_d_g_2 i spróbuj zalogować się na to konto. Jaki komunikat zostanie wyświetlony? Odp: Pojawia się komunikat "Twoje konto zostało wyłączone, skontaktuj się z administratorem systemu". Pyt: Utwórz na lokalnym Lab_d_g_4. Przetestuj, na które z tych nazw można się zalogować: lab_d_g_4, Lab_d_g_4, LAB_d_g_4, lAb_d_g_4, LaB_d_g_4 Odp:

Pyt: Utwórz grupę Lab_d_g_lgr. Jakie pola należy obowiązkowo wypełnić przy jej zakładaniu? Odp: Wymagane jest podanie nazwy grupy. Pyt: Utwórz przy użyciu przystawki Użytkownicy i grupy lokalne konto Lab_d_g_3 bez przypisanej grupy i sprawdzid czy będzie ono widoczne w aplecie Użytkownicy i hasła. Wyjaśnij otrzymany wynik.

Odp: Nie jest widoczny ze względu na brak przypisanych uprawnień. "?" Pyt: Konto Lab_d_g_3 skonfiguruj tak, by miało możliwie największe restrykcje. Sprawdź ich działanie. Odp: Konto posiadało jak najniższe uprawnienia zgodnie z tym co ustawiłam. Pyt: Zaloguj się na konto Lab_d_g_l i wykorzystując polecenie Uruchom jako... wywołaj przystawkę Użytkownicy i grupy lokalne. Utwórz nowe konto Lab_d_g_5. Odp:

Pyt: Utwórz grupę Lab_d_g_2gr. Wprowadź odpowiedni opis i dodaj do tej grupy konta Lab_d_g_l oraz Lab_d_g_2. Odp:

Pyt: Zaloguj się na konto Lab_d_g_2. Czy zmienił się poziom uprawnień dla tego konta? Sprawdź czy możesz założyć konto Lab_d_g_6 przy użyciu ikony Ustawienia konta z ekranu startowego. Odp: Nie zmienił się poziom uprawnień dla tego konta i nie mogę założyć nowego konta. Pyt: Przypisz konto Lab_d_g_4 do grup Administratorzy i Goście. Jaki uprawnienia będzie miał ten użytkownik? Odp: Użytkownik posiada mieszane uprawnienia. Nie może korzystać z ustawień, zaś może poprzez panel sterowania usuwać programy, a także tworzyć nowe konta poprzez przystawkę.

Pyt: Przypisz użytkownikowi Lab_d_g_2 folder macierzysty c:\Home\Lab_d_g_2. Jakie kroki musisz wykonad? Czy po zalogowaniu zaobserwujesz jakieś zmiany w funkcjonowaniu tego konta?

Odp: Pod podaną lokalizacją możemy dotrzeć do folderu który służy konsolidowaniu plików użytkownika na konkretnym serwerze plików, co ułatwi mu wykonanie chociażby kopii zapasowej.

Pyt: Jako admin utworzyć na dysku C:\ folder o nazwie Folder_d_g i utworzyć tam pięć dowolnych plików tekstowych o nazwach podobnych do plik1.txt Odp:

Pyt:Przypisać do niego następujące prawa dostępu (należy wyłączyć dziedziczenie od folderu nadrzędnego):



dla Lab_d_g_11gr prawo Pełnej Kontroli



dla Lab_d_g_12gr prawo tylko do odczytu, wykonywania i wyświetlania zawartości.



dla Lab_d_g_12gr w uprawnieniach specjalnych dołożyć uprawnienie do usuwania plików i podfolderów



dla grupy Administratorzy ustawić uprawnienia Pełnej Kontroli

Pyt: Czy użytkownik Lab_d_g_12 może modyfikować plik plik1.txt? W tym celu zaloguj się jako użytkownik Lab_d_g_12. Odp: Może modyfikować plik1.txt Pyt: Użytkownik Lab_d_g_11 należy do obu grup i raz ma Pełną Kontrolę a raz tylko odczyt. Czy może modyfikować plik plik1.txt? Odp: Może modyfikować plik1.txt

Pyt: Dla Lab_d_g_12gr ustanowić prawo „Odmawiaj usuwania”. Sprawdź, który z użytkowników może usunąć dowolny plik. Odp: Użytkownicy należący do grupy Administratorzy będą mogli usunąć plik. Pyt: Odznaczyć prawo „Odmawiaj usuwania” dla grupy Lab_d_g_12gr. Odp: Odznaczyłam. Pyt: Znajdź plik compmgmt.msc. Uruchom go będąc zalogowany jako użytkownik Lab_d_g_11. Czy możesz zapisać dowolny dokument w katalogu systemowym? Zamknij program i następnie otwórz go korzystając z polecenia Uruchom jako... i sprawdź, czy teraz możesz wykonać wcześniejszą operację. Odp: W obu przypadkach nie mogę zapisać dowolnego dokumentu w katologu systemowym. Pyt: Jako admin utworzyć dwie grupy lokalne o nazwach: Lab_d_g_11gr i Lab_d_g_12gr (notacja zgodna z ćwiczeniem dt. kont użytkowników) Odp:

Pyt: Utworzyć dwóch użytkowników lokalnych o nazwach: Lab_d_g_11 i Lab_d_g_12 Odp:

Pyt: Użytkownika Lab_d_g_11 o przydzielić do grup: Lab_d_g_11gr i Lab_d_g_12gr o nadać hasło takie, jak nazwa użytkownika Odp:

Pyt: Użytkownika Lab_d_g_12 o przydzielić tylko do grupy: Lab_d_g_12gr o wymuś, aby użytkownik musiał zmienić hasło przy logowaniu o nadad hasło w postaci „abc123” Odp:

Pyt: Jako użytkownik admin przenieś folder Folder_d_g do katalogu c:\Work. Sprawdź, co się stało z uprawnieniami nowego obiektu. Odp:

Pyt: Jako użytkownik admin skopiuj folder Folder_d_g na dysk c:\. Sprawdź, co się stało z uprawnieniami nowego obiektu. Odp:

Pyt: Udostępnij folder Folder_d_g, w którym przechowywane są pliki tymczasowe. Odp:

Pyt: Sprawdzić adres IP na swoim komputerze i podać go sąsiadowi Odp:

Pyt: Udostępnić Folder_d_g i przypisać następujące uprawnienia: Odp:



dla Lab_d_g_11gr prawo tylko do odczytu



dla Lab_d_g_12gr prawo pełnej kontroli

Pyt: Administratorzy – brak uprawnień (tzn. nie chodzi tutaj o uprawnienie Odmawiaj, po prostu w ogóle nie umieszczać grupy na liście) Odp: Zrobiłam....


Similar Free PDFs