Analiza wystąpienia Steva Jobsa na Uniwersytecie Stanford PDF

Title Analiza wystąpienia Steva Jobsa na Uniwersytecie Stanford
Author warszawski _influenc
Course Dziennikarstwo
Institution Uniwersytet Warszawski
Pages 2
File Size 132.5 KB
File Type PDF
Total Downloads 307
Total Views 334

Summary

Analiza wystąpienia Steva Jobsa na Uniwersytecie StanfordTwórca i prezes Apple Steve Jobs wygłosił przemówienie zatytułowane „Stay Hungry,Stay Foolish”, skierowane do absolwentów Uniwersytetu Stanforda 12 czerwca 2005r. Opowiedział również trzy zachwycające historię, o tym co miało wpływ na jego życ...


Description

Analiza wystąpienia Steva Jobsa na Uniwersytecie Stanford Twórca i prezes Apple Steve Jobs wygłosił przemówienie zatytułowane „Stay Hungry,Stay Foolish”, skierowane do absolwentów Uniwersytetu Stanforda 12 czerwca 2005r. Opowiedział również trzy zachwycające historię, o tym co miało wpływ na jego życie. Ważnymi elementami tej niezwykłej przemowy to : otwartość, prosta klasyczna struktura, bogate wzorce mowy.

1. Otwartość, chwalenie publiczności oraz konformizm. Steve rozpoczyna swoje przemówienie z komplementu do publiczności: „Jestem zaszczycony, że mogę być z wami podczas uroczystości ukończenia jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie.” Jednocześnie przyznając , że nigdy nie ukończył studiów. W zaledwie kilku zdaniach stwarza pozytywne nastawienie odbiorców do siebie i zwiększa ich wrażliwość na jego przekaz. 2. Klasyczna struktura Wypowiedź Jobsa miała prostą i tradycyjną strukturę : wprowadzenie, trzy historie i zakończenie. ( „Dziś chcę opowiedzieć Wam trzy historię” ; „Pierwsza historia jest o łączeniu punktów ” ; „Moja druga historia jest o miłości i stracie” ; „Moja trzecia historia jest o śmierci".) 3. Prosty język Porównajmy : „Steve Woźniak i ja założyliśmy Apple” oraz „Woz i ja założyliśmy Apple” Pierwsza część jest bardziej formalna i przedstawia dwóch przedsiębiorców, którzy założyli Apple. Natomiast część druga ma charakter nieformalny. Przez co mamy wyobrażenie dwóch bliskich przyjaciół. Jego publicznością byli absolwenci, dlatego Jobs specjalnie wybrał styl konwersacyjny, i to był jednak bardzo mądry wybór. 4. Pauzy Steve specjalnie robi pauzy w kluczowych dla przemówienia miejscach, dlatego żeby dać widzom na sekundę się zastanowić i zrozumieć co on miał dokładnie miał na myśli. 5. Figury retoryczne Jobs używa wiele technik literackich podczas swojego wystąpienia.



 

Antytezy : „Nie można łączyć punktów patrząc w przyszłość, można je jedynie połączyć patrząc wstecz”; „ Śmierć jest prawdopodobnie najważniejszym wynalazkiem życia” Paralelizm : „Moja biologiczna matka zorientowała się, że mama nigdy nie skończyła studiów, a ojciec nigdy nie skończył szkoły średniej” Anadiploza : „Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy”; „A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich jest miłość do tego, co się robi”

6. Powtarzanie Oprócz wielu przykładów przedstawionych wcześniej, Jobs kończy swoje przemówienie powtórzeniem: „Pozostań nienasycony, pozostań nierozsądny” trzy razy. Powtarzanie dodaje siły kluczowemu argumentowi, zwłaszcza w zakończeniu.

Po przeanalizowaniu wystąpienia publicznego Steva Jobsa możemy wywnioskować, jak ważna jest umiejętność jasnego i klarownego wyrażania swoich myśli, umiejętność przyciągania uwagi swoim wystąpieniem. Biorąc pod uwagę środki retoryczne i argumentację

tekst wypowiedzi jest bardzo prosty, zrozumiały a zarazem mocny.

Link do filmiku : Wystąpienie Jobsa od 7:27 – https://www.youtube.com/watch?v=fGtryaIJClY...


Similar Free PDFs