Biokémia 2. zh esszé kérdései kidolgozva orvosi lipid lipid transzporttól nukleotid szintézisig PDF

Title Biokémia 2. zh esszé kérdései kidolgozva orvosi lipid lipid transzporttól nukleotid szintézisig
Course Biochemistry
Institution Debreceni Egyetem
Pages 44
File Size 2.1 MB
File Type PDF
Total Downloads 29
Total Views 139

Summary

lipid transzport,orvosi lipid, aszpirin, ciklooxigenázok, leukotriének, aminosavak, fehérje szerkezet, transzaminálás, dezaminálás, ketogén/glükogén aminosavak, plp, pirimidin, purin de novo szintézis, tumorterápia és antivirális terápia nukleotid/nukleozid és nukleobázis analógokkal...


Description

Orvosi lipid esszé 1. Írja le a lipidek transzportfolyamait a szervezetben, a lipoprotein komplexekre fókuszálva! (10 pont) Táplálék felvétele során a lipoproteinek töltik be a közvetítő szerepet azáltal, hogy kilomikronok (ultra low density lipoprotein – ULDL) formájában szállítják a lipideket a béltraktusból, VLDL formájában pedig a májból oxidáció és egyéb funkciók céljára a szövetekbe, és tárolásra a zsírraktárakba. A lipidek a zsírszövetekből albuminhoz (vérplazmában található) kapcsolódó szabad zsírsav (FFA) formájában mobilizálódnak. A lipoproteinek a vérplazmában találhatóak, melyek a lipidek központi szállítói a szervezetben. Ezek többkomponensű lipid komplexek, olyan molekuláris aggregátumok, melyeket nem kovalens kötések kötnek össze. A lipoproteineknek több osztálya van : HDL, IDL, LDL, VLDL, kilomikronok (ULDL) . Ezek közül a kilomikron a legnagyobb méretű, és csak a HDL illetve LDL képes kijutni az érfalon és eljutni a szöveti sejtekhez. A lipoprotein komplexek a belsejükben neutrális lipideket (koleszteril észterek, triacilglicerolok) tartalmaznak. A belső lipid mag külső felszínén egyrétegű burokban helyezkednek el a töltéssel rendelkező amfoter jellegű lipidek (foszfolipidek), illetve proteinek, mint a perifériás apoprotein (apo-C), integrális apoprotein (apo-B).

A lipidek transzportja a szervezetben végbemehet exogén és endogén útvonalon.

Exogén útvonal: Lényegében a táplálékkal felvett lipidek emésztésével és felszívódásával kezdődik az exogén útvonal. Felnőtt ember naponta kb. 60-100 g zsírt fogyaszt: ennek több mint 90%-a triacilglicerol. Ehhez kb. 1-2 g koleszterol és 4-5 g lecitin szekretálódik az epével. Több féle enzim is részt vesz a lipidek bontásában: 1. lipáz: Triacilglicerol + 2 H2O= beta-monoacilglicerol (MG) + FA (szabad zsírsav) Van egy savstabil formája a szájüregben, illetve a pankreasz acinus sejtjeiből szekretálódik. A lipázt az epesavak gátolják, ezt a kolipáz küszöböli ki, amely a pakreaszból szekretált fehérje, és a tripszin aktiválja. A pankreasz lipáz a trigliceridek 1-es és 3-as pozícióiban hasítja az észterkötést. 2. Koleszteril észteráz: Koleszteril-észter+H2O = Koleszterol + FA 3. Foszfolipáz A: Foszfoglicerid+H2O = α-acil-lizofoszfoglicerid+FA Az epesavak kevert micellákat hoznak létre, ami lehetővé teszi, hogy az emésztett lipid alkotórészek felszívódjanak. (Ez fontos a koleszterol felszívódásához, bár annak jelentős az aktív transzportja is, illetve a zsírban oldódó vitaminok felszívódása is csak a kevert micellák révén lehetséges.) A kevert micellákban az epesavak bekoncentrálják az enzimek által lebontott lipid alkotórészeket, mint a zsírsavak, monoacilglicerol, koleszterol, ez után ezek felszívódása következik, a diffúzió a koncentráció gradiensnek megfelelően történik. A bél lumenből az enterocitákba történik meg a felszívódás. A 2-monoacilglicerolból és hosszú szénláncú zsírsavakból triacilglicerol szintézis történik az enterocitában, és ez a koleszterollal ill. koleszteril-észterrel naszcens kilomikronok formájában jut a nyirokba (kilomikronok felszínén foszfolipidek és apolipoprotein-A, -B, belsejében lipid alkotórészek). A közepes szénláncú zsírsavak a kapillárisokba jutnak.

A koleszterol abszorbciójában és az epesavak reabszorbciójában az enterocitákba fontos szerepe van a NPC1 transzmembrán fehérjének is, mely az enterociták membránjában található. Emellett a flotillin fehérjék elengedhetetlenek a NPC1 mediált koleszterol felvételhez és epesav reabszorbcióhoz.

A nyirokban naszcens kilomikronokra HDL által apo-C és apo-E tevődik, kilomikron jön létre, majd a lipoprotein lipáz triacilglicerolokat hasít le (ezekből származó zsírsavak a szírszövetbe, izomba jutnak), és kilomikron maradék jön létre. A kilomikron maradék apoE-jét érzékelik a májsejtek kilomikron maradék receptorai (LRP1), mivel a receptorok ligandja az apo-E. A kilomikron maradék felvételt az teszi lehetővé, hogy mérete jelentősen lecsökken, ki tud jutni a kapillárisok endotel sejtjei között, és rákötődik a májsejtek kilomikron maradék receptoraira. Így a májsejtekbe kis mennyiségű triglicerid, és az összes táplálékkal bekerülő koleszterol és foszfolipid bejut. A glükózból keletkezett (endogén), és a táplálékkal bejutott (exogén) triacilglicerolt, foszfolipidet és koleszterolt a máj egy újabb lipoproteinbe, a very low density lipoproteinbe (VLDL) csomagolja és a vérbe juttatja, illetve részben raktározhatja vagy az epébe juttatja (koleszterol, foszfolipidek). Endogén útvoval:

A vérbe jutott VLDL-ekhez (felületén apo-B, apo-E) szintén HDL kapcsolódik, amely az apo-A és apo-C -t biztosítja számára. Eközben a lecitin-koleszterol acil transzferáz folyamatosan észterifikálja a VLDL koleszterolt a felszínén. A VLDL-ek lebontása lipoprotein lipáz által történik. A kilomikronokhoz hasonlóan a VLDL leadja a triacilglicerol tartalmát a zsírszövetnek, miközben egyre sűrűbb intermediate density (IDL) és low density lipoproteinné (LDL) alakul. Az IDL tartalmaz triacilglicerolt, koleszterolt és koleszterolésztert, az apo-B 100 és apo-E a ligandja a hepatociták IDL receptorainak. Az LDL már döntően csak koleszterolt, koleszterolésztert és foszfolipideket tartalmaz, apo-B 100-at hordoz, így azok a sejtek (nem csak hepatociták) melyek koleszterolt vagy foszfolipideket igényelnek LDL receptort fejeznek ki, melynek az apo-B a ligandja. A májba jelentős az IDL és LDL visszavétel is, hiszen a feleslegben maradókat a máj veszi vissza. A máj a felesleges koleszterolt epesavakká alakítja, ebben a formában közvetlenül kiüríti az epével, azonban ha túl sok LDL marad a keringésben, a máj nem tudja visszavenni, mivel ez az út nem túl nagy kapacitású, az LDL-koleszterol szint megnő, a koleszterol lerakódik a sejtfalban és érelmeszesedés alakul ki. Reverz koleszterol transzport A sejtmembránokból a felesleges koleszterolt az ABCA1 transzporter juttatja ki, és a HDL veszi fel. A HDL-be került koleszterolt a lecitin-koleszterol acil transzferáz (LCAT) észterifikálja, ezzel elősegíti minél több koleszterol HDL-be jutását. A HDL és a benne lévő lipidek (elsősorban koleszterol) a májba kerülnek, ott a Scavenger Receptor B1 (SR-B1) receptorokhoz kötődve jutnak be a hepatocitákba. A HDL jelentős mennyiségű koleszterolt szállít más szervekbe is, mint a mellékvesekéreg és más endokrin szervekhez a szteroid hormon szintézis miatt. Itt is a SR-B1 biztosítja a sejtekbe való HDL felvételt. 2. Magyarázza el az ApoB48 és ApoB100 közötti különbségeket és ezek fiziológiás következményeit! (10 pont) Az apo-B az egyik leghosszabb ismert polipeptid lánc. Az apo-B 48 (B-100 48%-a) ugyanarról a mRNS-ről képződik, mint az apo-B 100. A bélhámsejtekben (enterocita) olyan stop kodon jelenik meg az apo-B RNS szekvenciában, amely nincs jelen a genomikus DNSben. A stop kodon miatt, amit egy RNS-t editáló enzim hoz létre, a transzláció megáll, így egy jóval rövidebb fehérje jön létre – az apo-B 48. Ezért ez csak az enterocitákban fejeződik ki. Az apo-B 100-at a VLDL, IDL és LDL tartalmazzák. Ezzel szemben az apo-B 48-at csak a kilomikronok és kilomikron maradékok tartalmazzák. Ennek fontos szerepe van, hiszen a 48 nem tartalmazza azt a domént, amelyet az LDL receptorok képesek felismerni, így a kilomikront nem lehet felvenni endocitózissal (kizárólag akkor, amikor a HDL által apo-E tevődik rá, és ezt érzékelik a receptorok). Ezzel szemben a VLDL-ek, majd IDL és LDL-ek felszínén apo-B 100 van, így ezek felvehetőek endocitózissal.

3. Milyen elméleti lehetőségei vannak a koleszterinszint csökkentésének? (10 pont) Amikor a koleszterol rossz helyen halmozódik fel, például az artériák falában, onnan nem mobilizálható és ottani jelenléte elvezet az arterioszklerotikus plakk kialakulásához. A kóros koleszterol depozitumok kialakulásának lehetőségét az is fokozza, hogy a koleszterol veszélyes hajlandóságot mutat passzív kicserélődésre a plazma lipoproteinek és a sejtmembránok között. Mivel a koleszterolt szállítani kell,

koncentrációját alacsonyan és veszélytelen állapotban, a lipoprotein szerkezetek belsejében, észterifikált formában kell tartani. Koleszterolt a legtöbb sejt folyamatosan szintetizál a mevalonát szintézis útvonalon. Emellett étkezéssel naponta nagy mennyiségű koleszterol jut be a szervezetbe. A koleszterol nem bomlik le a szervezetben, hanem az epével ürül változatlan formában, vagy epesavként. A magas koleszterinszint az arterioszklerózis és az epekő kialakulásában játszik meghatározó szerepet. Mevalonát szintézis útvonal:

A koleszterinszint csökkentésének egyik lehetősége a mevalonát anyagcsere útvonal szabályozása a 3-hidroxi-3-metil-glutaril CoA (HMG CoA) reduktáz enzim szintjén. Szabályozható: 1. a reduktáz génjének transzkripciója, ahol a gén promóterét célozzák meg (SREBPk által) 2. a reduktáz transzlációja, ahol az mRNS 5´ régiója a célpont 3. az enzim lebontása, célpont az enzim transzmembrán régiója az endoplazmás retikulumban

Másik lehetőség az LDL receptorok mennyiségének szabályozása (feltehetőleg a koleszterol szintézis és a receptorok száma között kapcsolat van). Az LDL receptorok száma szabályozható a koleszterol szintézis gátlásával transzkripció szintjén. A koleszterol szintézis enzimek és az LDL receptor transzkripcióját szterol szabályozó elemeket kötő fehérjék, ún. SREBP-k szabályozzák. Ezek eredetileg az ER- és a mag membránjában találhatóak. A SREBP-1 és SREBP-2 szekvenciája nagyon hasonló, NH2- végük klasszikus transzkripciós faktornak felel meg. Amikor alacsony a koleszterinszint, az Insig nem tudja proteáz rezisztens környezetben tartani a SREBP-2-t, az a Golgiba kerül, ahol specifikus cisztein proteázok (SP1, SP2) hasítják. Ezzel az NH2- végi szegmens szabaddá válik, bejut a sejtmagba, ahol többek között HMG-CoA szintáz, HMG-CoA reduktáz és LDL receptor gének promóter régióiban lévő SRE szakaszhoz kötődik be, és aktiválja ezen gének transzkripcióját. Azonban ha a sejtekben koleszterol halmozódik fel, a SREBP-k hasítása jelentősen lecsökken, mivel az Insig a SCAP fehérje segítségével olyan környezetbe viszi, ahol nem hasítható, a magban lévő maradék SREBP-k pedig proteolízissel eliminálódnak, így jelentősen lecsökken az LDL receptor szint. További lehetőségek:  étkezési szokások megváltoztatása,  a HDL, ami az anti-atherogén lipoprotein szintjének magasan tartása,  az étkezési és epe koleszterol abszorbciójának gátlása az enterocitákba az NPC1 funkciót gátló ezetimibe szedésével,

 



HMG-CoA reduktáz gátlása statinokkal, csökken az intracelluláris koleszterol, így nő az LDL receptor génről a transzkripció epesavak entheropatikus cirkulációjának gátlása – bélcsatornában megkötni epesavakat, hogy az a széklettel kiürüljön, mivel több epesavat kell szintetizálni, így csökken az intracelluláris koleszterol, nő az LDL receptor gén transzkripciója (mellékhatás hasmenés), az LDL receptort lebontó enzim, a PCSK9 gátlása monoklonális terápiás antitestekkel – így az LDL receptorszám növelése

4. Ismertesse a leptin hatás molekuláris mechanizmusát! (10 pont) Az ob gén kódolja a leptinnek nevezett szekretált fehérjét, melynek az a funkciója, hogy jelezze a zsírraktárak mennyiségét elsősorban az agy számára, a db gén pedig a leptin receptorát kódolja, mely nagy mennyiségben található meg a hipotalamusban. A leptin a vérben olyan koncentrációban kering, amely tükrözi a zsírraktárak mennyiségét. A leptin a zsírszövetekben, az adipocitákban szintetizálódik a triacilglicerol mennyiségének megfelelően. Amikor eléri a hipotalamusz központi szabályozó egységét, kölcsönhatásba kerül a receptorával. Az OB-R (leptin receptor) stimulálásának eredménye a neuropeptid Y és más neuropeptidek bioszintézisének és szekréciójának a gátlása, ezzel az étvágy csökkenése a hipotalamuszban. (A neuoropeptid Ynak számos élettani hatása van, mint az ételfogyasztás szabályozása, az étel felvétele, és ez az étvágyat leghatékonyabban stimuláló neuropeptid.) Emellett a leptin aktiválja a szimpatikus idegrendszert, amely fokozza a termogenezist és energiavesztést. Az inzulinhatás a leptin hatással párhuzamosan és azt erősítve játszik szerepet az étvágy szabályozásában a KIR-ben. Emellett az inzulin szerepet játszik az adipocitákból való leptin felszabadulásban is. A leptin hatására a hipotalamusban fokozódik az étvágyat csökkentő melanocita-stimuláló hormon ( -MSH) szint is, illetve receptorának, az MCR-receptornak a szintje. Leptin hatására pedig csökken nem csak a NPY (fokozza étvágyat), hanem az agouti peptid (AgRP) szintézise is, amely szintén képes az MCRreceptorhoz kötődni, gátolva annak működését. Emellett fokozódik a CART szint, ami csökkenti a NPY szintet. A leptin elsősorban azért van jelen a szervezetben, hogy jelezze, van-e elég zsírraktár az alapvetően fontos funkcióhoz, mint a növekedéshez, vagy reproduktív funkciókhoz. A kövérség kialakulásának egyik gyakori oka ugyanakkor a szabályozás, az „adiposztát” nem megfelelő beállítódása. Kóros éhezési reakció

zajlik, miközben a szervezetben nincs éhezés. Akár magas leptin szint mellett is aktiválódnak az NPY/AgRP neuronok és gátlódnak a POMC neuronokat (α-MSH termelők), vagyis fokozott az NPY és AgRP szint, az AgRP gátolja az egyébként is csökkenő α-MSH szintet, vagyis nő az étvágy. Az étvágy tartós és kóros fokozódása kövérséget eredményez. A kóros szabályozás másik véglete amikor a komplex neuroendokrin szabályozás azt jelzi, hogy jelentős zsírraktár van, miközben nincs, sőt kórosan kevés is lehet. Ekkor a szabályozási reakciók végső eredője, akár csökkent leptin/inzulin szint mellett is, a kóros soványság, a gyakran halálos anorexia.

5. Milyen biológiai funkciói vannak a HDL-nek? (5 pont) Két fő funkciója van: 1. a naszcens kilomikronokra apo C-t és apoE-t juttat, az utóbbi a hepatocitákon található kilomikron maradék receptorának ligandja; a VLDL-re apoA-t és apoC-t juttat 2. részt vesz a reverz koleszterol transzportban: a sejtmembránokból a felesleges koleszterolt az ABCA1 transzporter juttatja ki, és a HDL veszi fel. A HDL-be került koleszterolt a lecitin-koleszterol acil transzferáz (LCAT) észterifikálja, ezzel elősegítve minél több koleszterol HDL-be jutását. A naszcens HDL (kettős foszfolipid rétegű) koleszterolt felvéve átalakul érett HDL-é (egyszeres foszfolipid réteg). A HDL és a benne lévő lipidek, elsősorban a koleszterol a hepatocitákon lévő scavenger receptor B1-hez kötődve jutnak be a májsejtekbe. Emellett a HDL nagy mennyiségű koleszterolt szállít a szteroid hormonok szintézisének helyére, mint a mellékvese kéreg, és más endokrin szervekhez. 6. Ismertesse az ABC transzporterek szerepét a lipid transzport folyamatokban! (5 pont) Az ABC transzporterek génjéről a transzkripciót az LXR magreceptor szabályozza, melynek ligandjai a koleszterol hidroxilált származékai, az oxiszterolok. Ezek megemelkedett intracelluláris szintje az LXR segítségével növeli a transzporterek génjeinek kifejeződését, és ezzel fokozódik a perifériás szövetekben a koleszterol kijuttatása a HDL-be és a májból a koleszterol exkréciója az epébe, illetve csökken a táplálék koleszterol

abszorbciója a vékonybélből, mert több kerül oda vissza az enterocitákból. Az ATP-kötő kazettát (ABC) tartalmazó transzporterek koleszterolt transzportálnak ki a sejtekből. Az egyik tagja az ABCA1 transzporter, melynek károsodása a Tangier betegségért felelős, mely során a sejtekből nem történik hatékony koleszterol efflux, így nem készül HDL. Az ABCG5 és ABCG8 transzporterek az enterocitákból felvett koleszterol nagy részét, valamint a növényi szterolokat (pl. szitoszterol) csaknem teljes egészében visszapumpálják a Golgiba, ahonnan a bélcsatornába a ABCA1 juttatja ki. 7. Mi a molekuláris mechanizmusa az aszpirin lázcsillapító hatásának? (5 pont) A nem-szteroid gyulladásgátlók hatásának mechanizmusa Az aszpirin és a sok más nem szteroid gyulladás gátló a ciklooxigenázt gátolja. A ciklooxigenázoknak két izoformáját ismerjük: COX-1 (konstitutív módon expresszálódik és elsősorban fiziológiás körülmények között működik) és COX-2 (gyulladás alatt indukálódik). Az aszpirin a COX-1-et jóval hatékonyabban gátolja mint a COX-2-t, és az aszpirin mellékhatásait (gyomorvérzés!!) elsősorban a COX-1 gátlás következményei magyarázzák. A gyógyszertervezés és fejlesztés logikus célja specifikus COX-2 gátlószerek kifejlesztése a hatékony, de mellékhatás nélküli gyógykezelés elérésére.

8. Magyarázza el a ciklooxigenáz és leukotrién útvonal közötti különbségeket! (5 pont) Ciklooxigenáz: A prosztanoid- és tromboxánszintézisben membránkötött enzimek vesznek részt. A szintézis elsősorban az endoplazmás retikulumban folyik, de a plazma membrán és a magmembrán is tartalmazza a szükséges enzimeket. A szintézis első lépésében dioxigenálással az arachidonsavba két molekula oxigén épül be. A reakciót a ciklooxigenáz enzim katalizálja: kialakul a ciklopentángyűrű, és prosztaglandinendoperoxid - PGG2 keletkezik. A PGGi 15-hidroperoxi-csoportja redukálódik 15-hidroxilcsoporttá a prosztaglandin-hidroperoxidáz hatására, és egy másik prosztaglandinendoperoxid - PGH2 keletkezik. A két, egymáshoz szorosan asszociált enzimet együttesen prosztaglandin-endoperoxid-szintetáznak nevezik. A ciklooxigenáz aktivitását számos nem szteroid típusú gyulladáscsökkentő gyógyszer (indometacin, szalicilátok stb.) gátolja. Az acetil-szalicilsav (aszpirin) például az enzim kovalens modifikációját (Ser-acetiláció) okozza. Ezért a gyulladáscsökkentő gyógyszerek általában gátolják a prosztaglandin- és tromboxánszintézist.

PGH2-ből különböző reakcióutakon prosztaglandinok, prosztaciklin és tromboxán keletkezik. PGH2-ből a 9-11-endoperoxi-híd hidrolitikus hasítása, illetve oxidoredukció eredményeképpen következő három, természetben előforduló prosztaglandin- származék keletkezhet: PGD2, PGE2, PGF2a. A PGD2 szintézisét a PGH-PGD-izomeráz katalizálja. A PGE2 szintézise szintén izomerizáció, az enzim működéséhez glutation szükséges. PGF2a szintézise több úton: PGE2ből, PGD2-ből, illetve PGH2-ből történhet redukcióval. A prosztaciklin (PGI2) és a tromboxán-A2 (TXA2) biciklusos molekula; intramolekuláris oxido- redukció útján képződnek. A PGI2-szmtézist a prosztaciklin-szintetáz, a TXA2 szintézisét a tromboxán- szintetáz katalizálja, mindkettő citokróm-P450 típusú enzim; heteroatomot tartalmazó gyűrűs szerkezet alakul ki. A különböző oxidált arachidonsav-származékok általában igen rövid időn belül inaktiválódnak. Termelődésük után rendszerint szecemálódnak. Katabolizmusuk a vérben, illetve szövetekben történhet, a lebontás kitüntetetten fontos helyei a tüdő, a vese és a máj. A különböző típusú sejtek a szecemált prosztaglandinokat felveszik, és két lépésben inaktiválják. Először a valamennyi PG-származék aktivitásához nélkülözhetetlen 15C-atomon elhelyezkedő OH-csoport oxidálódik ketocsoporttá a 15-hidroxi-prosztaglandin-dehidrogenáz (PGDE1) hatására. A PGDH a citoszolban található, mind NAD+, mind NADP+ koenzimmel működő formái ismeretesek. A második lépésben a 13 és 14C-atom közötti kettős kötés redukálódik, és ezzel a biológiai aktivitás elvész. A prosztaciklin hidrolízissel 6-keto-PGFia-vá alakul, a TXA2 szintén spontán TXB2-vé.

Leukotrién: A leukotriének szintéziséhez is a foszfolipáz-A2 aktiválása szükséges. Ez a lépés megegyezik a prosztanoidok szintézisének első lépésével. Különbség a prosztanoidszintézissel szemben, hogy a leukotrién- szintézist kiváltó stimulus mindjárt a reakciósorozat második lépését katalizáló lipoxigenáz aktiválását is jelenti. A lipoxigenázok vastartalmú fehérjék, amelyek azonban nem tartalm aznak hemet. Egy oxigén- molekula beépülését katalizálják az arachidonsav meghatározott szénatomján (5,12 vagy 15C-atomon). A leukotriének szintézise szempontjából az 5-lipoxigenálás az alapvetően jelentős út. Az 5lipoxigenáz kalcium dependens enzim. Az 5-lipoxigenáz hatására 5-hidroperoxi-6,8,11,14eikozatetraénsav (5-HPETE) keletkezik. A keletkezett 5-HPETE megfelelő hidroxisavvá redukálódhat, 5-HETE keletkezhet: az alifás lánc további pontjain oxigenálódhat, és végül dihidroxi-eikozatetraénsavak keletkezhetnek (diHETE). A leukotriénszintézis szempontjából a legfontosabb reakció azonban az, amikor instabil epoxizsírsav, 5-oxido- 7,9,11,14eikozatetraénsav keletkezik. Ezt a vegyületet nevezik leukotrién-A4-nek (LTA4), mert már tartalmazza a leukotriénekre jellemző konjugált kettős kötéses szerkezetet...


Similar Free PDFs