Kryminalistyka - wykład - Daktyloskopia, ślady daktyloskopijne PDF

Title Kryminalistyka - wykład - Daktyloskopia, ślady daktyloskopijne
Course Kryminalistyka
Institution Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Pages 2
File Size 58.2 KB
File Type PDF
Total Downloads 15
Total Views 114

Summary

Kryminalistyka - wykład - Daktyloskopia, ślady daktyloskopijne...


Description

DAKTYLOSKOPIA



DAKTYLOSKOPIA to metoda identyfikacji człowieka na podstawie śladów linii papilarnych opuszków palców rąk.



Linie papilarne to charakterystyczne układy (rysunki) listewek skórnych (wybrzuszeń naskórka) rozdzielonych równolegle biegnącymi bruzdami (rowkami).



Linie papilarne występują u człowieka po stronie zgięcia palców rąk, dłoni oraz oporowej powierzchni stóp. Różnią się między sobą długością, kierunkiem przebiegu, szerokością i kształtem.



Wykorzystanie śladów daktyloskopijnych nie byłoby możliwe, gdyby nie zostały opracowane podstawowe założenia teoretyczne daktyloskopii.

Właściwości (cechy) linii papilarnych - niezmienność - oznacza, że linie papilarne, które powstają w piątym miesiącu życia płodu trwają przez całe życie człowieka i nie zmieniają się aż do rozpadu gnilnego ciała po śmierci, - niezniszczalność (nieusuwalność) - wyraża się tym, że starte listewki skórne podlegają naturalnej regeneracji wraz z naskórkiem w pierwotnym kształcie; jeżeli została uszkodzona skóra właściwa, to tworzą się blizny powodujące występowanie cech charakterystycznych na rysunku linii papilarnych, - niepowtarzalność (indywidualność) - oznacza, że nie ma dwóch ludzi posiadających takie same (identyczne) układy cech charakterystycznych linii papilarnych. Obliczenia dokonane przez angielskiego kryminalistyka Galtona wskazują, że przypadek identyczności dwóch wzorów może się zdarzyć dopiero w masie 64 mld. ludzi. Powstawanie śladów linii papilarnych: - listewki skórne mają liczne kanaliki potowe przez które wydziela się pot, natomiast gruczoły łojowe wydzielają substancję tłuszczową dlatego linie papilarne na palcach i na wewnętrznych powierzchniach dłoni pokryte są substancją potowo - tłuszczową, - wydzielanie się potu jest niezależne od woli człowieka natomiast na intensywność jego wydzielania mają wpływ stany emocjonalne, wysiłek fizyczny i temperatura otoczenia, - wydzielanie przez skórę człowieka tłuszczu zależne jest od rodzaju cery (cera sucha, normalna, tłusta), - osoba, która dotyka palcami twardych przedmiotów o gładkiej powierzchni pozostawia na nich ślady linii papilarnych; powstają one na skutek przeniesienia z listewek skórnych na powierzchnię dotykanego przedmiotu substancji potowo - tłuszczowej, - mechanizm ten dotyczy też dłoni, stóp bądź poletkowej budowy skóry innych okolic ciała, - ślady linii papilarnych powstają również gdy dotykamy palcami przedmiotów plastycznych np. wosk, kit, parafina, czekolada (odciski palców). Czynniki wpływające na widoczność i trwałość śladów linii papilarnych.



struktura i właściwości podłoża, na którym pozostawiono ślad (w szczególności od stopnia chłonności podłoża),



ilość substancji potowo - tłuszczowej (lub innej np. krew, farba, atrament) jaka znajdowała się na skórze rąk lub stóp,



temperatura i wilgotność otoczenia lub pomieszczenia, w którym ślad pozostawiono,



czas jaki upłynął od momentu pozostawienia śladu,



działanie czynników mechanicznych,



dynamika powstawania śladów (np. siła nacisku, przemieszczenie),



stan emocjonalny osoby pozostawiającej ślad,



zastosowanie odpowiednich metod i środków zapobiegających pozostawieniu śladów np. natłuszczona powierzchnia,



schorzenia, na które cierpi osoba pozostawiająca ślad (choroby skóry niszczące rysunek linii papilarnych, np. trąd)....


Similar Free PDFs