Kryminalistyka 14 PDF

Title Kryminalistyka 14
Course Kryminalistyka
Institution Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Pages 5
File Size 53.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 32
Total Views 126

Summary

Kryminalistyka 14...


Description

Zabezpieczanie łusek, pocisków, broni znalezionej na miejscu przestępstwa Zabezpieczanie broni Jeśli znajdziemy broń należy: * określić bardzo dokładnie położenie * poddać broń badaniom szczegółowym : - oględzinom - sprawdzamy jaki jest stan broni - sprawdzamy stan magazynka - sprawdzamy czy broń jest załadowana czy nie Jeśli znaleziona broń będzie załadowana to jeśli jest to możliwe załadowaną broń transportujemy. Należy umieścić ją w jakimś pudełku (kartonowym, drewnianym) tak, żeby broń leżała luźno i nie poruszała się. Jeśli broń jest załadowana to należy opisać w którym kierunku znajduje się lufa. Absolutnie nie należy podnosić broni w ten sposób, że np. włożymy patyk czy długopis w lufę, ponieważ zacieramy mikro strukturalne cechy które w lufie wystąpiły po strzale a które przy identyfikacji mogą być przydatne. Zabezpieczanie łusek i pocisków Łuski i pociski również zabezpieczamy w ten sposób, że wkładamy je do jakiegoś kartonowego pudełeczka, torebki papierowej czy wykonanej z folii. Sporządzamy metryczkę, przy tego typu dowodach nadajemy kolejny numer. Przy każdym zabezpieczaniu śladów sporządza się protokół. Można także stosować fotografie. BADANIA BALISTYCZNE Z badaniami broni palnej wiążą się też badania balistyczne, mianowicie będziemy tu badać tor lotu pocisku.

Możemy mówić o balistyce : a. wewnętrznej – ruch pocisku wewnątrz broni b. zewnętrznej – od momentu wystrzelenia do miejsca rażenia c. końcowej My próbujemy określić : * miejsce z którego oddano strzał * kąt pod jakim oddano strzał * kierunek z którego strzelano Należy przy tym uwzględniać : * wielkość pocisku * ciężar pocisku * opór powietrza który się pojawia * rzeźbę terenu Możemy też prowadzić badania związane z określeniem osoby która oddała strzał. Jeśli na broni wystąpią jakieś ślady (np. ślady krwi czy to sprawcy czy ofiary) to zabezpieczymy je i będziemy je poddawać badaniom. Możemy próbować ustalić : - czy nasz typowany sprawca jest właśnie tym, który rzeczywiście przestępstwo popełnił - możemy spróbować ustalić czy on trzymał broń np. wciągu ostatnich kilku godzin - możemy spróbować ustalić czy w ogóle trzymał on coś metalowego (metoda elektrograficzna) Bardzo istotne będzie obserwowanie samego miejsca rażenia, właściwie otworu wylotowego przez który pocisk przeszedł. Będziemy próbować ustalić czy strzelano z bliska, czy z daleka.

W zależności od tego z jaką bronią mamy do czynienia – czy jest to broń długa czy krótka, to tutaj różnie będziemy określać czy jest to strzał z bliska czy z daleka. a) strzał z bliska : - broń krótka – odległość ok. 25cm - broń długa – ok. 50cm TRASEOLOGIA TRASEOLOGIA – to identyfikacja : - osób - środków transportu - zwierząt na podstawie pozostawionych przez nich śladów, powstałych w wyniku ich poruszania się bądź stania. Identyfikacja osób Tutaj możemy mieć do czynienia z badaniem śladów : - stóp bosych - stóp odzianych w skarpetki - stóp obuwia Rozpoczynamy od identyfikacji grupowej. W ramach identyfikacji grupowej próbujemy ustalić : - z jakim rodzajem obuwia mamy do czynienia - wielkość tego śladu – mierzymy długość od krawędzi obcasa do czubków palców, mierzymy szerokość - rzeźba samej podeszwy – może być charakterystyczna dla danego typu obuwia, marki Identyfikacja indywidualna będzie polegać na stwierdzeniu wszelkich ubytków, nieprawidłowości w tej podeszwie.

Mogą się pojawić jakieś elementy które będą świadczyły o : * naprawie obuwie np. blaszki, gwoździe * ubytki w śladzie związane ze zniszczeniem obuwia w toku używania * ubytki w śladzie związane z nieprawidłowym chodem Badając zespół śladów kilku kroków możemy prowadzić identyfikację na podstawie śladów dynamicznych, sposobie poruszania się tej osoby. Zatem badamy tu : * tzw. ścieżkę chodu à to historia kierunku chodu * linia chodu - po połączeniu tylnich krawędzi kolejnych śladów * linia stopy - jeśli przez ślad stopy prawej lub lewej narysujemy linię prostą wzdłuż tego śladu * kąt stopy - kąt zawarty między linią stopy a kierunkiem chodu * kąt kroku - kąt zawarty między 2-oma liniami stopy * długość kroku Na podstawie ww. wielkości możemy stwierdzić : * kierunek w którym dana osoba się poruszała * w jaki sposób się ona poruszała – czy szła czy biegła * od jakiego momentu zaczęła biec czy iść normalnie * czy ma ona jakąś wadę i np. kuleje * czy ścieżka chodu to jest ścieżka chodu osoby np. w stanie nietrzeźwym * czy osoba ta niosła coś ciężkiego Jeśli znajdziemy obuwie i typujemy, że być może jest to ślad właśnie tego obuwia to nie przykładamy tego obuwia do śladu, żeby nie zatrzeć indywidualnych, charakterystycznych cech. Identyfikacja środków transportu

Przy identyfikacji grupowej weźmiemy pod uwagę przede wszystkim : - czy pozostawione ślady prowadzą od pojazdu 4-kołowego, czy są to ślady roweru - rzeźbę bieżnika opony - określamy typ, rodzaj, markę samochodu Przy identyfikacji indywidualnej bierzemy pod uwagę : - wady uszkodzenia opony - cechy napraw Nie tylko na podstawie tych śladów statycznych może być prowadzona identyfikacja, ale w grę wejdą także ślady dynamiczne. Zatem zaobserwujemy : - w jaki sposób dany pojazd się porusza - ślady hamowania /ewentualnie ślady blokowania Rzadziej, ale może zdarzyć się że będziemy identyfikować ślady pozostawione przez sanie....


Similar Free PDFs