Title | Mary Ann Mendez - Lecture notes 3,4,5 |
---|---|
Author | Mary Ann Mendez |
Course | Accountancy |
Institution | Pakistan Naval Academy |
Pages | 8 |
File Size | 122.3 KB |
File Type | |
Total Downloads | 90 |
Total Views | 126 |
ethics...
ASSIGNMENT: THE ACCOUNTING EQUATION
NAME: Mary Ann F. Mendez
INSTRUCTION: Please answer all the problems that will be found in your textbook. Put your answers on the answer sheet provided below. If there are problems that are computational in nature, please show your solutions. Thank you.
PROBLEM 1: TRUE OR FALSE 1. TRUE 2. FALSE 3. FALSE 4. FALSE 5. FALSE 6. TRUE 7. TRUE 8. FALSE 9. FALSE 10. TRUE PROBLEM 2: TRUE OR FALSE 1. TRUE 2. TRUE 3. FALSE 4. TRUE 5. FALSE 6. TRUE
7. TRUE
8. TRUE 9. FALSE 10. FALSE PROBLEM 3: TRUE OR FALSE 1. TRUE E=A- L E = 10 – 6 E=4
2. FALSE E=A- L E = 20-16 E=4
3. TRUE L=A–E L = 80 – 60 L = 20
4. FALSE A= L+ E A = 60 + 30 A = 90
5. TRUE P/L = I – E
P/L = 100 – 40 P = 60
6. TRUE P/L = I – E P/L = 50 - 60 L = (10)
7. TRUE Ending equity = Beg. Equity + profit Ending equity = 100 + 20 Ending equity = 120
8. TRUE Ending equity = Beg. Equity – loss Ending equity = 10 – 4 Ending equity = 6
9. TRUE A= L+ E+ R –E 100 = 40 + 40 + 20 100 = 100
10. FALSE A= L+ E+ R –E 100 = 60 + 30 + 50 – 30
100 ≠ 110
PROBLEM 4: FOR CLASSROOM DISCUSSION 1. d 2. d 3. a 4. d 5. d 6. d 7. b 8. a 9. c 10. b
PROBLEM 5: COMPUTATIONS- BASIC EQUATION 1. 460,000 – 190,000 = 270,000 2. 230,000 – 70,000 = 160,000 3. 990,000 + 130,000 = 1,120,000 4. 1,020,000 – 410,000 = 610,000 5. 820,000 – 580,000 = 240,000
PROBLEM 6: COMPUTATIONS- EXPANDED EQUATION 1. 780,000 – 290,000 = 490,000 2. 990,000 – 270,000 = 720,000 3. 890,000 + 170,000 = 1,060,000
4. 1,420,000 – 360,000 = 1,060,000 5. 1,920,000 – 890,000 = 1,030,000
PROBLEM 7: COMPUTATIONS- EXPANDED EQUATION
1. 380,000 + 130,000 + 210,000 =720,000 720,000 – 590,000 = 130,000 2. 280,000 + 40,000 – 180,000 = 140,000 490,000 – 140,000 = 350,000 3. 220,000 + 360,000 – 80,000 = 500,000 860,000 – 500,000 = 360,000 4. 90,000 + 180,000 – 70,000 = 200,000 360,000 – 200,000 = 160,000 5. 410,000 + 170,000 + 480,000 – 190,000 = 870,000 PROBLEM 8: COMPUTATIONS- EXPANDED EQUATION 1. 710,000 + 290,000 + 440,000 = 1,440,000
1,440,000 – 920,000 = 520,000 2. 310,000 + 240,000 – 150,000 = 400,000 870,000 – 400,000 = 470,000 3. 240,000 + 600,000 – 190,000 = 650,000 890,000 – 650,000 = 240,000 4. 170,000 + 1,900,000 – 1,860,000 =210,000 740,000 – 210,000 = 530,000 5. 780,000 + 470,000 + 680,000 – 490,000 = 1,440,000
PROBLEM 9: COMPUTATIONS- ACCOUNTING EQUATION 1.
ASSET
= 100 20
2.
LIABILITY 0 0
+
EQUITY 100 20
ASSET
= 100 20 500
3. ASSET
= 100 20 500 2000
4. ASSET
= 100 20 500 2000 (800)
5. ASSET
TOTAL:
= 100 20 500 2000 (800) 1820
ASSET = LIABILITY + EQUITY 1820 = 500 + 1320 1820 = 1820
PROBLEM 10: MULTIPLE CHOICE 1. A 2. C 3. D
LIABILITY 0 0 500
+
LIABILITY 0 0 500 0
+
LIABILITY 0 0 500 0 0
+
LIABILITY 0 0 500 0 0 500
+
EQUITY 100 20 0
EQUITY 100 20 0 2000
EQUITY 100 20 0 2000 (800)
EQUITY 100 20 0 2000 (800) 1320
4. B 5. D 6. C 7. B 8. C 9. D 10. B
PROBLEM 11: MULTIPLE CHOICE 1. D 2. D 3. B 4. A 5. B 6. B 7. C 8. C 9. D 10. A
PROBLEM 12: MULTIPLE CHOICE 1. A 2. B 3. A 4. A 5. C 6. A 7. B 8. C 9. B 10. A
PROBLEM 13: MULTIPLE CHOICE 1. B 2. A 3. D 4. D 5. A 6. A 7. B 8. C 9.C 10.A
PROBLEM 14: MULTIPLE CHOICE 1. A 2. A 3. C 4. A 5. C 6. B 7. A 8. D 9. C 10.C...