Mózg a zachowanie PDF

Title Mózg a zachowanie
Author Karolina Soja
Course Rozwój osobisty
Institution Szkola Wyzsza Psychologii Spolecznej
Pages 2
File Size 83.8 KB
File Type PDF
Total Downloads 104
Total Views 137

Summary

Download Mózg a zachowanie PDF


Description

MÓZG A ZACHOWANIE: •

Mamy 3 mózgi, które pozwalają nam przechodzić płynnie od myślenia do robienia aż po&„bycie” ( to thinking - to doing - to be ) !



KORA NOWA (mózg racjonalny) - najmłodsza ewolucyjnie,&źródło myśli logicznych, wyższych procesów poznawczych, kreatywności i pokładów wyobraźni. Rozwija się powoli i stopniowo. Zwiększa swoją aktywność, zwłaszcza w okresie przedszkolnym. 100% swojej gotowości uzyskuje około 20 roku życia. Dzięki tej korze nasze emocje i działania mogą byc dopasowane do kontekstu sytuacji. To ona wspiera nas w hamowaniu niepożądanych reakcji i przekierowywaniu uwagi na to co ważne, zbiera informacje. To ona&„myśli” o przyszłości i jest w stanie przewidzieć konsekwencje naszych zachowań. Kora nowa to główna siedziba naszej świadomości.& !



UKŁAD LIMBICZNY (mózg ssaczy, emocjonalny) - nieco starsza od kory część mózgu. Wyposażony w pierwotne popędy, emocje, uczucia. Przechowuje dla nas to, co już się zdarzyło i jest warte zapamiętania ( pamięć długotrwała ).&Ta część mózgu pobudza nas fizjologicznie ( hormony, mobilizacja ośrodków ruchowych, pobudzanie ukł. sercowonaczyniowego itd. ).& !



MÓZG"„GADZI” (pień mózgu + móżdżek) - najstarsza część mózgu. Ta część reguluje podstawowe czynności życiowe (wegetatywne). Tu kryją się wszelkie instynktowne odruchy bezwarunkowe i często wbrew naszej woli. To jemu zawdzięczamy mechanizm uruchamiany w wypadku zagrożenia ( realnego lub wyobrażonego ) czyli atak, ucieczka lub zastygnięcie.&Pozytywną cechą jest podstawowa świadomość zagrożenia co utrzymuję nas przy przeżyciu np. zabieranie ręki gdy dotkniemy czegoś gorącego. Mózg gadzi stale kontroluję stan pobudzenia umysłu, snu, czuwania i przytomności oraz motywacji do działania codziennych czynności. Pracuje najsiniej w procesie wewnetrznej transformacji. Pielęgnuje wszelkie automatyzmy, nawyki i rutynę. Nie ma dla niego znaczenia czy zmiana którą chcemy podjąć jest dla nas pozytywna, wie tylko że ponieważ dzieje się coś nowego to trzeba uciekać. Formą takiej ucieczki może być PROKRASTYNACJA.& !

CO PRZERAŻA NAS W ROZWOJU?: •

Proces ( coś co rozciąga się w czasie, pochłania zasoby )!



Nowość!



Nawyki są ekonomiczne!

AUTOPILOT, CZYLI RZECZ O NAWYKACH: •

Nawyki stanowią ponad 40% podejmowanych przez nas na co dzień czynności!



Pętla nawyku tworzy się poprzez wskazówkę ( coś co uruchamia w nas dany nawyk )&—> zwyczaj ( rutynizowanie działania )&—> nagroda. !



Do utworzenia nawyku popycha nas PRAGNIENIE danej nagrody, CZAS ( min. 21 dni ) !



Mózg, popadając w nową rutynę, zaczyna oczekiwać nagrody do której jest przyzwyczajony.!



Dobra zmiana nawyku polega nie na tym by pozbyć się pragnienia ale na tym by zaspokoić je w inny sposób z zachowaniem dotychczasowej wskazówki i nagrody!!

JAK POZBYĆ SIĘ NAWYKU?: Zidentyfikuj&wskazówkę! • •

Rozszyfruj swój stan emocjonalny, zapisz myśli przed i po wykonaniu nawyku!



Stwórz back-up dla rutyny, uwzględnij bariery („jeżeli…to…”)&!



SILNA WOLA - &jest jak mięsień, można ją wytrenować ale ma zdolności do zakwasów. Im bardziej wierzymy w silną wolę tym łatwiej ją utrzymać mimo że jej zapasy nie są nieskończone. ( The Marshmallow test ) & !



Odwracanie&uwagi od wskazówki!



STRES przeszkadza nam w utrzymaniu silnej woli. !...


Similar Free PDFs