Notatki z wykładu 8 - Podstawowe pojęcia teorii grafów. Macierz sąsiedztwa. PDF

Title Notatki z wykładu 8 - Podstawowe pojęcia teorii grafów. Macierz sąsiedztwa.
Course Matematyka dyskretna
Institution Politechnika Czestochowska
Pages 5
File Size 414.4 KB
File Type PDF
Total Downloads 38
Total Views 142

Summary

Podstawowe pojęcia teorii grafów. Macierz sąsiedztwa....


Description

MATEMATYKA DYSKRETNA

2021-04-19

Pojęcie grafu jest jednym z fundamentalnych pojęć matematyki dyskretnej. Teoria grafów łączy pojęcia matematyczne i rozwiązania stosowane w informatyce. Graf pozwala na opisanie połączeń lub powiązanie relacji z pewnymi jej własnościami. Teoria grafów jest ważnym narzędziem matematycznym nie tylko w informatyce ale również w chemii (struktura związku chemicznego może być taktowana jako graf) czy biologii i wielu innych naukach. Plan budowy układu elektrycznego czy mapy połączeń drogowych mogą być pokazywane jako grafy. Od czego się zaczęło? W XVIII wieku mieszkańcy Królewca lubili spacerować po mostach na rzece Pregole. Rzeka Pregoła rozwidla się i w centrum miasta tworzy dwie wyspy. W tamtym czasie znajdowało się tam siedem mostów jedną z wysp (dziś wyspa Kanta) łączyły z każdym z brzegów po dwa mosty, drugą wyspę (obecnie wyspa Październikowa) po jednym moście, był także most pomiędzy wyspami, było ich siedem. Plan mostów królewieckich wyglądał wtedy mniej więcej tak (rysunek: źródło Wikipedia):

Jak głosi legenda mieszkańcom nieco znudziło się to spacerowanie i zaczęli się zastanawiać czy możliwa jest taka trasa spacerowa która przechodzi przez każdy most dokładnie jeden raz, żadnego z nich nie omija i pozwala wrócić do punktu wyjścia. Problem był tak ciekawy i trudny do rozwikłania, że napisali do znanego już wtedy, sławnego matematyka Leonharda Eulera. Ten wyjaśnił, że nie istnieje rozwiązanie tego problemu . W opublikowanej w 1736 roku pracy, Euler sformował pierwsze twierdzenie dotyczące grafów, w oparciu o które będziemy rozwiązywać niektóre zadania z Waszej listy zadań ☺ Publikacja Eulera stała się zalążkiem nowego działu matematyki: teorii grafów. Graf pozwala w pewien prosty, schematyczny sposób opisać relacje pewnych elementów , przedstawić graficznie pewną sytuację. Sytuację mostów Królewieckich mógłby reprezentować następujący graf. Mamy siedem mostów graf ma siedem krawędzi, tymi mostami przechodzimy na jedną z dwóch wysp lub na jeden dwóch brzegów rzeki stąd cztery wierzchołki grafu.

Graf jest to zbiór wierzchołków (zbiór niepusty) oraz krawędzi łączących te wierzchołki. Dopuszcza się krawędzie wielokrotne i pętle (czyli krawędzie o początku i końcu w tym samym wierzchołku) Rozważać można grafy nieskierowane (o krawędziach niekierowanych) i skierowane (o krawędziach skierowanych) oraz grafy ważone ( każdej krawędzi przyporządkowana jest liczba tak zwana waga). W niektórych grafach wierzchołek może mieć swoją nazwę mówimy wówczas o grafach etykietowanych Rysunek grafu to tylko jedna z wielu jego reprezentacji graficznych, można go narysować na kilka sposobów.

MATEMATYKA DYSKRETNA

2021-04-19

Przykładem grafu nieskierowanego może być graf ilustrujący przykład mostów królewieckich, czy graf Petersena przedstawiony poniżej

Przykład grafu skierowanego (krawędzie są skierowane, z wierzchołka a „ idziemy” do wierzchołków b,c,e,d, z wierzchołka b do wierzchołka e i d itd

Graf skierowany, w którym występują pętle ( (a,a), (b,b), (e,e) ):

Graf prosty to graf nieskierowany bez wielokrotnych krawędzi, pętli, wag, etykiet.

Bardziej formalna definicja grafu nieskierowanego jest następująca:

Graf nieskierowany (niezorientowany) 𝐺 = (𝑉, 𝐸 ) składa się ze skończonego zbioru wierzchołków 𝑉(𝐺) oraz ze skończonego zbioru krawędzi 𝐸(𝐺), z których każda jest utożsamiana z podzbiorem (𝑢, 𝑣) ⊂ 𝑉.

Graf skierowany (zorientowany) 𝐺 = (𝑉, 𝐸 ) składa się z dwóch zbiorów: niepustego zbioru 𝑉(𝐺) wierzchołków grafu i zbioru 𝐸(𝐺) krawędzi grafu oraz funkcji 𝛾 odwzorowującej zbiór 𝐸(𝐺) w zbiór 𝑉(𝐺 ) × 𝑉(𝐺 ) . Jeżeli e jest krawędzią grafu G i 𝛾(𝑒) = (𝑝, 𝑞), to p nazywamy początkiem krawędzi e a q końcem krawędzi e (mówimy, że e biegnie od p do q).

Rysunkiem grafu skierowanego jest wykres składający się z punktów odpowiadających elementom zbioru 𝑉(𝐺) oraz strzałek, odpowiadających elementom zbioru 𝐸(𝐺), takich że, jeśli 𝛾(𝑒) = (𝑝, 𝑞 ) to strzałka odpowiadająca e biegnie od punktu oznaczonego przez p do punktu oznaczonego przez q.

MATEMATYKA DYSKRETNA

2021-04-19

Przykład 1. Narysujemy graf skierowany, w oparciu o tabelkę funkcji γ E a b c d

𝛾(𝑒) (𝑤, 𝑧) (𝑤, 𝑥) (𝑥, 𝑧) (𝑧, 𝑧)

Graf ma trzy wierzchołki 𝑉(𝑔) = {𝑤, 𝑥, 𝑧} , ma cztery krawędzie 𝐸(𝑔) = {𝑎, 𝑏, 𝑐, 𝑑} przy czym krawędź d jest pętlą. Drogą w grafie skierowanym G nazywamy ciąg krawędzi takich, że koniec jednej krawędzi jest początkiem następnej. Jeżeli 𝑒1 , 𝑒2 , 𝑒3 , … , 𝑒𝑛 należą do zbioru 𝐸(𝐺) , to 𝑒1 𝑒2 𝑒3 … 𝑒𝑛 jest drogą, o ile istnieją wierzchołki 𝑥1 , 𝑥2 , 𝑥3 , … , 𝑥𝑛 , 𝑥𝑛+1 takie, że 𝛾(𝑒𝑖 ) = (𝑥𝑖 , 𝑥𝑖+1 ) dla 𝑖 = 1,2,3 … , 𝑛. 𝑒1 𝑒2 𝑒3 … 𝑒𝑛 jest drogą (ścieżką) długości n od wierzchołka 𝑥1 do wierzchołka 𝑥𝑛+1. Drogą zamkniętą nazywamy drogę, w której 𝑥1 = 𝑥𝑛+1

Jeżeli każda krawędź 𝑒𝑖 jest jedyną krawędzią od 𝑥𝑖 do 𝑥𝑖+1, to ten ciąg wierzchołków jednoznacznie określa drogę i możemy opisać tę drogę, wpisując po prostu po kolei te wierzchołki. Jeśli graf nie ma krawędzi wielokrotnych wszystkie jego drogi są określone przez ciągi ich wierzchołków. Długością drogi jest liczba krawędzi w tej drodze. W Przykładzie 1: drogą z wierzchołka w do wierzchołka z będzie ciąg krawędzi bc, jest to droga o długości 2. Tę samą drogę wyznacza ciąg wierzchołków w x z. Drogą z wierzchołka w do wierzchołka z będzie również ciąg bcd, jest to droga długości 3 (ciąg wierzchołków w,x,z,z).

Dla dowolnego grafu G i wierzchołków u, v w zbiorze 𝑉(𝐺) mówimy, że wierzchołek u jest sąsiedni do wierzchołka v jeśli istnieje krawędź w 𝐸(𝐺) od u do v. Mówmy wtedy, że wierzchołki u i v są ze sobą w relacji sąsiedztwa. Macierz opisująca tę relację nazywa się macierzą sąsiedztwa. W badaniu relacji skończonych grafów skierowanych i nieskierowanych użyteczne jest pojęcie sąsiedztwa.

Niech G będzie grafem skończonym a 𝑉(𝐺) = {𝑣1 , 𝑣2 … 𝑣𝑛 } zbiorem wierzchołków tego grafu. Macierzą sąsiedztwa nazywamy macierz M wymiaru 𝑛 × 𝑛, której każdy element 𝑚𝑖𝑗 jest liczbą krawędzi od wierzchołka 𝑣𝑖 do wierzchołka 𝑣𝑗 . Jeśli nie istnieje krawędź od wierzchołka 𝑣𝑖 do wierzchołka 𝑣𝑗 to 𝑚𝑖𝑗 = 0, w innym przypadku 𝑚𝑖𝑗 jest liczbą całkowitą dodatnią Macierz sąsiedztwa grafu nieskierowanego jest macierzą symetryczną.

MATEMATYKA DYSKRETNA

2021-04-19

Liczba dróg długości 1 to suma wszystkich elementów macierzy M Liczba dróg długości 2 to suma wszystkich elementów macierzy M2 Liczba dróg długości 2 to suma wszystkich elementów macierzy M3 i tak dalej

Popatrzmy jeszcze raz na graf z Przykładu 1 Macierz sąsiedztwa tego grafu jest następująca. 0 1 1 𝑀 = [ 0 0 1] 0 0 1

Mając daną macierz sąsiedztwa bardzo wiele możemy dowiedzieć się o grafie: graf ma trzy wierzchołki (macierz jest rzędu 3), krawędzi ma tyle ile wynosi suma wszystkich elementów macierzy M, czyli cztery krawędzie, ma jedną pętlę gdyż na głównej przekątnej macierzy jest tylko jeden element 1. Przykład 2 Co możemy odczytać dla grafu G jeśli macierz sąsiedztwa tego grafu jest następująca:

Narysuj ten graf.

1 0 𝑀=[ 2 0

1 0 0 1

0 0 0 1

1 1 ] 0 1

Graf ma: ● 4 wierzchołki 𝑉(𝐺) = {𝑥, 𝑦, 𝑧, 𝑡} (macierz M jest macierzą wymiaru 4 x 4 ) ● 9 krawędzi (suma wyrazów macierzy M wynosi 9) ● dwa wierzchołki łączą dwie krawędzie ● 2 pętle (na głównej przekątnej dwie jedynki) Graf ten może wyglądać następująco:

MATEMATYKA DYSKRETNA

2021-04-19

Przykład 3. Narysuj graf odpowiadający sieci dróg na rysunku. Podaj macierz sąsiedztwa dla grafu oraz liczbę dróg długości 2. P

S

Q

R

T

Graf będzie grafem nieskierowanym (po drodze możemy poruszać się w obu kierunkach), może wyglądać tak:

Macierz sąsiedztwa tego grafu, będzie macierzą symetryczną (graf nieskierowany), na głównej przekątnej są zera (nie ma pętli), wymiar macierzy M 5x5

0 1 0 1 0 1 0 1 1 1 𝑀= 0 1 0 0 1 1 1 0 0 1 [0 1 1 1 0 ] Aby obliczyć liczbę dróg długości 2 należy podnieść macierz M do kwadratu 0 1 0 1 0 0 1 0 1 0 2 1 1 1 0 1 1 1 1 0 1 1 1 1 4 1 𝑀2 = 0 1 0 0 1 𝑥 0 1 0 0 1 = 1 1 2 1 1 0 0 1 1 2 2 1 1 0 0 1 [0 1 1 1 0 ] [ 0 1 1 1 0 ] [2 2 1 Dróg o długości 2 jest zatem 7 + 10 + 7 + 9 + 9 = 42 .

1 2 2 3 1

2 2 1 1 3 ]

Źródła: 1. V.Bryant, Aspekty kombinatoryki, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2007. 2. S.Y.Yan, Teoria liczb w informatyce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006. 3. H.Pawłowski, Matematyka 1, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, 2003. 4. J.Grygiel, Wprowadzenie do matematyki dyskretnej, Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT 2007. 5. A.Szepietowski, Matematyka dyskretna, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2004. 6. R.L.Graham, D.E.Knuth, O.Patashnik, Matematyka konkretna, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 2008. 7. K.A.Ross, Ch.R.B.Wright, Matematyka Dyskretna, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 2008. 8. http://wazniak.mimuw.edu.pl 9. http://pl.wikipedia.org/ 10. P.Cholewnik, M.Dębska i in., Przed konkursem matematycznym, Wydawnictwo Szkolne Omega, Kraków 2011. 11. Wykłady dr inż. J. Pozorskiej (niepublikowane) 12. Opracowania własne...


Similar Free PDFs