Title | Nusc assignment 2 - full assin 2 |
---|---|
Author | Greta Barry |
Course | Fundamentals of Nutrition |
Institution | University of Connecticut |
Pages | 6 |
File Size | 303.3 KB |
File Type | |
Total Downloads | 88 |
Total Views | 135 |
full assin 2...
Name;
Circle Day: S M T W Th F Sa
Time
Place home
Food/ Beverage Items Honey nut cheerios
Amount 56
Units g
Almond milk unsweetened -vanilla
1
cup
home
Small red apple
1
unit
home
Protein smoothie
Comments 2 servings
9 am Brand- almond breeze
10:30am 11:30am strawberries
5
banana
1
blueberries
1/2
cup
Whey protein
1
scoop
Brand- muscle milk
California veggie burger
71
g
Brand- Dr. Praegers
Mixed greens
1
cup
Honey mustard
1
tsp
English muffin
58
g
Rice crackers
2
Oz
1
tsp
Almond milk unsweetened -vanilla home 1:30 pm
home
Brand- Thomas' Original English Muffins. (12 crackers)
3 pm Guacamole (homemade) 1 ripe avocado 1 pinch salt 1 pinch pepper Lime juice
Part 1: 1 Day Food Record Time
Place home
Food/ Beverage Items Organic lettuce mix
Amount 1.5
Units cups
Comments
Name; 5 pm White onion
1/3
cup
Red bell pepper
1/3
cup
Lite balsamic vinaigrette
1
tbs
home
Small red apple
1
unit
home
Pancakes (2)
2
77g each bisquick
blueberries
1
cup
Maple syrup
3
tbs
6pm 8pm
Aunt jemima
Would you say that what you ate today was usual, more than usual or less than usual than what you usually eat? Average
Part 2: Cronometer results
Name;
Part 3: Energy Expenditure Prediction Equation Note: 1 kg = 2.2 lb.; 1 inch = 2.54 cm; 1 m = 100 cm Method 1 - Harris-Benedict Equation a. REE = 655.1 + (9.56 x WT) + (1.85 x HT) – (4.68 x Age) REE= 655.1 + (9.56 x 68.04 )+ (1.85 x 175) – (4.68 x 21) REE= 655.1 + 650.4624 + 323.75 – 98.28 REE= 1531.0324 b. PA= 1.9 c. thermic effect of food (TEF) TEF = kilocalorie intake x 0.10 TEF= 2064kcal x .10 TEF= 206.4 d. Total Energy Expenditure (TEE) = (REE x PA) + TEF TEE= (1531.0324 x 1.9) + 206.4 TEE= 2908.96 + 206.4 TEE= 3115.36 Method 2 - Schofield Equation (FAO/WHO/UNU) a. REE = (14.818 x WT) + 486.6 REE= ( 14.818 x 68.04) + 486.6 REE= 1494.82 b. PA= 1.9 TEF= 206.4 c. Total Energy Expenditure (TEE) TEE=(REE x PA) + TEF TEE= 1494.82 x 1.9 + 206.4 TEE= 3046.56
Name; Method 3 – Mifflin-St Jeor (FAO/WHO/UNU) REE = (10 x WT) + (6.25 x HT) – (5 x Age) – 161 REE= (10 x 68.04) + (6.25 x 175)- (5 x 21) -161 REE= 680.4 + 1093.75 – 106 - 161 REE= 1507.15 PA=1.9 TEF=206.4 (TEE) = (REE x PA) + TEF TEE= (1507.15 x 1.9) + 206.4 TEE= 3069.99 Method 4 – Simplified Equation REE = 0.9 x WT x 24 hrs REE= 0.9 x 68.04 x 24 hrs REE= 1469.664 PA= 1.9 TEF= 206.4 (TEE) = (REE x PA) + TEF TEE= (1469 x 1.9) + 206.4 TEE= 2997.5
Method 5 – Dietary Reference Intakes for Energy Body Mass Index (BMI) = weight in kg (height in m)2 BMI= 68.04 kg/ (1.7525999999999997) ^2 BMI = 68.04 kg / 3.07 BMI= 22.16 Physical Activity Coefficient (PA)= 1.27 EER = 354 – (6.91 x age) + { PA x [(9.36 x WT) + (726 x HT)]} EER= 354- (6.91 x 21) + {1.27 x [(9.36 x 68.04) + (726 x 1.75)]} EER= 354- (145.11) + {1.27 x [(635.85) + (1,270.5)]} EER= 208.89 + (1.27 x 1,906.35) EER= 2, 629.95
Part IV: Questions
Name; 1. Calculate your total energy expenditure by averaging the values from all 5 methods used in Part III. a. Harris-Benedict equation method: _____ TEE= 3115.36__kcal/day b. Schofield equation method: _____ TEE= 3046.56____kcal/day c. Mifflin-St Jeor equation method: ____ TEE= 3069.99_______kcal/day d. Simplified equation method: _____ TEE= 2997.5_____kcal/day e. Dietary Reference Intakes equation method (EER or TEE): ____ EER= 2, 629.95 _____kcal/day Average value for total energy expenditure using equations above: ____2.971.87____kcal/day
2. Energy balance 2064 kcal - 2, 629.95 = -565.95 energy balance 3. Based on your energy balance in question #2, were you in positive or negative energy balance? a. I was in negative energy balance. 4. If you continued to eat, on average, the caloric intake value from Part II, would you likely lose or gain weight? a. If I continued to eat the caloric intake that I did this day, I would lose weight. 5. How much weight would you lose or gain per week based on your energy balance (assuming 3500 kcal/lb. of body weight)? a. Assuming that I ate at a 565 calorie deficit I would loose 1 pound per week. 6. Which method for predicting your total energy expenditure (from Part III) had the lowest value? Which one had the highest? How many times greater was the highest value from the lowest (i.e., the fold-difference)? a. The lowest value came from the Dietary Reference Intakes for Energy equation. The highest number was from the Harris- Benedict equation. The fold difference would be 1.18 larger from the highest to the lowest. 7. Of the 3 components of the total energy expenditure equations (REE, TEF, PA), which one accounts for the greatest proportion of energy expended in a sedentary person? Which component is most readily influenced by a person’s lifestyle? a. The PA is also known as the Physical Activity Factor, so it is directly influenced by the amount of energy someone expends in daily life.
Name;...