Ochrona środowiska egzamin PDF

Title Ochrona środowiska egzamin
Course Energetyka
Institution Politechnika Gdanska
Pages 5
File Size 110.2 KB
File Type PDF
Total Downloads 16
Total Views 140

Summary

Pytania na egzamin z ochrony środowiska bardzo przydatne przy zdawaniu. Plik zawiera pytania i odpowiedzi....


Description

1. Na czym polega zasada zrównoważonego rozwoju? Rozwój zrównoważony to rozwój społeczno-gospodarczy, który nie narusza równowagi w przyrodzie i sprzyja przetrwaniu jej zasobów. Zasady zrównoważonego rozwoju opracowano podczas „Szczytu Ziemi” w 1992 r. w Rio de Janeiro. Najważniejsze z nich to: - zasada 1 – istoty ludzkie są w centrum zainteresowania w procesie zrównoważonego rozwoju. Mają prawo do zdrowego i twórczego życia w harmonii z przyrodą; - zasada 3 – prawo do rozwoju musi być wypełniane tak, aby sprawiedliwie połączyć rozwojowe i środowiskowe potrzeby obecnych i przyszłych generacji; - zasada 4 – osiągnięcie zrównoważonego rozwoju wymaga, aby ochrona środowiska stanowiła nierozłączną część procesu rozwoju; - zasada 5 – wszystkie państwa i wszyscy ludzie powinni współpracować w zasadniczym wykorzenieniu ubóstwa, w zmniejszeniu różnic w poziomie życia i dążyć do zaspokojenia potrzeb większości ludzi na świecie; - zasada 9 – państwa powinny wpływać na zrównoważony rozwój przez usprawnienie procesów technologicznych, a także transfer nowych, korzystnych dla środowiska technologii. 2. Wymienić nieodnawialne źródła energii Organiczne paliwa kopalne (węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, ropa naftowa, gaz ziemny), pierwiastki promieniotwórcze (uran, tor, rad) 3. Wymienić odnawialne źródła energii Energia słoneczna, energia spadku wody, energia wiatru, energia wody morskiej (pływów, fal, prądów, różnic temperatur), energia geotermiczna, energia biomasy) 4. Co rozumiemy pod pojęciem zanieczyszczenia środowiska? Zanieczyszczenie środowiska to stan środowiska wynikający z wprowadzenia do powietrza, wody lub gruntu albo nagromadzenia na powierzchni ziemi substancji albo energii w ilościach lub w składzie, ujemnie wpływających na zdrowie człowieka, przyrodę ożywioną, klimat, glebę, wodę; spowodowane przez źródła naturalne (np. wulkany) lub antropogeniczne (wynik działalności człowieka). 5. Podać przykłady jednostek, w których wyrażamy: a. Stężenie masowe zanieczyszczeń Kg/kg, g/kg, mg/kg, ng/kg, % (m/m), promil (m/m), ppm (m/m) b. Stężenie objętościowe zanieczyszczeń M3/m3, cm3/m3, mm3/m3, % (V/V), promil (V/V), ppm (V/V) c. Stężenie masowo-objętościowe zanieczyszczeń Kg/m3, g/m3, mg/m3, mikrogramy/m3, mg/dm3

6. Wymienić podstawowe substancje szkodliwe emitowane do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych: Mieszanina tlenków azotu (NOx), dwutlenek siarki (SO2), tlenek węgla (CO), dwutlenek węgla (CO2), mieszanina węglowodorów (HC). 7. Wyjaśnić dlaczego w wyniku spalania jednostki masy gazu ziemnego emisja dwutlenku węgla jest niższa niż w wyniku spalania takiej samej jednostki masy węgla kamiennego. Wielkość emisji CO2 uzależniona jest od budowy chemicznej paliwa. Wszystkie paliwa kopalne zawierają wodór i węgiel, a więc produktami spalania są para wodna i dwutlenek węgla. Zawartość atomów węgla i wodoru w paliwach nie jest jednak taka sama. Gaz ziemny zawiera najmniejszy stosunek atomów węgla do atomów wodoru, w wyniku czego produkty jego spalania charakteryzują się najniższą ilością dwutlenku węgla i najwyższą ilością pary wodnej, przypadających na jednostkę masy spalonego paliwa. Paliwa płynne zajmują miejsce pośrednie, a węgiel charakteryzuje się najwyższym stosunkiem zawartości atomów węgla do atomów wodoru. 8. Co oznacza skrót ODP i jak należy rozumieć wartość liczbową ODP? Ozone Depletion Potential czyli Potencjał niszczenia warstwy ozonowej. Jeżeli jest on równy 1, to substancja jest szkodliwa dla warstwy ozonowej. 9. Co oznacza skrót GWP i jak należy rozumieć wartość liczbową GWP? Global Warming Potential, czyli Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Wskaźnik ten został wprowadzony w celu ilościowej oceny wpływu poszczególnych substancji na efekt cieplarniany, odniesiony do dwutlenku węgla (GWP=1) w przyjętym horyzoncie czasowym (zazwyczaj 100 lat). 10. Wymienić gazy uważane za cieplarniane. Para wodna, dwutlenek węgla, metan, ozon, freony, podtlenek azotu, halon. 11. Co nazywamy efektem Callendara? Jest to efekt cieplarniany spowodowany wyłącznie przez dwutlenek węgla. 12. Wyjaśnić, na czym polegają metody pierwotne i metody wtórne stosowane w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery z zakładów energetycznych? W przypadku metod pierwotnych oddziaływuje się na proces spalania tak, aby zredukować ilość powstających składników toksycznych podczas spalania. Metody wtórne polegają na oczyszczaniu spalin ze składników toksycznych. 13. Opisać krótko do czego służą i na jakiej zasadzie działają elektrofiltry w elektrowniach. Elektrofiltr to rodzaj odpylacza, w którym usuwanie pyłu z gazu (gazu technologicznego, spalin lub innych gazów odlotowych, powietrza) następuje poprzez wykorzystanie siły elektrostatycznej (prawo Coulomba), działającej na cząstki tego pyłu. Ponieważ cząstki pyłu niesione przez gaz, są z natury elektrycznie obojętne, aby proces przebiegł, muszą zostać uprzednio naelektryzowane. 14. Wymienić przykłady technik czystego spalania stosowanych w kotłach. ????

15. Jakie sposoby stosuje się w celu ograniczenia emisji tlenków azotu do atmosfery powstających w wyniku spalania? Przeróbka i uszlachetnienie paliwa, usuwanie tlenków azotu z gazów spalinowych, modyfikacje konstrukcji kotłów, minimalny nadmiar powietrza, zredukowane podgrzewanie powietrza, doprowadzenie wody i pary do strefy spalania, recyrkulacja spalin, spalanie dwustrefowe, spalanie katalityczne, spalanie rusztowe. 16. Jakie sposoby stosuje się w celu ograniczenia emisji tlenków siarki do atmosfery powstających w wyniku spalania? Instalacje odsiarczania spalin, optymalizacja tworzenia mieszanki paliwa i utleniacza. 17. Co to są odpady w świetle Ustawy o odpadach z 27.04.2001 r. Odpadami są wszystkie przedmioty oraz substancje stałe, a także nie będące ściekami substancje ciekłe, powstałe w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej lub bytowania człowieka i nieprzydatne w miejscu lub czasie, w którym powstały. 18. Co to są odpady niebezpieczne w świetle Ustawy o odpadach z 27.04.2001 r Odpadami niebezpiecznymi są te, które ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny, biologiczny, inne własności i okoliczności stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo środowiska. 19. Przedstawić ogólny schemat postępowania z odpadami.

STRUMIEŃ ODPADÓW

ZBIERANIE/SORTOWANIE

METODY TERMICZNE – SPALANIE, PIROLIZA POPIÓŁ, ŻUŻEL, ODPADY INNE

METODY BIOLOGICZNE - KOMPOSTOWANIE

ODZYSK SUROWCÓW WTÓRNYCH – RECYKLING, PONOWNE WYKORZYSTANIE

ODSIEWKI

SKŁADOWNIE NA WYSYPISKU

20. Wymienić sposoby postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Składowanie (mogilniki – podziemne szczelne betonowe zbiorniki, zbiorniki zamknięte – do tymczasowego przechowywania, zbiorniki otwarte – do odpadów stałych, w opakowaniach, beczkach), spopielanie (spalarki), zatapianie w morzu (regulowane konwencją), recykling (przetworzenie odpadu w nowy produkt), ponowne wykorzystanie (nie zmienia natury przedmiotu). 21. Wymienić i zdefiniować dwa wskaźniki opisujące poziom toksyczności substancji. LC50 – Lethal Concentration – stężenie śmiertelne. Jest to stężenie substancji podawanej przez określony czas (np. 96 h), przy którym następuje śmierć 50% populacji testowej. LC 50 wyraża się w ppm podawanej substancji i stosuje się do określenia toksyczności par i gazów.

LD50 – Lethal Dose – dawka śmiertelna lub dawka połowicznej śmiertelności. Dawka substancji śmiertelna dla 50% organizmów doświadczalnych w czasie trwania eksperymentu. Czas ekspozycji 14 dni (zatrucia ostre). Jest oznaczana jako ilość substancji toksycznej w mg lub gramach na jednostkę wagi organizmu testowego. Stosuje się do określenia toksyczności cieczy i ciał stałych podawanych w inny sposób niż przez drogi oddechowe (doustnie, przez skórę). Oznaczenie to umożliwia porównanie toksyczności niezależnie od wielkości organizmu. 22. Wyjaśnić, co oznacza termin NDS i jak należy go rozumieć. NDS – najwyższe dopuszczalne stężenia średnie ważone, których oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego czasu pracy przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń. 23. Wyjaśnić, co oznacza termin NDSCh i jak należy go rozumieć. NDSCh – najwyższe dopuszczalne stężenia chwilowe – jako wartości średnie – które nie powinny spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń, jeżeli utrzymują się w środowisku pracy nie dłużej niż 30 minut w czasie zmiany roboczej. 24. Wyjaśnić, co oznacza termin NDSP i jak należy go rozumieć. Najwyższe dopuszczalne stężenia progowe, które ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pracownika nie mogą być w środowisku pracy przekroczone w żadnym momencie. 25. Wymienić ogólne sposoby obniżenia ilości odpadów paleniskowych z elektrowni. Spalanie węgla o lepszej kaloryczności, zmiana instalacji hydraulicznego transportu popiołu na pneumatyczny, zwiększenie stopnia zagospodarowania odpadów. 26. Podać definicję oceny jakości ścieków BZT5, IC, MC. BZT – oznacza ilość tlenu w mg O2/dm3 potrzebną do całkowitej mineralizacji dających się utlenić przez mikroorganizmy związków organicznych zawartych w ściekach. Mierzona jest najczęściej wartość przy 5-cio dniowej inkubacji. Jeżeli wartość BZT ścieków jest duża, to mikroorganizmy pobierając tlen z otoczenia mogą doprowadzić do zaniku lub śmierci substancji i organizmów znajdujących się w tym otoczeniu. IC – liczba bakterii (pałeczek okrężnicy Escherichia Coli) obecna w próbce o objętości 100 ml, pobranej z odlotu urządzenia do obróbki ścieków, określana metodą filtracji membranowej i 24-godzinnej inkubacji. MC – najmniejsza objętość wody wyrażona w mililitrach, w której stwierdzono obecność jednej bakterii Coli. 27. Wymienić procesy stosowane podczas oczyszczania ścieków sanitarnych. Procesy mechaniczne, biologiczne, chemiczne, flokulacja, flotacja. 28. Co to jest pozwolenie zintegrowane w świetle Prawa Ochrony Środowiska? Pozwolenie zintegrowane- jest to pozwolenie na prowadzenie instalacji . Muszą je mieć: instalacja zdefiniowana, instalacje przemysłu energetycznego (hutniczy i chemiczny). Uwzględnia się w nim emisję gazów i pyłów do powietrza, wytwarzanie odpadów, emitowanie hałasu, wprowadzenie ścieków do wód i gruntów, emisje pól elektromagnetycznych.

29. Wymienić cztery unijne akty prawne dotyczące ochrony środowiska, szczególnie istotne dla energetyki i krótko napisać, czego dotyczą. NEC : National Emission Ceilings, dyrektywa w sprawie krajowych pułapów emisji wybranych substancji szkodliwych. LCP: Large Combustion Plants, dyrektywa w sprawie dużych źródeł spalania i mocy cieplnej >50 MW. IPPC: w sprawie zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeń. Dyrektywa ustalająca system handlu emisjami gazów cieplarnianych 30. Na czym polega ekologiczna ocena cyklu życia produktu LCA? Ekologiczna ocena cyklu życia produktu jest ujętą w normowe ramy metodą oceny potencjonalnego wpływu analizowanego produktu na środowisko, na wszystkich etapach jego istnienia – począwszy od pozyskania surowców, poprzez produkcję materiałów, wytworzenie produktu, jego użytkowanie oraz utylizację po wykorzystaniu....


Similar Free PDFs