Protokół woda miętowa 1 PDF

Title Protokół woda miętowa 1
Course Farmacja rok 3
Institution Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pages 3
File Size 118.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 81
Total Views 121

Summary

Protokół z Technologii Postaci Leków...


Description

PROTOKÓŁ SPORZĄDZENIA ROZTWORU ZAPASOWEGO Imię i nazwisko studenta / studentki

Data sporządzenia leku recepturowego

Recepta

Rodzaj opakowania

Rp. Oleum Menthae piperitae 0,2 Talcum 2,0 Aqua 200,0

Butelka z ciemnego szkła z nakrętką.

Warunki przechowywania Przechowywać w temperaturze pokojowej w naczyniach wypełnionych, szczelnie zamkniętych, chronionych od światła.

Postać farmaceutyczna i fizykochemiczna

Termin przydatności do użycia

Roztwór wodny zapasowy

Nie dłuższy niż 3 miesiące od daty wykonania.

Dawki maksymalne (kontrola)

Obliczenia Oleum Menthae piperitae Waga 1 kropli – 19 mg 1 kropla – 19mg x kropli – 200 mg x = 10,52 à 11 kropli (0,209g)

Odważanie składników leku recepturowego

0,2

Ilość [mg/Rp ] 200

Ilość odważon a [g] 0,209

2,0

2000

2,0

200,0

200000

200

Nazwa surowca

Ilość [g/Rp]

1.Oleum Menthae piperitae 2. Talcum 3. Aqua purificata

4. 5. 6.

wykaz

synonimy

Menthae piperitae aetheroleum, Olejek mięty pieprzowej Talcum depuratum, Talcum venetum, talk, łojek Aqua pro usu officinale, Aqua destillata, Aqua ad iniectabile, Woda do receptury aptecznej

Wykonanie

Miejsce wykonania leku Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu M d

Odważyć 2,0 g talku i przenieść go do moździerza z dziubkiem. Dodać 11 kropli olejku mięty pieprzowej i zmieszać. Odważyć 20,0 g świeżo przegotowanej i ostudzonej do temperatury 40-50˚C wody oczyszczonej, zmieszać w moździerzu. Roztwór przenieść do kolby stożkowej z korkiem i dopełnić 180,0g wody oczyszczonej. Wytrząsać przez 10 min. Przesączyć do wytarowanej butelki. Uzupełnić wodę wchłoniętą przy sączeniu. Umieścić etykietę.

Działanie leku recepturowego Woda miętowa działa przeciwskurczowo i wiatropędnie, a także łagodzi nudności i wymioty.

Zastosowanie postaci leku Woda miętowa jest stosowana w zaburzeniach trawienia, skurczach żołądka, braku łaknienia, kolce jelitowej.

Rzeczywista ilość sporządzonego leku 200,1g Komentarz

Wskazówki dla pacjenta

SKŁADNIKI 1) Oleum Menthae piperitae - olejek eteryczny otrzymywany przez destylację z parą wodną świeżych części nadziemnych kwitnącej rośliny Mentha piperita. Jest bezbarwną, jasnożółtą lub jasnozielonawożółtą cieczą o charakterystycznym zapachu i smaku. Wywołuje uczucie zimna. W recepturze stosowany jest jako corrigens. Stosowany wewnętrznie jest środkiem wspomagającym w lekach stosowanych w chorobach żołądka i jelit, a zewnętrznie w postaci mazideł, płynów w połączeniu z innymi składnikami w preparatach o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i kojącym. 2) Talcum – białe, bezwonne ciało stałe. Stosowany jako substancja pomocnicza, która nadaje postaci leku odpowiednią konsystencję i zwiększa jej przyczepność. Talk działa na skórę osuszająco i ochronnie, zmniejsza tarcie, dzięki czemu zapobiega podrażnieniom oraz wchłania wilgoć i neutralizuje zapach potu. Wchodzi w skład preparatów stosowanych na skórę podrażnioną, zaczerwienioną oraz z odleżynami i odparzeniami....


Similar Free PDFs