Rogers - streszcenie PDF

Title Rogers - streszcenie
Course Psychologia osobowości
Institution Szkola Wyzsza Psychologii Spolecznej
Pages 4
File Size 121.5 KB
File Type PDF
Total Downloads 97
Total Views 129

Summary

Download Rogers - streszcenie PDF


Description

CARL ROGERS - PSYCHOLOGIA HUMANISTYCZNA TEORIA ZORIENTOWANA NA OSOBĘ 1. Nadrzędnym celem Rogersa jako terapeuty było zrozumienie fenomenologiczne go doświadczenia siebie i świata u klienta po to, by mu pomóc we wzrastaniu osobowym. 2. Rogers, w swojej teorii, podkreślał świadome teraźniejsze spostrzeżenia, a nie jedynie nieświadome pozostałości z przeszłości 3. Subiektywność doświadczeń - obserwowana przez nas „rzeczywistość” jest tak naprawdę „prywatnym światem doświadczenia, polem fenomenologicznym”. 4. Fenomenologia – podejście w psychologii, które skupia się na tym, jak osoba z postrzega siebie i świat jak ich doświadcza 5. Pole fenomenologiczne – specyfi czny dla człowieka sposób spostrzegania swojego świata i doświadczania go; przestrzeń spostrzeżeniowa składająca się na nasze doświadczenie - jest konstrukcją subiektywną. Jednostka tworzy taki wewnętrzny świat doświadczenia, a ów wytwór odzwierciedla nie tylko zewnętrzny świat rzeczywistości, lecz także wewnętrzny świat osobistych potrzeb, celów i przekonań. Wewnętrzne potrzeby psychiczne nadają kształt subiektywnym doświadczeniom, które interpretujemy jako obiektywnie rzeczywiste. 6. Nasze widzenie nie jest obiektywnym zapisem świata rzeczywistości, lecz subiektywną interpretacją odzwierciedlającą nasze osobiste potrzeby. 7. Uczucia autentyczności - człowiek skłonny jest do cierpienia psychicznego, poprzez uczucie wyobcowania lub oddzielenia - uczucie, że własne doświadczenia i codzienne aktywności nie wypływają z własnego, prawdziwego Ja. Uczucia takie mogą pojawiać się z potrzeby aprobaty innych. Dlatego też wmawiamy sobie, że ich pragnienia i wartości są naszymi. Kiedy tak się dzieje, jednostka myśli, że jest związana z własnymi wartościami, jednak tej więzi nie czuje 8. Według Rogersa instynktowne reakcje są potencjalnym źródłem mądrości, a jednostki, które otwarcie i w pełni doświadczają swoich emocji, które „ akceptują i przyswajają wszystkie oznaki czuciowe doświadczane przez organizm”, są dobrze przystosowany psychicznie. 9. Istota ludzkiej natury jest zasadniczo pozytywna. Najbardziej fundamentalną motywacją jest dążenie do pozytywnego wzrastania. 10. W oglądzie Rogersa ludzie ukierunkowani są przyszłościowo ku wzrastaniu osobowości. Tendencje te określił on mianem samoaktualizacji.

11. Pojęcie aktualizacji oznacza tendencję organizmu do wzrastanie od jednostki prostej do bardziej złożonej, przechodzenia od zależności ku autonomii, od stałości i sztywności ku zmienności i wolności ekspresji. 12. Tendencja do samorealizacji – dążenie do rozwijania własnych zdolności i możliwości w sposób który służy zarówno zachowaniu, jak i ulepszeniu organizmu. 13. Wartościowanie organizmalne – organizm sam „wie” co jest dla niego dobre i służy samorealizacji, a co złe i zagraża samorealizacji. 14. Zasada zgodności z doświadczeniem – uświadamiane są tylko doświadczenia zgodne z pojęciem Ja. 15.Ja jest aspektem doświadczenia fenomenologicznego, naszego doświadczenia świata. 16. Zdaniem Rogersa, jednostka spostrzega obiekty zewnętrzne oraz doświadcza i przypisuje im sens. Pełny system spostrzeżeń i sensu tworzyć pole fenomenologiczne jednostki. Te zaś elementy pola fenomenologicznego, której jednostka widzi jako „się”, „mnie” lub „ja”, tworzą Ja. Ja, albo obraz siebie, jest zorganizowanym i spójnym wzorcem spostrzeżeń. Chociaż Ja ulega zmianie, to zawsze zachowuje ów wzorcowy, zintegrowany, zorganizowany charakter. 17. Wzorzec doświadczeń i spostrzeżeń znany pod pojęciem Ja jest, na ogół, dostępny świadomości – czyli obejmuje świadomy spostrzeżenia na temat siebie. 18. termin Ja Rogersa różni się od jego zastosowania przez Carla Junga. Zdaniem Junga, Ja jest nieświadomą siłą archetypową, natomiast Rogers odnosi ten termin do naszego świadomego obrazu siebie. 19. Ja realne - to jak postrzegamy siebie w danym momencie 20. Ja idealne - obraz siebie, jak jednostka najbardziej chciałabym mieć; obejmuje spostrzeżenia i sensy potencjalnie znaczące dla Ja i wysoce cenione przez jednostkę 21. Technika Q-sort - pozwala na uzyskanie elastycznego portretu jednostki poprzez układanie przez nią kart z określeniami odnoszącymi się do pewnej cechy osobowości, od tych które są dla niej najbardziej charakterystyczne do tych, które najmniej. 22. Roger stwierdził, że ludzie dążą do wewnętrznej spójności oraz poczucia zgodności między ich poczuciem siebie i swoim codziennym doświadczeniem. 23. Ludzie zachowują się spójnie z postrzeganiem własnej osoby (samospełniająca się przepowiednia) 24. Lęk jest wynikiem rozbieżności między doświadczeniem i postrzeganiem siebie.

25. Procesy obronne nie koncentrują się na obronie przed uznaniem podstawowych impulsów biologicznych, a polegają na obronie przed utratą spójnego, zintegrowanego poczucia siebie. Dzięki procesowi zwanemu subcepcją możemy uświadomić sobie doświadczenie rozbieżne z obrazem siebie, zanim dotrze ona do świadomości. - Zniekształcenie sensu doświadczenia - dopuszcza doświadczenie do świadomości, lecz w formie, która czyni je wewnętrznie spójnym z Ja - Zaprzeczanie zaistnieniu doświadczenia - służy ochronie struktury Ja przed zagrożeniem, polega na niedopuszczeniu zagrażających uczuć do świadomości 26.Potrzeba akceptacji jako podstawowa potrzeba psychiczna każdego człowieka. 27.Dążąc do zdobycia akceptacji ze strony innych, ludzie mogą lekceważyć lub zniekształcać swoje doświadczenia własnych wewnętrznych uczuć i pragnień. 28.Bezwarunkowa akceptacja ze strony rodziców - okazywanie szacunku i nagradzanie dziecka bez względu na okoliczności 29. Warunki wartości - standardy oceny wypływające nie z własnych prawdziwych uczuć, preferencji i skłonności, lecz z osądów innych dotyczących tego, co składa się na pożądane formy działania 30. Osoba jest z gruntu aktywna i aktualizujące swoje potencjały. 31. Elementem procesu samoaktualizacji jest nasze d ążenie do zachowywania zgodności między ja i doświadczeniem. 32. W wyniku minionych doświadczeń z warunkową akceptacją, możemy zaprzeczać lub zniekształcać doświadczenia zagrażające systemowi Ja. 33. Rozwój nie ogranicza się do wczesnych lat życia, jak sugerował w Freud. 34. Niezgodność - istnienie rozbieżności lub konfl iktu między spostrzeganym Ja i doświadczeniem 35. Ocena odzwierciedlona wywiera wpływ na sądy na temat siebie u dzieci. Rodzice dzieci z silnym poczuciem własnej wartości cechują się ciepłem i akceptacją, a zarazem jasnością i konsekwencją w egzekwowaniu wymagań przestrzegania zasad. 36. Warunki wewnętrznej zgodności (autentyczności), bezwarunkowa akceptacja i empatyczne rozumienie są konieczne dla zaistnienia zmiany będącej efektem terapii 37. Prawidłowy rozwój to akceptowanie wszystkich ludzkich potrzeb 38. Rozbieżność między Ja realnym a Ja idealnym jest miarą samoakceptacji. 39. Człowiek ma tendencję do samourzeczywistnienia.

40. Wzrastanie i rozwój: rozwój dzieje się całe życie, jest procesem naturalnym. - Potrzeba akceptacji- potrzeba bycia akceptowanym przez innych i samoakceptacji - Samoaktualizacja- podstawowa tendencja organizmu do urzeczywistniania, podtrzymywania i podnoszenia możliwości oraz aktualizowania swojego potencjału. - Zgodność wewnętrzna jeden z trzech warunków konieczny do rozwoju (obok potrzeby akceptacji i samoaktualizacji) 41. Kultura i niesprzyjające środowisko są ostatecznym powodem większości zaburzeń 42. Nadmierna ochrona —> hamuje rozwój i możliwość zdobycia szacunku do siebie 43. W wyniku braku spójności Ja przyjmuje sztywną, obronną postawę. 44. Im mniejsza zgodność Ja- Ja idealne, tym gorsze przystosowanie się (trudności emocjonalne- przygnębienie, smutek, rozczarowanie 45. Odczucia i myśli jednostki nie są dla niej samą rzeczywistością, lecz jedynie tymczasową hipotezą mówiącą o rzeczywistości. Hipoteza ta poddawana jest weryfikacji poprzez porównanie posiadanej informacji z innymi źródłami. Zdarza się jednak, że jednostka traktuje swe doświadczenia jako wiarygodną reprezentacje, która nie wymaga sprawdzenia. Prowadzi to do wytworzenia fałszywych przekonań o samym sobie i rzeczywistości. 46. Dwie ważne potrzeby (wyuczone): potrzeba uznania ze strony innych i potrzeba szacunku do samego siebie- pierwsza powstaje w dzieciństwie jako konsekwencja obdarzania dziecka miłością i opieką, a druga rezultat uznania i szacunku ze strony innych 47. Tendencja do samorealizacji - Tendencja organizmu jako całości, do rozwoju wszystkich swoich potencjałów w sposób, który służy utrzymaniu i powiększeniu swojej wartości. Jedyny motyw zachowania w koncepcja Rogersa. 48. Osoby nastawione obronnie skłonne są odczuwać wrogie uczucia wobec osób, których zachowanie, ich zdaniem, wyraża ich własne wyparte uczucia. Jednocześnie, jeśli ktoś akceptuje jakieś swoje wrogie uczucia, to jest bardziej tolerancyjny wobec ich przejawów u innych....


Similar Free PDFs