Title | Wyrównoważanie statyczne i dynamiczne - sprawozdanie |
---|---|
Course | Mechanika Techniczna 3 |
Institution | Politechnika Warszawska |
Pages | 7 |
File Size | 244.7 KB |
File Type | |
Total Downloads | 42 |
Total Views | 130 |
Mechanika Techniczna 3, Wydział Transportu PW, semestr IV
Wyrównoważanie statyczne i dynamiczne - sprawozdanie...
1. Wirnik niewyrównoważony statycznie
Kąt
Kąt Konfiguracja wirnika
2
α
[º] Wirnik niewyrównoważony statycznie
2
0
a
RA z
b
[º]
Kąt g1 [º]
Kąt g2 [º]
0
0
0
β
Odl. a Odl. b [mm] [mm] 133
n[obr/min ]
69
430
RB y
x
x
Dla wirnika niewyrównoważonego statycznie mocujemy masy w jednej płaszczyźnie, wszystkie są skierowane w tę samą stronę pod kątem 0 [º] względem siebie. Masy mniejsze U1 mocujemy na zewnątrz, natomiast masy większe U2 wewnątrz. Po włączeniu silnika i zwiększeniu obrotów do 430 [obr/min] drgania i szumy uzyskują znaczną wartość, która jest zbyt wysoka, aby kontynuować doświadczenie.
Obliczenie reakcji dynamicznych łożysk :
Dane: U1 = 100 gcm = 10-3 kgm = 0,001 kg*m U2 = 210 gcm = 2,1 * 10-3 kgm = 0,0021 kg*m
ω=430 obr . /min .
ω=
430∗2∗Π =45 ,03 60
Rad/s
ω2 ≅ 2027,70 l= 223 mm = 0,223 m b=69 mm = 0,069 m a=133 mm= 0,133 m x=38mm = 0,038 m z=33mm= 0,033m Obliczenia: B1-siła bezwładności od masy mniejszej: B1 = m1 ∙ e1 ∙ ω2 ; U1 = m1 ∙ e1 → B1 = 0,001 * 2027,70=2,03 [kg*m/s2]
B1 = U1 ∙
B2- siła bezwładności od masy większej: 2 B2 = m2 ∙ e2 ∙ ω ; U2 = m2 ∙ e2 → B2 = U2 ∙ B2 = 0,0021 * 2027,70=4,26 [kg*m/s2]
ω2
ω
2
∑Fiy=0 RA-B1-B2-B2-B1+RB=0 RA+RB= B1+B2+B2+B1=2*2,03 +2*4,26 ≅ 12,58 [N] RA= 12,58-RB ∑MiA=0 RBl-B1x-B2(z+x)-B2(b+z+x)-B1(x+a)=0 RBl = B1x+B2(z+x)+B2(b+z+x)+B1(x+a) RB=[ B1x+B2(z+x)+B2(b+z+x)+B1(x+a)]/l RB =[2,03*0,038 + 4,26*0,071 + 4,26*0,140 + 2,03* 0,171]/0.223 RB ≅ 5,93 [N] RA=12,58-5,93=6,65 RA ¿ 6,65 [N] RA=6,65 [N] RB=5,93 [N]
2. Wirnik niewyrównoważony dynamicznie
Konfiguracja wirnika Wirnik niewyrównoważony dynamicznie
[º]
Kąt g1 [º]
Kąt g2 [º]
Odl. a [mm]
Odl. b [mm]
n [obr/min]
0
180
180
144
65
964
Kąt 2
Kąt 2 α [º]
β
0
b
x
RA y
z a
RB
l
Mocujemy wszystkie masy w jednej płaszczyźnie. Dwie mniejsze masy U1 na końcach wirnika pod kątem 180o względem siebie a dwie większe masy U2 ustawiamy do środka wirnika pod kątem 180 o względem siebie. Po włączeniu silnika i zwiększeniu obrotów do 964 [obr/min] drgania i szumy uzyskują znaczną wartość, która jest zbyt wysoka, aby kontynuować doświadczenie.
x
Obliczenie reakcji dynamicznych łożysk :
Dane: U1 = 100 gcm = 10-3 kgm = 0,001 kg*m U2 = 210 gcm = 2,1 * 10-3 kgm = 0,0021 kg*m
ω=964 obr . /min .
ω=
964∗2∗Π =100 , 95 60 Rad/s
ω2 ≅
10190,90
l= 223 mm = 0,223 m b=65 mm = 0,065 m a=144 mm= 0,144 m Obliczenia: B1-siła bezwładności od masy mniejszej: 2 B1 = m1 ∙ e1 ∙ ω ; U1 = m1 ∙ e1 → B1 = U1 ∙ B1 = 0,001 * 10190,90 =10,19 [N] B2- siła bezwładności od masy większej: B2 = m2 ∙ e2 ∙ ω2 ; U2 = m2 ∙ e2 → B2 = 0,0021 * 10190,90 =21,40 [N] ∑Fiy=0 RA-B1-B2+B2+B1-RB=0 RA-RB=0 RA= RB ∑MiB=0 RAl-B1(a+z)-B2(b+x)+B2x+B1z=0 RAl-B1a-B1z-B2b- B2x+B2x+B1z=0 RAl-B1a -B2b=0 RA =(B1a +B2b)/l RA=(10,19*0,144 +21,40*0,065 )/ 0,223 RA ≅ 12,82 [N] RA=12,82 N RB=12,82 N
B2 = U2 ∙
2
ω
ω2
3. Wirnik wyrównoważony dynamicznie
Konfiguracja wirnika Wirnik wyrównoważony dynamicznie
Kąt
Kąt
α
[º]
[º]
Kąt g1 [º]
β
180
0
180
Kąt g2 [º] 0
Odl. a Odl. b N [mm] [mm] [obr/min] 105
50
-
Mocujemy dwie mniejsze masy U1 na końcach wirnika pod kątem 180 o względem siebie. Dwie większe masy U2 również ustawiamy pod kątem 180 o względem siebie, ustawiamy je do środka wirnika. Po włączeniu silnika i zwiększeniu obrotów do wartości >1000 [obr/min] nie zaobserwowaliśmy żadnych większych drgań i szumów. Wynika z tego, że takie ustawienie pozwala na wyrównoważenie dynamiczne układu. Dla danego b = 50 mm z warunku: aU1
= bU2
a=
210∗50 100
a ≅ 105 Obliczenie reakcji dynamicznych łożysk : Dane: U1 = 100 gcm = 10-3 kgm = 0,001 kg*m U2 = 210 gcm = 2,1 * 10-3 kgm = 0,0021 kg*m
ω=1000 obr . /min .
ω=
1000∗2∗Π =104 , 67 60 Rad/s
ω2 ≅ 10 955,81 l= 223 mm = 0,223 m b=50 mm = 0,05 m a=105 mm= 0,105 m Obliczenia: B1-siła bezwładności od masy mniejszej: 2 B1 = m1 ∙ e1 ∙ ω ; U1 = m1 ∙ e1 → B1 = U1 ∙ B1 = 0,001 * 10955,81 =10,96 N B2- siła bezwładności od masy większej: 2 B2 = m2 ∙ e2 ∙ ω ; U2 = m2 ∙ e2 → B2 = 0,0021 * 10955,81 =23,0 N ∑Fiy=0 RA-B1+B2-B2+B1-RB=0 RA- RB=0 RA=RB ∑MiA=0 -RBl-B1x+B2z-B2(b+z)+B1(x+a)=0 -RBl= B1x-B2z+B2b+ B2z-B1x-B1a RB= (-B2b+B1a)/l RB=(-23,00*0,05+10,96*0,105)/ 0,223 RB =(0,0008)/0.223 RB ≅ 0 [N] RA ¿ 0 [N] RA=0 N RB=0 N
B2 = U2 ∙
2
ω
ω
2
4. Wnioski Ćwiczenie pokazało nam jak ważną role stanowi wyrównoważenie, zarówno statyczne jak i dynamiczne, i jak wpływa na stabilizację układu. Kiedy wirnik jest wyrównoważony statycznie i dynamicznie drgania nawet przy dużych prędkościach obrotowych są niezauważalne. Przy wyrównoważeniu układu, masy muszą być idealnie ustawione względem siebie i osi, ponieważ błędy przy ustawieniach prowadzą do uzyskania większych drgań przy niższych obrotach. Najniższą wartość obrotową uzyskaliśmy przy wirniku niewyrównoważonym statycznie. Reakcje dynamiczne łożysk dla niewyrównoważenia dynamicznego mają taką samą wartość i ten sam kierunek, ale przeciwne zwroty....