Sprawozdanie - Formowanie skorupowe i metoda wytapianych modeli PDF

Title Sprawozdanie - Formowanie skorupowe i metoda wytapianych modeli
Course Metalurgia i odlewnictwo MiBM
Institution Politechnika Poznanska
Pages 3
File Size 314.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 16
Total Views 142

Summary

Download Sprawozdanie - Formowanie skorupowe i metoda wytapianych modeli PDF


Description

SPRAWOZDANIE z zajęć laboratoryjnych z Metalurgii i Odlewnictwa Nr albumu: Rok akademicki: Ćwiczenie nr: Wydział: Kierunek:

2018/19

Laboratorium z Metalurgii i Odlewnictwa

4 WBMiZ MiBM

Gr. Dziekańska: Rok studiów: I 13-12-2018r. Data zajęć:

Temat: Imię i nazwisko: Prowadzący: Data oddania:

Formowanie skorupowe. Metoda wytapianych modeli.

Ocena:

Podpis prowadzącego:

Po założeniu odzieży ochronnej studenci wraz z prowadzącym udali się do pomieszczenia laboratoryjnego. Po ogólnym omówieniu zasad formowania skorupowego i odlewania za pomocą odlewanym modeli przez prowadzącego oraz pokazaniu przykładowych modeli woskowych i powstałych z nich odlewów metalowych, zostało rozpoczęte pierwsze ćwiczenie. 1. Formowanie skorupowe: W pierwszej kolejności prowadzący pokazał sposób formowania skorupowego typu „C” (Croninga). W tym celu na rozgrzaną do temperatury 240⁰C (co zostało sprawdzone termometrem bezdotykowym) płytę metalową na urządzeniu do formowania skorupowego nałożono łopatką masę formierską. Po upływie 20 sekund masa ta została obrócona za pomocą łyżki o kąt 180⁰ w celu dalszego utwardzania. Po upływie kolejnych 20 sekund utwardzona masa została zdjęta z płyty modelowej. Szkic stanowiska do formowania skorupowego został zaprezentowany jest na rysunku poniżej:

Zbiornik na masę formierską

Następnie prowadzący powtórzył czynność z większą ilością masy formierskiej. Do zbiornika na masę formierską włożono odpowiednią ilość piasku powleczonego, po czym nałożono do niego nagrzaną płytę modelową. Następnie zbiornik ten za pomocą dźwigni obrócono o kąt 180⁰. Po odczekaniu 20 sekund, zbiornik obrócono do jego pierwotnego położenia i zdjęto z niego płytę, na której została część masy. W kolejnym etapie nałożono na niego płytę z drugą połowę formy. Po upływnie identycznego czasu zdjęto ją, uzyskując gotową formę skorupową. Niestety, z niewiadomych przyczyn gotowa forma rozpadła się w połowie w trakcie wyjmowania jej z płyty modelowej. Forma ta została przedstawiona na rysunku poniżej:

Odlew uzyskany z tego kształtu formy miał przedstawiać medal z ustalonymi napisami na jego powierzchni. Szczegółowy wygląd napisów nie został uwzględniony na tym rysunku. Po zakończeniu wykorzystania metody „C”, prowadzący w skrócie przedstawił studentom przebieg formowania skorupowego metodą „D” (Dieterta). Sposób ten jest wykorzystywany do formowania rdzeni. 2. Metoda odlewanych modeli: Po zakończeniu procesu formowania skorupowego, studenci przystąpili do zapoznania się z metodą wytapianych modeli. Po zaprezentowania przez prowadzącego przykładowych woskowych modeli i skalibrowaniu wtryskarki na ciśnienie 0,2 bar, studenci przystąpili do pracy. W tym celu uczniowie podzielili się na trzy grupy: - grupa 1 – odpowiedzialna za wtryskiwanie roztopionego wosku do gumowych matryc (form); - grupa 2 – odpowiedzialna za przygotowywanie woskowych modeli, czyli wyciąganie ich z matryc oraz odcinanie za pomocą scyzoryka zbędnych nadlewów;

- grupa 3 – montowanie gotowych modeli na woskowej „choince”. Po wyjęciu woskowych modeli z matrycy oraz po ich obrobieniu, uzyskano pięć wzorów gotowych do przymocowania wzorów, przedstawionych na szkicu:

W ten sposób studenci wykonali 15 woskowych modeli. Następnie tak uzyskane modele zostały „przylutowane” za pomocą rozgrzanej lutownicy do woskowego wlewu głównego, potocznie zwanego „choinką”, która została przedstawiona na rysunku obok. Podczas ćwiczenia zostały wykonane dwa etapy metody traconego wosku, przedstawione na schemacie poniżej:

Wykonanie modeli odlewów z układem wlewowym

Montaż modeli na wlewie głównym.

Po ukończeniu ćwiczenia i oczyszczenia stanowisk przez studentów, zajęcia zakończyły się....


Similar Free PDFs