Zadania UE - Stopień: 5 PDF

Title Zadania UE - Stopień: 5
Course Prawo Unii Europejskiej
Institution Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Pages 1
File Size 72.1 KB
File Type PDF
Total Downloads 48
Total Views 118

Summary

Prezydencja Unii, kryzys imigracyjny z 2015 roku....


Description

Co to jest prezydencja Unii Europejskiej ? – jest to okres w którym dane państwo członkowskie przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej. Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje prezydencje w radzie. Podczas tego okresu przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, zapewniając ciągłość praw w UE. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. obecnie półroczną prezydencje sprawuje Portugalia od 1 stycznia do 30 czerwca 2021. Portugalia w swoim programie planuje skoncentrować się na 5 dziedzinach jak np. przyspieszenie transformacji cyfrowej wśród obywateli i biznesu oraz skoncentruje się na przeprowadzeniu UE przez pandemię Covid-19. ( co w obecnej sytuacji jest istotne ) Mottem przewodnim obecnej portugalskiej prezydencji jest: Czas na działanie na rzecz sprawiedliwej, zielonej i cyfrowej odbudowy.

W następnym półroczu prezydencję przejmie Słowenia od dni 1 lipca 2021. Pojęcie trójki oznacza, że trzy państwa członkowskie opracowują wspólnie osiemnastomiesięczny program prac. Obecnie od dnia 1 lipca do 31 grudnia 2021 trójkę taką tworzą Niemcy, gdyż to one objemy prezydencję w 2 połowie 2020, następnie obecna Portugalia i Słowenia.

Kryzys imigracyjny w 2015 roku polegał na tym, że 3 państwa członkowskie – Polska, Węgry oraz Republika Czeska nie zobowiązały się do prawa wynikającego z prawa Unii. Chodzi dokładanie o nieudzielanie ochrony międzynarodowej osobom ubiegającym się na ich terytorium. ,,Po pierwsze Trybunał stwierdził istnienie po stronie tych trzech państw członkowskich uchybienia decyzji przyjętej przez Radę w celu obowiązkowej relokacji z Grecji i Włoch 120 000 osób ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej do innych państw członkowskich Unii1 .’’ ,, Po drugie Trybunał stwierdził, że Polska i Republika Czeska uchybiły również swoim zobowiązaniom wynikającym z wcześniejszej decyzji, przyjętej przez Radę w celu dobrowolnej reklokacji z Grecji i Włoch 40 000 osób ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej do innych państw członkowskich Unii2 ‘’ Polska oceniała całą sytuację jako problem ze strony UE, gdyż wd rządu w 2015 roku stały mechanizm relokacji imigrantów stanowi zagrożenie i prowadzi do kryzysu. W 2015 roku decyzję o otwarciu granic dla imigrantów podjęła Angela Merkel, nie konsultując tego z innymi państwami członkowskimi. Warto dodać, że swoje stanowisko w dalszym ciągu popiera, mówiąc iż w podobnej sytuacji postąpiłaby analogicznie....


Similar Free PDFs