Zadanie - Opis Handlu bronią PDF

Title Zadanie - Opis Handlu bronią
Course Gospodarka I Społeczeństwo Ue
Institution Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Pages 3
File Size 106.3 KB
File Type PDF
Total Downloads 88
Total Views 140

Summary

Handel bronią...


Description

Handel bronią to obrót specyficznym rodzajem towarów ,w których skład wchodzi przede wszystkim uzbrojenie, amunicja i części zamienne do systemów uzbrojenia). To przedsięwzięcia obejmujące wywóz (eksport) i przywóz (import) broni. Obecnie globalny dochód handlu bronią wynosi średnio 60 miliardów dolarów do roku z czego za ponad połowę handlu bronią odpowiada pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone). Światowy handel bronią w latach 2013-17 wzrósł o 10 proc. według raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w porównaniu z latami ubiegłymi.

Jeśli chodzi o handel bronią ,to dzieli się on na legalny i nielegalny. Handel legalny bronią to rynek bardzo ściśle regulowany zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i przez prawo wewnętrzne poszczególnych państw. Najważniejszym jednak instrumentem jest administracyjne nadzorowanie eksportu i importu broni.

EKSPORT Obecnie największymi eksporterami tego rynku są: USA- zwiększyły swój udział w globalnym wywozie broni do 36 procent do 2018 roku. Aż, 52 procent amerykańskiego eksportu broni przypadło na kraje Bliskiego Wschodu w 2018 wartość eksportu wynosiła -> 10,5 mld$, gdzie kierunek eksportu to Arabia Saudyjska, Bliski Wchód, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Australia, gdzie głownie czołgi, amunicja, bron palna cywilna militarna, samoloty myśliwskie, śmigłowece bojowe, okręty, łodzie podwodne pojazdy pancerne Rosja - Drugi światowy eksporter Rosja między latami 2009-2018 zmniejszyła swój eksport broni o 17 procent, czego przyczyną był głównie spadek zamówień z Indii i Wenezueli. Udział Rosji w globalnym eksporcie spadł w ten sposób z 27 do 21 procent. -> 6,4 mld $ głownie do Indi i Wenezueli, Chiny , eskportuja amunicje, broń cywilna, armaty, broń palna, czołgi śmigłowce Francja -> 1,76 mld $ głownie do Indonesi i wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie głownie to amunicja broń cywilina militarna, helikoptery, systemy operacyjne Niemcy -> 1,27 mld $ głownie do Azja i Oceania, Bliski Wchód i Irak, gdzie głownie nastepuje eksport broni militarnej i cywilnej Hiszpania -> 1,18 mld $ głownie do Australia, Turcja, Arabia Saudyjska, gdzie w głównej części jest to broń cywilna i militarna maszyny armatnie,

) Jeśli chodzi o import broni to czołowymi krajami na świecie są: 1. Arabia Saudyjska (3,81 mld $) import głównie z -> USA, Wielka Brytania, Francja, Korea Południowa. ( głownie samoloty myśliwskie) 2. Australia (1,57 mld $) import głównie z -> USA, Hiszpania, Francja. ( głównie programów wojskowych) 3. Chiny (1,56 mld $) import głównie z -> Rosja, Niemcy. (z Rosji pozyskiwano systemy przeciwrakietowe ,a z Niemiec silniki wysokosprężynowe ) 4. Indie (1,53 mld $) import głównie z -> USA, Izrael, Francja.

5. Egipt (1,48mld $) import głównie z -> Francja, Rosja. (pojazdy opancerzone, samoloty myśliwskie,pociski)

Handel bronią nielegalną - definiować można jako przemyt ręcznej broni palnej i amunicji, która stanowi szeroki zakres nielegalnych działań często kojarzonych z międzynarodowymi organizacjami przestępczymi. jak wygląda właściwie sprzedaż i kupno broni oraz kto w tym uczestniczy? Nielegalne kupowanie broni to operacja w której piloci z różnych krajów min. Belgii, Ukrainy, oraz Południowej Afryki dostarczają broń z Afryki do Afganistanu. Transportowana jest różnie drogą morska, lądową, czy śródlądową. Głównie mówi się tu o broni ręcznej czyli amunicja, granaty, bronie snajperskie. Broń ta jest szmuglowana z powodu jej rozmiarów, dzięki czemu łatwo się ją przewozi. Może być ona zrzucana z samolotów lub dostarczona bezpośrednio. Fałszywe dokumenty powstają w krajach takich jak TURCJA , Tajlandia i Singapur Panama. Osobami uczestniczącymi w tej operacji są doradcy finansowi, czy bankierzy. Kolejnym można powiedzieć ruchem, który powoduje nielegalny handel bronią jest sprzedaż broni cywilom przez żołnierzy za gotówkę. Jest to bardzo popularne w krajach gdzie wojsko jest słabo finansowane. Wszelkie zgrupowania rebelianckie lub siły terrorystyczne będą preferować taką bron ze względu na jej prostotę uzycia, wielkość oraz niska cene. Z tej tez przyczyny nielegalny handel bronią zawsze będzie istniał. Gdyż ogólnie handel bronią jest legalny tylko sprzedawanie jej osobom nieupoważnionym jest nielegalne.

Kluczową role w handlu bronią odgrywa traktat przyjęty w 2013 roku, jednak wszedł on w życie w 2014 roku . To pierwszy w historii traktat regulujący międzynarodowy handel bronią. Wyznacza standardy międzynarodowego handlu bronią w zgodzie z poszanowaniem praw człowieka, tak by przeciwdziałać zbrodniom wojennym i chronić cywilów.

Organizacje praw człowieka, które od lat zabiegały o ten dokument, określały projekt jako najbardziej ambitną próbę powstrzymania nielegalnych dostaw broni, wykorzystywanej w krwawych konfliktach na całym świecie. Szacuje się, że w wyniku użycia broni codziennie ginie w tych konfliktach około 2 tys. ludzi. Polska była w gronie 154 państw, które poparły traktat. Co również istotne Stany Zjednoczone mają się ponoć wycofać z traktatu, będąc największym importerem broni. Informacje te zamieszczono na oficjalnym profilu Białego Domu na Tweeterze z dnia 26 kwietnia 2019 roku. GŁÓWNI PRODUCENCI BRONI Według SIPRI, czyli Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badania Problemów Świata, na czele niezmiennie są Lockheed Martin (35,49 mld dol.), przed Boeing (30,7 mld dol.) i brytyjskim BEA Systems (26,82 mld dol.). Wśród setki największych aż 84 proc. to firmy z kwaterami głównymi w USA

i Europie zachodniej. W pierwszej dziesiątce jest 6 koncernów z USA, po jednym z Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch oraz jeden trans-europejski.

RODZAJE BRONII • pistolety, • rewolwery, • strzelby, • karabiny maszynowe, • pistolety maszynowe, W skład broni wchodzą także: • czołgi, • wojenne jednostki pływające, • samoloty bojowe, • transportery opancerzone, • działa, • armaty

POLSKA Według oficjalnych danych Unii Europejskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w 2018 polski eksport uzbrojenia i wyposażenia wojskowego zamknął się w kwocie 487 mln euro. Z kolei import – tylko z krajów UE – przekroczył nieco ponad 233 mln euro. Polska eksportuje broń głównie do Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej, Unii Europejskiej, Afryki Północnej, Azji Południowej. Głównie sprzedajemy czołgi, bojowe pojazdy opancerzone, wielkokalibrowe systemy artyleryjskie, ciężkie karabiny maszynowe, ręczne granatniki podwieszane i nasadowe. Wartość eksportu broni z Polski w 2018 jest większa o 15 mln więcej niż w ubiegłym roku.

CIEKAWOSTKI

Przestępstwo nielegalnego handlu bronią zagrożone jest karą do 10 lat pozbawiania wolności. 

1500 osób ginie codziennie w wyniku konfliktów i przemocy z użyciem broni



Każdego roku produkuje się 12 miliardów pocisków



Istnieje więcej przepisów międzynarodowych regulujących handel bananami niż bronią.



W 19 krajach, w których trwają konflikty zbrojne, wykorzystuje się dzieci-żołnierzy...


Similar Free PDFs