35 teoria - Zawiera teorie z laboratoriów z Fizyki z AGH. Można tu znaleść dużo teorii z PDF

Title 35 teoria - Zawiera teorie z laboratoriów z Fizyki z AGH. Można tu znaleść dużo teorii z
Author Jakub Gumuła
Course Fizyka 2
Institution Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Pages 2
File Size 112.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 75
Total Views 133

Summary

Zawiera teorie z laboratoriów z Fizyki z AGH. Można tu znaleść dużo teorii z ćwiczeń od 1 do 51. Zadanie 2.
Dane:
kN = 0,7
kc = 0,67
ki1 = 1 (płaski teren)
ki2 = 0,85 (po wzniosie)
ki3 = 1,14 (po spadku)
Obliczenia:
Vs = 0,8 * W * (H)^2 = 0,8 * 6,47m *...


Description

35 Zagadnienia kontrolne 1.

Jakie są różnice w przewodnictwie metali i elektrolitów. Na czym polega elektroliza. Różnice w przewodnictwie metali i elektrolitów: • elektrolity są z reguły gorszymi przewodnikami niż metale. • ze wzrostem temperatury opór właściwy metali rośnie, natomiast elektrolitów maleje, więc wraz ze wzrostem T w metalu zmniejsza się w przewodnictwo, w elektrolicie rośnie. • przewodnik metaliczny w trakcie przewodzenia nie podlega żadnym zmianom oprócz temperaturowych, w elektrolitach zachodzi elektroliza. Elektroliza - rozpad związku na kationy i aniony pod wpływem przepływu prądu elektrycznego, np. NaCl ⟺ Na+ + Cl− Elektroda – końcowy element niektórych układów lub urządzeń elektrycznych, przewodnik elektryczny wysyłający ładunek elektryczny lub przyjmujący go z otoczenia, albo kształtujący pole elektrostatyczne w swoim otoczeniu.

2.

Prawa elektrolizy Faraday’a: I prawo - masa m substancji wydzielonej na elektrodzie jest proporcjonalna do natężenia I oraz czasu przepływu (czyli po prostu do ładunku Q): m=k∗I∗t=k∗Q II prawo - stosunek mas m1 oraz m2 substancji wydzielonych na elektrodach podczas przepływu jednakowych ładunków elektrycznych jest równy stosunkowi ich równoważników elektrochemicznych k1 oraz k2 .

3.

Jaką masę substancji wydzieli podczas przepływu przez elektrolit prąd o natężeniu 1A w czasie 1s? Podaj nazwę tejwielkości. µ µ 𝑚 = 𝑘 ∗ 1𝐴 ∗ 1𝑠 = 𝑘 = ⇒𝑘= 𝑤∗𝑒∗𝑁 𝑎 𝑤∗𝐹 Powstanie równoważnik elektrochemiczny substancji. Równoważnik elektrochemiczny (oznaczany symbolem: k) to wartość stosowana w elektrochemii równa masie substancji wydzielonej przy przepływie przez elektrolit ładunku elektrycznego 1 C.

4.

Co to jest: masa molowa, wartościowość, kation, anion, katoda, anoda? Masa molowa – masa jednego mola materii, np. O2 = 32 g/mol. Wartościowość - cecha pierwiastków chemicznych oraz jonów określająca liczbę wiązań chemicznych, którymi dany pierwiastek bądź jon może łączyć się z innymi, np. rozpisać strukturalnie SO2. Kation – jon o ładunku dodatnim (+), np. K+, Mg2+. Anion – jon o ładunku ujemnym (-), np. I-, O2-. Katoda – elektroda, przez którą z urządzenia wypływa prąd elektryczny. Anoda – elektroda, przez którą do urządzenia wpływa prąd elektryczny. Przykłady do katody i anody: Zjawisko ELEKTRORAFINACJ, katodą jest metal bez zanieczyszczeń, a anodą jest metal umieszczonej w roztworze własnej soli.

5.

Zdefiniuj pojęcia: 1 amper, 1 kulomb, 1 wolt. Wyraź te jednostki za pomocą jednostek podstawowych układu SI. Amper – jednostka natężenia prądu elektrycznego. Stały prąd elektryczny o natężeniu 1 A jest to taki prąd, który płynąc w dwóch równoległych, prostoliniowych, nieskończenie długich przewodach o znikomo małym przekroju kołowym, umieszczonych w próżni w odległości 1 m od siebie, spowodowałby wzajemne oddziaływanie przewodów na siebie z siłą równą 2·10-7 N na każdy metr długości przewodu. Jednostka SI: 1A=1C/1s. Wolt - jednostka potencjału elektrycznego, napięcia elektrycznego i siły elektromotorycznej. Między dwoma punktami pola występuje różnica potencjałów (napięcie elektryczne) 1 V, jeśli praca wykonana przy przesuwaniu ładunku 1 C między tymi punktami wynosi 1 J. Jednostka SI: 1V=1J/1C. Kulomb – jednostka ładunku elektrycznego. Jest to ładunek elektryczny przepływający w czasie 1 sekundy przez przekrój poprzeczny przewodnika, gdy natężenie prądu elektrycznego płynącego przez tę powierzchnię wynosi 1 amper. Jednostka SI: 1C=1A*1s.

6.

W jaki sposób (szeregowo czy równolegle) należy włączyć amperomierz do obwodu? Dlaczego? Szeregowo. Amperomierz ma mierzyć prąd płynący w obwodzie, ma bardzo mały opór wewnętrzny aby spadek napięcia na nim był jak najmniejszy. Włączenie równoległe może spowodować uszkodzenie nie tylko amperomierza ale i pomiarowca. Natomiast woltomierz równolegle.

7.

Ile atomów miedzi osadzi się na elektrodzie po przepłynięciu przez elektrolit ładunku elektrycznego równego stałej Faradaya? Stała Faradaya – stała fizyczna, która oznacza ładunek elektryczny przypadający na jeden mol elektronów (bez znaku): Przepływ ładunku stałej Faradaya = 96500 C powoduje przepływ: • 1 mola jonów jedno dodatnich lub jedno ujemnych, • 1/2 mola dwu…., • 1/3 mola trój dodatnich (ujemnych) np: w związku CuSO4; Cu 2+ n=NA/2= 6,63*10^23/2=3,31*10^23

atomów w Cu2SO4; Cu+ n=NA

8.

Ładunek elektryczny Q jest iloczynem natężenia prądu I oraz czasu t: Q=I*t. Korzystając z prawa przenoszenia niepewności oszacuj niepewność wyznaczania ładunku z pomiarów I i t....


Similar Free PDFs