4 ridichea uriasa PDF

Title 4 ridichea uriasa
Author Iftemi Irina Ioana Bucovineanu
Course Practica Pedagogica
Institution Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași
Pages 10
File Size 498.2 KB
File Type PDF
Total Downloads 34
Total Views 129

Summary

RIDICHEA URIASA PROIECT...


Description

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita cu program normal, ALBESTI EDUCATOARE: BOBOC ALINA GABRIELA DATA: 17.11.2017 NIVELUL/ GRUPA: grupa mica “Albinutele” TEMA ANUALA DE INVATARE: ,,Cand/cum si de ce se intampla?,, TEMA PROIECTULUI: ,,Poveste spune cum este!” TEMA SAPTAMANII: ,,Ridichea uriasa” TEMA ZILEI: ,,Ridichea uriasa” TIPUL DE ACTIVITATE: invatare, consolidare de deprinderi FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, in grupuri mici, pe centre SCOPUL ACTIVITATII: Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale; Imbogatirea cunostintelor copiilor despre materiale si caracteristicile acestora precum si despre tehnicile de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unei lucrari simple.

ACTIVITATI DE INVATARE:

1.ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP) Intalnirea de dimineata: salutul; prezenta; calendarul naturii; impartasirea cu ceilalti; noutatea zilei. Rutine:,,Mama m-a invatat ce-i curat si frumos”- exersarea deprinderii igienice; BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 1

,,Locul meu de joaca e curat si frumos” - exersarea deprinderii de a ordona materialele utilizate; Tranzitii: - joc ritmic:,,Cu cosul incarcat”

Obiective operationale: -sa utilizeze formule de salut adecvate diferitelor imprejurari ; -sa sesizeze prezenta sau absenta unui coleg ; -sa comunice pe baza unei idei elaborate ;

Resurse materiale: calendarul naturii, cosulet cu legume.

2. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE(JALA 1): Activitati pe centre de interes: ARTA Tema activitatii: ,,Decoram ridichea” Mijlocul de realizare: mototolire Obiective operationale: -sa identifice materialele de lucru; - sa mototoleasca corect hartia creponata; -sa aiba o pozitie corecta a corpului fata de masa. Resurse materiale: fisa cu rridichea uriasa desenata, hartie creponata, lipici. BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 2

JOC DE MASA Tema activitatii: ,,Personaje ratacite” Mijloc de realizare: imbinare Obiective operationale: -sa realizeze tema data prin imbinarea pieselor de puzzle; -sa denumeasca personajele din imagini; Resurse materiale: puzzle cu personaje din poveste

3.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE(ADE): DLC -povestea educatoarei - ,,Ridichea uriasa” Obiective operationale: 1.Cognitive si de limbaj: -sa asculte cu atentie povestea ,,Ridichea uriasa”; - sa urmareasca povestea afisata pe videoproiector; - sa enumere personajele din poveste; -sa raspunda la intrebarile adresate pentru a reda intamplarile din poveste. 2.Psihomotorii: -sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru din cosulete; -sa execute miscari pentru incalzirea mainilor; -sa utilizeze tehnici de lucru specifice activitatii practice; BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 3

-sa pastreze o pozitie corecta in timpul lucrului. 3.Socio-afective: -sa participe activ si cu interes la activitate respectand regulile si sarcinile date; -sa–si exprime opinia fata de propria lucrare si de lucrarile celorlalti.

STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee : conversatia, observatia, exercitiul, explicatia, demonstratia, munca independenta, turul galeriei. Forma de organizare: frontal, pe centre, pe grupuri, individual Mijloace didactice:calendarul naturii, cos cu legume de primavara, fise de lucru, puzzle-uri cu legume, imagini software, cosulete, lipici, hartie glasata, hartie creponata, recompense.

4. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE(JALA 2): Tema activitatii:,,Bunici iscusiti” Mijloc de realizare: dramatizare Obiective operationale: -sa interpreteze rolul personajelor din povestea ,,Ridichea uriasa”; - sa participle la activitate cu placere si entuziasm. Strategii didactice: Metode si procedee:jocul, explicatia Resurse materiale: masti Locul de desfasurare: sala de grupa BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 4

Resurse:-umane: educatoarea si grupa de copii; -temporale: o zi

Bibliografie: ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7ani)” ,,Revista Invatamantul Prescolar 3-4/2009” , Bucuresti; ,,Metodica activitatilor instructive-educative in gradinita de copii”

SCENARIUL ZILEI Dupa rutinele de dimineata (primirea copiilor, mersul la toaleta, micul dejun), copiii intra in clasa cantand cantecelul ,,Buna dimineata, draga gradinita!” Toti: Buna dimineata, draga gradinita Un baiat ti-aduce mama Si are si-o fetita Baietii: Eu sunt cel mai mare Vezi ca-mi sade bine Fetele: Dar nici eu nu-s mititica Uitate la mine. Intalnirea de dimineata 1.Salutul Copiii sunt asezati in semicerc, pe scaunele. BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 5

Educatoarea le spune copiilor: ,,Dimineata a sosit Toti copiii au venit In cerc sa ne adunam Cu totii sa ne salutam! “(copiii se saluta intre ei dand mana unul cu celalalt)

2.Prezenta Educatoarea se adreseaza copiilor: ,,Dupa ce ne-am adunat Si frumos ne-am salutat Colegii ne-am intalnit Oare cine n-a venit? “ (se enumera copiii absenti din sala de grupa)

3.Calendarul naturii Se stabileste : In ce anotimp suntem? Cum este vremea afara? Cum ne imbracam primavera? Cum se numeste ziua de azi? (copiii raspund la intrebari) Educatoarea aseaza pe panou simbolul corespunzator starii vremii.

BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 6

4.Impartasirea cu ceilalti Educatoarea le va arata copiilor cosuletul cu legume. Ii va intreaba pe copii ce legume sunt in cosulet , sa denumesca legumele.

6.Noutatea zilei Surpriza: Educatoarea le arata copiilor din nou cosul cu legume, iar pe usa va intra Bunica care le spune copiilor: -Eu le-am adus pentru ca sunt ridichi proaspete si bune ! Tranzitie:,,Cate unul,tra,la,la Eu ma asez la masuta mea” JOCURI ACTIVITATILE LIBER ALESE (JALA 1): Educatoarea va prezenta pe rand fiecare centru deschis intr-o maniera atractiva si va invita copiii sa aleaga centrul unde doresc sa-si desfasoare mai intai activitatea. Pe parcursul ALA, se vor da explicatiile necesare, se vor adresa intrebari ajutatoare, se va monitoriza activitatea fiecarui centru de interes si se va interveni unde este cazul cu reguli de comportament si formule de adresare uzuale. La centrul JOC DE MASA, copiii vor imbina piese de puzzle cu personaje din poveste. BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 7

La centrul ARTA , copiii vor mototoli hartia creponata. Tranzitie ,,Cu cosul incarcat, am plecat, Si spre baie ne-ndreptam!”

Rutina :,,Singurel ma ingrijesc, ca o floare stralucesc” Copiii merg la baie aratand ca sunt adevarati prieteni ai curateniei si vor fi indemnati si sustinuti sa isi pastreze igiena corporala : sa se spele singuri pe maini, sa foloseasca prosopul. Tranzitie: ,, Ca pasarile zburam Si pe scaunele ne asezam” ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE: Secventa DLC: Copiii se asaza pe scaunele in semicerc si vor asculta povestea ,,Ridichea uriasa”.

JOCURI SI ACTIVITATILE LIBER ALESE (JALA 2): Copiii se vor juca ,,De-a Ridichea uriasa”.

BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 8

Nr cr t 1.

2.

Momentele activitatii Moment organizatoric

Activitatea educatoarei

Metode şi procedee

Asigurarea conditiilor necesare pentru desfasurarea optima a activitatii;pregatirea materialelor pentru fiecare centru de interes. Copiii intra si isi ocupa locurile, avand loc intalnirea de conversatia dimineata. ,,Buna dimineata dragi copilasi! Bine ati venit!” -Intalnirea de dimineata -Salutul -Prezenta copiilor -Completarea Calendarului Naturii

Captarea atentiei

Se realizeaza prin venirea in vizita in sala de clasa a Bunicii care spune copiilor ca ea le-a adus cosuletul cu ridichi proaspete.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Se va anunta tema activitatii, scopul si obiectivele .

conversatia explcatia

Strategii didactice Mijloace de Forma de învăţământ organizare

frontal

calendarul naturii

frontal cosulet cu legume

3. conversatia

frontal

-In ce anotimp suntem? -Ce sunt ridichile?

BOBOC ALINA GABRIELA

4.

Dirijarea invatarii

explicatia - Astazi, copiii, vom asculta cu atentie o poveste care se numeste ,,Ridichea uriasa” si apoi vom lipi ridichea, dar inainte de acestea vom trece la masute pe centre unde veti lucra ca niste copii DLC - “Ridichea Uriasa” isteti ce sunteti. Se vor prezenta centrele de interes explicatia deschise.Fiecare copil isi alege centrul in

Page 9

BOBOC ALINA GABRIELA

DLC - “Ridichea Uriasa”

Page 1...


Similar Free PDFs