Bliskie związki - sylabus PDF

Title Bliskie związki - sylabus
Course Bliskie związki
Institution SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
Pages 5
File Size 176 KB
File Type PDF
Total Downloads 87
Total Views 135

Summary

Download Bliskie związki - sylabus PDF


Description

SYLABUS MODUŁU: Bliskie związki Kierunek studiów: psychologia

Rok studiów: 2

Poziom studiów: I i II stopnia, jednolite studia magisterskie

Język wykładowy: Polski

Rok akademicki / semestr:

Tryb:

Status:

letni 2019/20

stacjonarny

ścieżkowy

Liczba godzin w planie studiów:

Liczba punktów ECTS:

45

6

Całkowita liczba godzin pracy studenta: 180

KOORDYNATOR MODUŁU dr Bartosz Zalewski [email protected]

Dyżur: soboty zjazdowe po wcześniejszym umówieniu mailem

Elementy składowe modułu: 1. Bliskie związki a zdrowie psychiczne – wykład, 18 godz. – dr Bartosz Zalewski ([email protected]) 2. Jak osiągać szczęście w związkach? Dynamika związków miłosnych – seminarium, 14 godz. – dr Anna Rustecka-Krawczyk ([email protected]), mgr Agnieszka Koch ([email protected]) 3. Ocena funkcjonowania związków – ćwiczenia, 13 godz. – dr Anna Rustecka-Krawczyk ([email protected]), mgr Izabela Haertle ([email protected])

Efekty kształcenia realizowane przez moduł: Efekty nauczania dla modułu

Zadania do wykonania

Student zna teorie z zakresu zdrowia oraz potrafi wskazać związki między funkcjonowaniem w bliskich relacjach a zdrowiem psychicznym.

Końcowy test wiedzy

Student zna zasady budowy narzędzi umożliwiających poznawanie rodzin i jednostek w bliskich związkach i umożliwiających odpowiednią diagnostykę. Student posiada wiedzę o dynamice rozwoju związków i rodzin oraz o dynamice procesów prozdrowotnych oraz propatologicznych w tym obszarze. Student potrafi dokonać oceny funkcjonowania związku, określić jakie zachowania Analiza wywiadu osób wchodzących w relację przyczyniają się do jej utrwalenia, a jakie mogą prowadzić psychologicznego z do jej rozpadu. parą pod kątem zastosowanych Student wie jakie zachowania sprzyjają, a jakie utrudniają nawiązywanie i interwencji utrzymywanie relacji. charakterystycznych dla pracy z parą Student potrafi nawiązać i podtrzymać relacje społeczne oraz efektywnie pracować w Sprawdzian grupie. zawierający zadania odnoszące się do Student ma świadomość swojej wiedzy w zakresie zdrowia i psychopatologii , a także treści zajęć (takie jak oceny funkcjonowania związków i proponowania oddziaływań w tym zakresie. rozpoznawanie stylów

Student rozumie potrzebę podnoszenia własnych kwalifikacji. Student potrafi zaprojektować pojedyncze oddziaływania mające na celu zwiększenie dobrostanu w relacjach.Sprawdzian zawierający zadania odnoszące się do treści zajęć (takie jak rozpoznawanie stylów przywiązania czy rodzajów komunikacji)

przywiązania czy rodzajów komunikacji)

Zadania do wykonania w module Zadania do wykonaniaTermin realizacji

Zakres materiału do Liczba punktów do zdobycia przygotowania Maksymalna Minimalna

1 - Końcowy test wiedzy z wykładu Bliskie związki a zdrowie psychiczne

Koniec semestru

Treści prezentowane na wykładzie oraz literatura obowiązkowa do wykładu.

60

31

2 - Praca pisemna: analiza genogramu z użyciem myślenia systemowego w parach.

Pod koniec zajęć Ocena funkcjonowania związków

Treści prezentowane na ćwiczeniach oraz literatura obowiązkowa do zajęć.

20

11

3 – Sprawdzian zawierający zadania odnoszące się do treści zajęć (takie jak rozpoznawanie stylów przywiązania czy rodzajów komunikacji) – 4 zadania x 5 pkt za zadanie.

Pod koniec zajęć Jak osiągać szczęście w związkach

Treści prezentowane na seminarium oraz literatura obowiązkowa do zajęć.

20

11

UWAGA! Student ma prawo do jednej poprawki niezaliczonego w pierwszym podejściu zadania nr 2 oraz zadania nr 3. Nie ma możliwości poprawiania zadań zaliczonych, w tym testów. Student ma prawo do jednej nieobecności na zajęciach seminaryjnych i oraz jednej na zajęciach ćwiczeniowych, niezależnie czy nieobecność jest usprawiedliwiona czy nie. Przy dwóch lub więcej nieobecnościach student nie zalicza zajęć. Spóźnienie powyżej 15 min oznacza nie obecność na zajęciach. Obecność na wykładzie nie jest obowiązkowa lecz silnie rekomendowana. Wytyczne dotyczące sposobu przygotowania prac oraz warunków ich zaliczenia zostaną przedstawione na zajęciach. Po opublikowaniu punktów za zadania 2 i 3 prace osób, które nie złożyły zadań w terminie nie będą przyjmowane. Zaliczenie modułu będzie możliwe, gdy łącznie zostaną spełnione wszystkie powyżej opisane wymagania. PRZELICZANIE PUNKTÓW NA OCENĘ ZALICZENIE MODUŁU wymaga uzyskania przez studenta ponad 50% punktów możliwych do zdobycia za

każde zadanie opisane w tabeli. Ostateczna ocena wynika z sumy uzyskanych punktów. Skala ocen przedstawia się następująco: 51 – 60 = 3 (dostateczny) 61 – 70 = 3+ (dostateczny plus) 71 – 80 = 4 (dobry) 81 – 90 = 4+ (dobry plus) 91 – 100 = 5 (bardzo dobry)

Merytoryczna zawartość modułu

SKŁADOWA MODUŁU: Bliskie związki a zdrowie psychiczne Formy dydaktyczne Wykład z elementami dyskusji w grupie Temat 1

Typy bliskich związków I

Literatura 1

Podręcznik: Rodzina jako system psychospołeczny. Rozdział 4.

Temat 2

Typy bliskich związków II

Literatura 2

Literatura j.w.

Temat 3

Cykl życia rodziny I

Literatura 3

Podręcznik: Rozwój rodziny: ciągłość i zmiana. Rozdział 2.

Temat 4

Cykl życia rodziny II

Literatura 4

Literatura j.w.

Temat 5

Pierwsza konsultacja w terapii par I

Literatura 5

Literatura dodatkowa: Wolska, M. (2010). Wskazania i przeciwskazania do terapii małżeńskiej / terapii par. Psychoterapia, 4(155), 73-81. Chrząstowski, S. (2014). Nie tylko schemat. Praktyka systemowej terapii rodzin. Warszawa: Paradygmat – roz. 2 (Wywiad i konsultacja z rodziną).

Temat 6

Pierwsza konsultacja w terapii par II

Literatura 6

Literatura j.w.

Temat 7

Komunikacja w rodzinie I

Literatura 7

Podręcznik: Rodzina jako system psychospołeczny. Rozdział 4.

Temat 8

Przemoc w rodzinie

Literatura 8

Literatura j.w.

Temat 9

Transmisja międzypokoleniowa

Literatura 9

Literatura dodatkowa: Kołbik I. (1999), Wywiad rodzinny z użyciem genogramu, [w:] de Barbaro B. (red.) Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny, Wyd. UJ, Kraków

PODRĘCZNIK: Goldberg, H., Goldberg, I. (2006). Terapia rodzin. Kraków: UJ.

SKŁADOWA MODUŁU: Jak osiągać szczęście w związkach? Dynamika związków miłosnych Formy dydaktyczne Seminarium Temat 1

Dynamika przywiązania – rozwój więzi i jej wpływ na bliskie związki I

Literatura 1

PODRĘCZNIK DO SEMINARIUM: Rodział: 1.3 (s. 25-57)

Temat 2

Dynamika przywiązania – rozwój więzi i jej wpływ na bliskie związki II

Literatura 2

PODRĘCZNIK DO SEMINARIUM: Rodział: 1.3 (s. 25-57)

Temat 3 Literatura 3 Temat 4 Literatura 4 Temat 5 Literatura 5 Temat 6 Literatura 6 Temat 7 Literatura 7

Mentalizacja i jej transmisja międzypokoleniowa I Allen, J.G, Fonagy, P. i Bateman, A. (2014). Mentalizowanie w praktyce klinicznej . Kraków: WUJ. Rozdział: 2 (s. 55-76) i 3 (s. 146-166) Mentalizacja i jej transmisja międzypokoleniowa II J.w. Komunikacja w bliskich związkach I Gottman, J. M. i Silver, N (2014). Siedem zasad udanego małżeństwa. Kraków: WUJ rozdziały 7-10 Komunikacja w bliskich związkach II J.w. Opowieści o miłości – nowa teoria miłości Sternberga EW. mity o związkach (Szlendak + podr. do psychoterapii pozn.-bez par) Sternberg, R. J. (2007). Dwuskładnikowa teoria miłości. [W:] R. J. Sternberg i K. Weiss (red.), Nowa psychologia miłości (275-296). Taszów: Biblioteka Moderatora.

PODRĘCZNIK DO SEMINARIUM: Marszał, M. (2015). Mentalizacja w kontekście przywiązania. Zdolność do rozumienia siebie i innych u osób z osobowością borderline. Warszawa: Diftin.

SKŁADOWA MODUŁU: Ocena funkcjonowania związków Formy dydaktyczne Ćwiczenia Temat 1

Metody oceny funkcjonowania związków i rodziny Przedstawienie celu modułu i ćwiczeń oraz ich zawartości merytorycznej Omówienie kwestii organizacyjnych, rodzaju pracy do wykonania i sposobu jej oceny Zasady etyczne obowiązujące w kontakcie z parą i rodziną Pierwszy wywiad z parą: kontakt, kontrakt, myślenie cyrkularne w praktyce

Literatura 1 Temat 2 Literatura 2 Temat 3 Literatura 3 Temat 4

Literatura 4

Satir, V. (2000). Terapia rodziny. Gdańsk: GWP (Teoria komunikacji, str. 91-124) Metody prowadzenia wywiadu z rodziną Przygotowania do rozmawiania z parami - kiedy para rozmawia z parą – jak pytać? Stierlin, H., Rucken-Embden, I., Wetzle, N., Wirshing, M. (1999). Pierwszy wywiad z rodziną. Gdańsk: GWP. Metody zbierania danych o przeszłości rodziny Genogram Barbaro, B. (1999). Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny. Kraków: WUJ. rozdział 10. Zasady analizy materiału zebranego od par Analiza materiału do raportu. Omówienie zasad przygotowania raportu Barbaro, B. (1999). Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny. Kraków: WUJ. rozdział 10.

WZÓR FORMULARZA OCENY PROJEKTU Analiza wywiadu psychologicznego z parą Imię i nazwisko autora projektu wraz z numerem indeksu

1 – Osoba ……………………………………………………………………………………………

nr indeksu …………………….

2 – Osoba ……………………………………………………………………………………………

nr indeksu …………………….

3 – Osoba ……………………………………………………………………………………………

nr indeksu …………………….

KRYTERIA GŁÓWNE

SKALA

1 – Poprawność merytoryczna

17 pkt

2 – Poprawność formalna

1 pkt

3 – Staranność wykonania projektu

1 pkt

4 – Jasność przedstawionych treści

1 pkt SUMA PUNKTÓW20 pkt

Podpis osoby oceniającej i data...


Similar Free PDFs