Instrumentarium stosowane do leczenia chirurgicznego - podział kleszczy 3 PDF

Title Instrumentarium stosowane do leczenia chirurgicznego - podział kleszczy 3
Course Pielegniarstwo
Institution Wyzsza Szkola Bankowa w Poznaniu
Pages 3
File Size 243 KB
File Type PDF
Total Downloads 28
Total Views 133

Summary

Magdalena Ogórek...


Description

Temat: Instrumentarium stosowane do leczenia chirurgicznego- podział kleszczy Sanacja jamy ustnej to zespół zabiegów mających na celu wyleczenia stanów chorobowych w obrębie tkanek i narządów jamy ustnej, łącznie z leczeniem ortopedycznym i protetycznym. W ramach sanacji wykonuje się usunięcie złogów nazębnych, leczenie chorób tkanek twardych zęba, tkanek przyzębia i chorób błony śluzowej. Podstawowym zabiegiem chirurgicznym jest usunięcie zębów i pozostawionych korzeni, nienadających się juz do żadnego leczenia. Usunięcie zęba (ekstrakcja) polega na przerwaniu odpowiednimi ruchami ekstrakcyjnymi włókien ozębnej, łączących korzeń zęba z kością zębodołu, i wyjęciu zęba. Do usuwania zębów służą kleszcze, dźwignie i narzędzia pomocnicze. Kleszcze składają się z ramion (rękojeści), dziobów i zamka. Dzioby są częścią chwytną, którą zakłada się na ząb, natomiast zamek jest częścią łączącą oba ramiona (rękojeści) z dziobami. Może być śrubowy, i wówczas nie pozwala na rozłożenie kleszczy lub też rozkładany. Najczęściej używane są dwa zestawy kleszczy Thomasa-Bertena i Meissnera. Zestaw Tomesa-Bertena składa się z kilkunastu par kleszczy przeznaczonych dla poszczególnych grup zębów w szczęce i żuchwie. Kleszcze te noszą nazwę anatomicznych, ponieważ kształt ich dziobów odpowiada budowie anatomicznej zębów i jest dostosowany do przekroju szyjek zębowych, liczby korzeni oraz ich umiejscowieniu w łuku zębowym. Kleszcze do usuwania całych zębów mają dzioby, które końce nie schodzą się, natomiast dzioby zamkniętych kleszczy korzeniowych stykają się ze sobą. Kleszcze typu Thomesa-Bertena zawierają następujące kleszcze: 1. Kleszcze do usuwania zębów górnych- dzioby ustawione są w przedłużeniu ramion: a) proste - do usuwania siekaczy i kłów. Dzioby, zamek i rękojeść znajdują się w linii prostej, b) esowate - do usuwania zębów przedtrzonowych. Mają dzioby esowato wygięte w celu ominięcia kącika ust, c) esowate z trzpieniem - do usuwania trzonowców górnych. Trzpień znajduje się zawsze po stronie policzka, który wnika pomiędzy dwa policzkowe korzenie zęba. W związku z tym wyróżnia się kleszcze do trzonowców prawych i lewych, d) kleszcze do usuwania zębów mądrości - mają szerokie dzioby mocno wygięte ku tyłowi z półkolistym zagłębieniem, e) bagnetowe- do usuwania korzeni. Dzioby są dwukrotnie wygięte pod kątem prostym Jest kilka rodzajów kleszczy bagnetowych, różnią się szerokością i kątem nachylenia dziobów.

Zestaw kleszczy Tomesa-Bertena do usuwania zębów górnych: a - proste, b - esowate, c-d - esowate z trzpieniem, e - bagnetowe, f - do usuwania zębów mądrości.

2. Kleszcze do usuwania zębów dolnych- dzioby ustawione są pod kątem prostym w stosunku do rękojeści: a) do usuwania siekaczy, kłów i przedtrzonowców - dzioby różnej szerokości, gładko zakończone, wewnątrz rowkowane, b) do usuwania trzonowców - szerokie dzioby zaopatrzone w trzpienie, wchodzące między przedni i tylni korzeń zęba, c) do usuwania zębów mądrości - zamek znajduję się w linii prostej z rękojeścią. Dzioby są zagięte w stosunku do rękojeści pod ketem prostym, zaopatrzone są w trzpienie. Kleszcze te są szczególnie przydatne w przypadku szczękościsku, d) korzeniowe - wąskie dzioby, schodzące się.

Zestaw kleszczy Tomesa-Bertena do usuwania zębów dolnych: a - do siekaczy, kłów i przedtrzonowych, b - do trzonowców, c-d - korzeniowe

Do usuwania zębów mlecznych służą kleszcze o mniejszych rozmiarach.

Kleszcze typu Meissnera składają się tylko z trzech par. Jest to zestaw kleszczy uniwersalnych, ponieważ służą do usuwania zębów górnych, jak i dolnych. Szerokość dziobów dostosowana jest do poszczególnych grup zębowych oraz kształtu koron. Ramiona tych kleszczy dzielą się na trzon i rękojeść - w obrębie trzonu kleszcze przylegają do siebie, natomiast w obrębie rękojeści rozchylają się. Mają zamek Collina, rozkładają się. Po rozłożeniu jedna część może posłużyć jako dźwignia. Dzielą się na: a) wąskie - o dziobach wąskich, schodzących się, do usuwania korzeni, b) średnie - o dziobach średnich, nieschodzących się, do usuwania zębów przednich i przedtrzonowców, c) szerokie - o dziobach szerokich, nieschodzących się, do usuwania trzonowców.

Zestaw kleszczy Meissnera: a - do trzonowców, b - do siekaczy, kłów i przedtrzonowych, c - do korzeni...


Similar Free PDFs