Konspekt badanie pisma metody kryminalistyczne PDF

Title Konspekt badanie pisma metody kryminalistyczne
Course Studia - Kryminalistyka
Institution Uniwersytet Warszawski
Pages 5
File Size 53.3 KB
File Type PDF
Total Downloads 19
Total Views 135

Summary

metody kryminalistyczne, badanie pisma, pisamoznawstwo, kryminalistyka...


Description

Badanie pisma - kryminalistyka ! Kiedy mówimy o badaniu pisma, powinniśmy w pierwszej kolejności odróżnić grafologię kryminalistyczną od grafologii psychologicznej, która dotyczy badania zależności charakteru pisma od cech osobowościowych badanej osoby. Natomiast do zadań grafologii kryminalistycznej, czyli ekspertyzy pismoznawczej, należy stwierdzenie, czy badane pismo jest autentyczne, a jeżeli nie - wskazanie jego wykonawcy. Cel ten realizuje się poprzez badanie szerokiego zakresu cech pisma z wykorzystaniem wielu metod badawczych, takich jak np. grafometrii. Grafologia kryminalistyczna zajmuje si ę równie ż technicznym badaniem dokumentów, rozstrzygając o ich oryginalności. Najczęściej tego typu analizy przeprowadzane są przez biegłych z zakresu grafologii, którzy mają ustalić autorów anonimów lub przesądzić wspomnianej już autentyczności konkretnych dokumentów czy podpisów. Badania próbki pisma pomagają więc na przykład wykryć przest ę pstwa o wymuszenia, sfa ł szowane podpisy na umowach kredytowych, testamentach czy umowach notarialnych (np. kupna-sprzedaży).) ! Z pojęciem i istotą dokumentu mamy do czynienia od momentu wyparcia przekazu ustnego przez pismo, które przyjęło główną formę przekazu. Masowość posługiwania się dokumentami, sprawia iż często nie zdajemy sobie nawet sprawy z jego istoty i co tak naprawdę jest dokumentem. Powszechność tego zjawiska sprawia, że także organy ścigania przejawiają nimi wyjątkowe zainteresowanie, szczególnie gdy podejrzewają, że za ich pomocą mogło dojść do popełnienia przestępstwa - np. fałszerstwo. Do najcz ęstszych form fałszerstwa należy podrabianie dokumentów, czyli sporz ądzenie dokumentu w całości przez nieupoważnioną osobę, oraz przerabianie dokumentów, czyli wprowadzanie do oryginalnego dokumentu nieuprawnionych zmian takich jak np. dodatkowe cyfry, podpisy, itp. ) Chcąc przeciwdziałać opisanemu zjawisku, kryminalistyka wypracowała wiele metod i technik, które umożliwiają badanie autentyczności dokumentów.*Takich jak badanie pisma/pismoznastwo/grafologia kryminalistyczną.) !

Jak można zauważyć pismo i dokument są ze sobą ściśle powiązane)

Dokument składa się zazwyczaj z trzech podstawowych części:) - z podłoża – którym do niedawna najczęściej był papier;) - ze znaków graficznych;)

- ze środków, za pomocą których te znaki graficzne są nanoszone i później mogą być odczytane. Poza tym niektóre dokumenty, zwłaszcza specjalnego znaczenia, posiadają specjalne znaki zabezpieczające) Po przedstawieniu budowy czy elementów składających się na dokument można przejść do ekspertyzy dokumentów) W przypadku ekspertyzy dokumentu wymienia się jej dwa rodzaje ) - ekspertyzę techniczną ) - Ekspertyzę pisma ręcznego ) Przedstawiony podział wyróżniający powyższe dwie kategorie jest podyktowany przede wszystkim sposobami badań oraz możliwościami technicznymi.))

Ekspertyza techniczna dokumentu obejmuje problem badań:) 1. podłoża dokumentu – papierów i innych materiałów służących za podłoże,) 2. przyrządów służących do nanoszenia pisma na podłoże ( pióro, długopisy, mazaki, ołówki, urządzenia techniczne służące do nakładania znaków na podłoże,) 3. środków kryjących – za takie uważamy przede wszystkim wszelkiego rodzaju atramenty, pasty długopisowe oraz wszelkiego rodzaju środki chemiczne, służące do utrwalania znaków pisarskich na podłoże,) 4. środków identyfikacji, środków zabezpieczających dokumenty szczególnego rodzaju.) Ekspertyza techniczna dokumentu jest uwa żana za o wiele łatwiejszą od ekspertyzy pisma ręcznego - pozwala najczęściej na pełną identyfikacje. ) Niestety w dalszym ciągu nie opracowano metody, która pozwoliłaby na określenie czasu powstania zapisu w graniach mniejszych niż kilka miesięcy.) Zagadnienia związane z ekspertyzą dokumentów są istotne, bowiem:) - coraz częściej fałszuje się dokumenty i coraz częściej robi się to profesjonalnie,) - problematyka związana z ekspertyzą dokumentów oraz analizą pisma ręcznego jest różnie traktowana przez organy ścigania; zwłaszcza w przypadku sądów mamy do czynienia z ,, neografologią’’ - czyli nowszą wersją grafologii, jej późniejszą formą))

W historii pismoznawstwa powstało 5 metod badawczych) Pismo odręczne badane jest różnymi sposobami, a główna zasada opiera się na stwierdzeniu, że* żaden fałszerz nie jest w stanie podrobić pisma bez dodania swoich własnych cech indywidualnych. Podstawowymi metodami badawczymi są:)

Ja pomyślałam, że przedstawię wam kilka z nich najbardziej aktualnych ) Metoda sygnalityczne - tzw. opisowo – porównawcza lub porównawczo – fotograficzna. Metodę wynalazł francuski uczony A. Bertillon (Bertijon), który jako kryminalistyk zajmował się także fotografią kryminalistyczną, którą zastosował do badań pisma. Metoda sygnalityczna nie jest na pewno jedynie ulepszoną metoda kaligraficzną. Jej założeniem jest analiza całych zespołów graficznych, sposobów łączenia poszczególnych grafizmów ze sobą, interpunkcji, ortografii, naciskowości i jej zmian.) **** Wniosła ona do nauki dwie rzeczy:) - bada się i porównuje dwa czy więcej tekstów ze sobą,) - wyniki badań przedstawia się na tablicach poglądowych.) Od momentu wprowadzenia tej metody zaczęto porównywać pismo nie tylko na oryginałach, ale także na ich dużych powiększeniach. Dużą zasługą przedstawicieli tej metody jest dokonanie rozbioru litery na części elementarne; chodzi o to, że należy porównywać ze sobą części liter, które są bardziej charakterystyczne niż pismo całościowe.) **** Według A. Bertillona należy* wyróżnił litery:) - jedno gramowe – np.; ,,e’’,) - dwu gramowe – np.; ,,a’’ , ,,n’’,) - trzy gramowe – np.; ,,m’’.) Podział ten grupuje litery w zależności od sposobu ich kreślenia. A. Bertillon mawiał, że można wyróżnić w literach tzw. łuki, jak przy literze ,,n’’, a także girlandy dolne, górne, kąty ostre.) Metoda graficzno – porównawcza – wykształciła się w latach 20 XX wieku. Przypisywano jej powstanie radzieckiemu uczonemu Winbergowi; obecnie przyjąć jednak należy, że powstała ona równocześnie w kilku miejscach na świecie.) **** Metoda graficzno porównawcza charakteryzuje się tym że:) - jest metodą najmłodszą,) - do tej pory stosowaną,) - wychodzi z następującego założenia – między pismem a mową piszącego istnieje jedność i w związki z tym, biegły przeprowadzając ekspertyzę pisma powinien badać nie tylko grafizm, ale i język jakim posługuje się piszący.) **** W piśmie ręcznym należy badać dwa ślady:) - graficzny,) - językowy.)

**** Badając pismo ręczne należy wykorzystać wszystkie zweryfikowane osiągnięcia poprzednich metod, co ma związek z cechami psychofizycznymi autora. Przy badaniu graficzno – porównawczym należy zwrócić uwagę na analizę:) - leksykalną i gramatyczną,) - składniową,) - morfologiczną tekstu.) ****) Należy również przeprowadzić analizę:) - topograficzną tekstu – czyli rozmieszczenie pisma na podłożu dokumentu,) - materiałową,) - innych cech, tzw. ogólnych i szczególnych cech pisma ręcznego.)

Gdzie poszukiwać takiego materiału? Świetnymi jego nośnikami będą zeszyty z okresu edukacji szkolnej, listy, pamiętniki, notatki oraz korespondencja urzędowa.) Ekspert zajmujący si ę analizą pismoznawczą studiuje tekst w zwi ązku z wymienionymi cechami (charakteru pisma, łączeń i odstępów między literami, wygląd tzw. ogonków), ale także bada dokument pod kątem wykorzystanego tuszu czy atramentu, gdy zachodzi przypuszczenie przerobienia oryginalnego dokumentu poprzez dopisanie czegoś. Może badać również materiał (np. papier), na którym napisano badany tekst, ustalając czy nie usunięto czegoś mechanicznie lub chemicznie, bądź czy papier ten jest autentyczny. np. dokument, co do którego zachodzi podejrzenie fałszerstwa.) Przy badaniach grafologicznych podejrzany musi napisać prawą i lewą ręką kilka razy tekst, co do którego istnieje podejrzenie, że on jest jego autorem. Tego rodzaju ekspertyzy bywają także stosowane w wypadku anonimowych listów, szantaży czy więziennych grypsów.) Często badania grafologiczne są potrzebne przy samobójstwach, kiedy denat zostawił list pożegnalny – w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie upozorowania samobójstwa. Wówczas list porównywany jest z innymi zachowanymi zapiskami.) W pracy eksperta wykorzystuję się często specjalistyczne sprzęty takie jak mikroskopy: cyfrowe, stereoskopowe, czy chromatografów gazowych wykorzystywanych w celu zbadania wieku zapisu. )...


Similar Free PDFs