Méréstechnika 1 ellenőrző kérdések válaszokkal 2. zh PDF

Title Méréstechnika 1 ellenőrző kérdések válaszokkal 2. zh
Course Méréstechnika 1.
Institution Pécsi Tudományegyetem
Pages 5
File Size 330.4 KB
File Type PDF
Total Downloads 25
Total Views 138

Summary

PTE Méréstechnika 1 tantárgy ellenörző kérdéseire válaszok....


Description

1. Milyen célra használunk oszcilloszkópot? Mutassa be a fontosabb oszcilloszkóp típusokat azok főbb paramétereinek ismertetésével! célja: feszültség jelalak felrajzolása típusok: ART - analog real time, DSO – digital storage oszcilloszkóp, CRT – LCD fő paraméterek: Sávszélesség, érzékenység, bemeneti impedancia, időeltolási arány, kalibráló jel bemenet.

2. Hogyan működik az ART oszcilloszkóp? Milyen egységekből áll és milyen üzemmódokban használható? Mutassa be az analóg tárolós oszcilloszkóp működését! működése: a beérkező jellet felrajzolja valós időben a képernyőre, a képernyőn megjelenő szélességet és magasságot lehet állítani, az állóképért az a felelős, hogy a trigger rendszer össze szinkronizálja a bemeneti jelet a fűrészjellel, ezzel állóképet kapunk. egységei: bemeneti áramkör, trigger rendszer, fűrészjel szögjel generátor, fényerő állítás

3. Milyen mintavételi technikákat ismer? Mutassa be részletesebben az ekvivalens idejű mintavétel elvét és az A-ETS oszcilloszkóp működését! mintavétel technikák: Valós idejű mintavételezés, nem valós idejű, random repetitív mintavételezés ekvivalens mintavételezés: mintavételezés hozzáadott eltolással az első trigger után

4. Mutassa be egy analóg többcsatornás oszcilloszkóp működését annak blokkvázlata alapján! mind a kettő bemeneten van egy jel osztó, amelyet után függőlegesen tudjuk majd változtatni a kimeneti jelet. majd az ezekből kijövő jelet vezéreljük egy irányító egységgel, hogy melyiket milyen viszonyban jelenítsük meg, utána a jelet erősítjük. a vezérlőben kiválasztja meg tudjuk mondani, hogy melyik jelről kapjon trigger jelet a szkóp amely alapján le generálja a fűrész jelet. utána ezt jelet erősítjük vízszintes irányban.

5. Hogyan működik, és milyen üzemmódokban használhatjuk a digitális tároló oszcilloszkópot? A bemeneti jelet egy ADC átalakítja 8 bites digitális jellé, amelyet eltárol. Hogyha CRT monitorral akarjuk kivetíteni akkor vissza kell konvertálnunk a jelet analóggá egy DAC-vel. módok: folyamatos (nincs triggeres megállítás), tárolós üzem

6. Ismertesse és értelmezze az általános (váltakozóáramú) mérőhidak kiegyenlítésének amplitúdó és fázis feltételeit! 2 feltételnek kell megfelelni, egyik az amplitúdó, másik a fázis feltételek, vagyis 2 független változtatható elemnek kell szerepelnie a körben.

7. Definiálja a mérőhíd érzékenységét és adja meg annak értékét a hídáttétellel kifejezve! Mekkora egy mérőhíd érzékenységének maximuma és mi ennek a feltétele? mérőhíd érzékenysége: a kimeneti és bemeneti értékek relatív értéke %-ban amelyet 1%-os instabilitás okozott hídáttétel: m=Z2 / Z1 érzékenység: S=m/(1+m)^2 érzékenység maximuma: akkor maximum amikor hídáttétel 1. Ekkor az érzékenység 0,25, hogyha az „m” képzetes akkor 0,5.

8. Mitől és milyen mértékben függ a mérés bizonytalansága kiegyenlített mérőhíd esetében? Hogyan befolyásolja a mérés pontosságát a tápfeszültség ingadozása? függ: forrás és a jelző változtatása nem okoz instabilitást, viszont más lesz az érzékenysége.

9.

Milyen járulékos mérési bizonytalanságokkal kell számolnunk kis ellenállások mérésekor? Ismertesse az ellenállásmérés elvét háromvezetékes csatlakozás esetén! járulékos bizonytalanságok: kontaktusi ellenállás, termoelektromos ellenállás, vezeték ellenállás 3 vezetékes mérés: ugyan olyan hosszúságú, anyagú vezetékkel csatlakoztatjuk az ellenállásunkat a körbe, és a 3. vezetéken kapja meg a tápegységet.

10. Ismertesse a Thomson – Kelvin híd működését! Milyen megoldást ad a négyvezetékes ellenállás bekötés a kis ellenállások mérésére? A mérendő kis ellenállás értékén használatos 4 pontos mérési módszernél a vezetékek ellenállásai elhanyagolhatóan kicsik lesznek.

11. Milyen helyettesítő kapcsolással számolhatunk a veszteséges és parazita impedanciákat is magába foglaló induktivitás, illetve kapacitás esetén? Wien hidas és a Maxwell – Wien hidas módszerrel.

12. Értelmezze az induktivitás jósági tényezőjének és a kapacitás veszteségi tényezőjének frekvenciafüggő viselkedését, valamint ennek gyakorlati következményeit!

13. Miért van szükség váltakozóáramú mérőhidakban két kiegyenlítő elemre? Ismertesse a hídkiegyenlítés lépéseit! Azért van szükség 2 kiegyenlítő elemre mert az egyikkel a fázist, másikkal az amplitúdót tudjuk beállítani.

14. Milyen elvi módszereket ismer AC mérőhidaknál a parazita kapacitások befolyásának csökkentésére? Mutassa be a Wagner földelési rendszer működését! A parazita kapacitások csökkentése érdekében az egész mérőköri elemeket lekell árnyékolni.

15. Hogyan működik a Wien híd és mire használjuk elsősorban? Miért nem tanácsos impedanciamérésre használni? A Wien hidas mérőműszereket kapacitás és frekvencia mérésre használjuk. Azért nem tanácsos impedanciát mérni vele mert nehéz lenne ki egyensúlyozni.

16. Mire használható és hogyan működik a Maxwell-Wien híd és a de Sauty-Wien híd? A Maxwell-Wien hidat induktivitás mérésre használjuk, könnyen kiszámítható a tekercs jósági tényezője. A Sauty hidat kapacitás mérésre alkalmazzuk.

17. Mire használható és hogyan működik a Schering híd? Adja meg a mérés pontosságát befolyásoló paramétereket és azok hatását felső hibakorlát alapján! A Schering hidat kapacitás mérésre és magas feszültségű vezeték mérésre alkalmazzák.

18. Melyik induktivitás-merő híd a legalkalmasabb nagy jósági tényezőjű induktivitás mérésére? A Maxwell- Wien híd alkalmas rá.

19. Melyik híd használható egyenárammal előmágnesezett vasmagos fojtótekercs mérésére? Egyenárammal előmágnesezett vasmagos fojtótekercs mérésére az Owen - híd használható

20. Hogyan merhető a kölcsönös indukciós tényező?

21. Hogyan ítélhető meg kapacitásmérő hídban végzett méréssel a szigetelés állapota?

22. Hasonlítsa össze az impedancia hidakat a transzformátoros hidakkal! Melyek a transzformátoros hidak előnyei és hátrányai? A transzformátor hidakat könnyebb kiegyenlíteni, a parazita kondenzátorok söntök, jobb érzékenység, minimális szórt mező Hátrányok: bonyolult transzformátor felépítés, drága

23. Milyen gyakorlati esetekben használjuk a mérőhidakat kiegyenlítetlen állapotban? Átalakítók" melyek az ellenállás változását a kimeneti feszültségen jelenítik meg.

24. Adja meg egy impedancia híd mérési érzékenysége feszültség, illetve áram táplálás esetén! Milyen kapcsolással csökkenthető az érzékenység nemlineáritása?

25. Hogyan változik a hídérzékenység differenciál-szenzoros érzékelő alkalmazása esetén?

26. Érzékenység szempontjából mekkora az optimális hídáttétel és miért előnyösebb a váltakozóáramú hidak alkalmazása szenzorhidak esetén? A legnagyobb érzékenységet m=1-nél kapjuk, azért előnyösebb mert váltakozó áramú hidaknak nagyobb az érzékenységük, mint az egyenáramú hidaknál.

27. Hogyan működik az Anderson hurok és mi az előnye az impedancia híddal szemben ellenállásfeszültség konverteres alkalmazás esetén? Hasonló felépítése mint a hidaknak Lineáris átalakítás Interferencia kompenzálása

28. Mutasson gyakorlati példákat Anderson hurok alkalmazására!...


Similar Free PDFs