Podanie leku do oka PDF

Title Podanie leku do oka
Author Patrycja Przybylska
Course ratownictwo medyczne
Institution Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Pages 4
File Size 51.8 KB
File Type PDF
Total Downloads 43
Total Views 116

Summary

Download Podanie leku do oka PDF


Description

Podstawowe zasady przygotowania i podawania leków Leki przechowuje się w oryginalnych opakowaniach, w zamkniętych szafach, w wydzielonym pomieszczeniu zabezpieczonym przed dostępem pacjentów i innych nieupoważnionych osób. Do przygotowania i podawania leków niezbędne są odpowiednie przybory. Do nich należą między innymi: indywidualne kartki ze zleceniami dla pacjentów, wózek lub taca. Przed przystąpieniem do przygotowania i podawania leków pamiętaj o umyciu rąk. Leki należy przygotować i podać zgodnie z pisemnym zleceniem lekarza. W czasie przygotowania należy sprawdzić lek co najmniej trzykrotnie oraz bezpośrednio przed podaniem pacjentowi i upewnić się, że nie ma pomyłki. Należy dobrze poznać lek, który podaje się pacjentowi: jego nazwę, dawkę, sposób i częstość podawania, termin, ważność, postać i wygląd, działanie, skutki uboczne, objawy przedawkowania i nietolerancji pacjenta. Nie wolno podawać leków przeterminowanych i o zmienionym wyglądzie. Osoba, która podaje lek przygotowuje go osobiście. Informuje pacjenta o wykonywanej czynności i układa w wygodnej do podania leku pozycji. Obserwuje zachowania pacjenta i jego reakcję na podany lek oraz uprzedza go, nie budząc niepokoju, o przewidywanych skutkach stosowanego leczenia.

Mechanizm działania leków podawanych do worka spojówkowego Błona śluzowa oka jest bardzo dobrze ukrwiona- powoduje to szybkie wchłonięcie leku. Szybciej wchłaniają się leki podane w postaci wodnej lub stałej. Należy pamiętać o tym, że po zastosowaniu na błonę śluzową leków o działaniu miejscowym może dojść do ich wchłonięcia do krwi i działania ogólnego. Farmaceutyczne postacie leków powinny być izotoniczne i mieć pH zbliżone do wartości 7,4. Miejscowo nie wolno stosować środków drażniących. Leki przed podaniem do oka powinny być ogrzane przez pozostawienie ich w temperaturze pokojowej lub trzymanie ich kilka minut w ręce. Stosowane w czasie zabiegu bagietki i zakraplacze powinny być wyjałowione, nie uszkodzone i odrębne dla każdego leku. Najlepsze są kroplomierze wmontowane w zakrętkę butelki. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane bardzo ostrożnie, a by nie uszkodzić gałki ocznej. Pozycją wygodną dla pacjenta przy wykonywaniu zabiegów jest pozycja leżąca na wznak albo siedząca z podparciem głowy i uniesieniem brody do góry. Zapuszczanie kropli ma na celu podanie do worka spojówkowego sterylnych kropli do oczu w ilości 1-2 kropli, ponieważ tylko tyle mieści się w worku spojówkowym. Przy podawaniu kropli nie można dotykać kroplomierzem rzęs, gałki ocznej i nie należy trzymać go prostopadle, lecz stycznie do oka w odległości 1 cm. Krople podaje się na spojówkę dolnej powieki, poleca się powolne jej zamknięcie i wykonanie kilku ruchów gałką oczną, aby lek równomiernie się rozprowadził. Zakładanie maści do oczu stosuje się, gdy lek powinien pozostać na dłużej w worku spojówkowym. Po założeniu maści pacjent powinien przymknąć powieki na kilkanaście minut, aby pozostałą dłużej w worku spojówkowym. Należy pacjenta poinformować, że po założeniu maści może gorzej widzieć. Płukanie oka jest zabiegiem stosowanym do oczyszczenia i łagodzenia odczynu tkankowego. Wskazane jest też w przypadku obecności wydzieliny w oczach, zapalenia, zakażenia lub powierzchownego podrażnienia tkanek oka. Zabieg ten ma na celu mechaniczne usuwanie wydzieliny z worka spojówkowego, co wzmacnia działanie innych leków podawanych jednocześnie do worka spojówkowego. Osoba wykonująca zabieg przekręca głowę pacjenta w kierunku płukanego oka. Przy płukaniu oka należy odwrócić powiekę za pomocą odwracadła lub

rozchylić powieki palcami, polewać oko zleconym płynem o temperaturze około 35 stopni Celsjusza za pomocą undynki, gruszki gumowej, zakraplacza lub strzykawki. Roztwór płuczący spływa od wewnętrznego w kierunku zewnętrznego kąta oka (płucze z odległości nie mniejszej niż 10 cm. Chory pomaga w czasie zabiegu, pociągając za dolną powiekę i przytrzymując pod okiem gazę lub watę w celu zbierania spływającego płynu. Algorytm zakraplania leku do oka: Istota i cel: Podanie kroplami leku do worka spojówkowego w celu zapobiegania zakażeniu, wysychaniu i uszkodzeniu tkanek. Przywrócenie fizjologicznych warunków w części zewnętrznej oka. Zadania i kompetencje pielęgniarki/ ratownika: przygotowuje i wykonuje zabieg na zlecenie lekarza Przygotowanie pacjenta: • poinformowanie o istocie, celu i sposobie wykonania zabiegu • ułożenie pacjenta w pozycji siedzącej z głową uniesioną ku górze lub w pozycji siedzącej Przygotowanie sprzętu: • zlecony lek • kroplomierz • lignina • jałowe gaziki • jałowe rękawiczki Sposób wykonania: 1. Sprawdź zlecenie. 2. Poinformuj pacjenta o zamierzonym zabiegu. 3. Higienicznie umyj ręce. 4. Przygotuj zestaw. 5. Nałóż jałowe rękawiczki. 6. Ułóż pacjenta w dogodnej pozycji. 7. Podgrzej przez chwilę w dłoniach butelkę z lekiem. 8. Włóż pomiędzy 3 a 4 palec lewej ręki gazik a do prawej kroplomierz z lekiem. 9. Kciukiem i palcem wskazującym prawej ręki rozchyl powieki i podtrzymuj je, opierając palce o brzegi oczodołu, nie uciskając gałki ocznej. Gdy pacjent nie mruga powiekami, wystarczy odchylić dolną powiekę. 10. Poleć pacjentowi patrzeć do góry. 11. Trzymaj kroplomierz stycznie do oka w odległości ok. 1 cm. 12. Wpuść 1-2 krople leku do worka spojówkowego dolnej powieki. 13. Poleć pacjentowi zamknięcie oka i wykonanie kilku ruchów gałką oczną w celu równomiernego rozprowadzenia leku. 14. Wetrzyj gazikiem nadmiar wypływającego leku w kierunku od wewnętrznego do zewnętrznego kąta oka. 15. Ułóż wygodnie pacjenta. 16. Uporządkuj i zabezpiecz używany sprzęt. Sprzęt wielokrotnego użytku umieścić w płynie odkażającym, a sprzęt jednorazowego użytku przeznacz do spalenia. 17. Zdezynfekuj i umyj ręce. 18. Udokumentuj wykonanie zabiegu w oddziałowym zeszycie zleceń, indywidualnej dokumentacji pacjenta. Obowiązujące zasady:

• • • • • • • •

Przestrzeganie aseptyki i antyseptyki, czyli używanie jałowego sprzętu, stosowanie jałowych roztworów leków. Używanie do każdego oka osobnego kroplomierza, gładko zakończonego. Podawanie leku do worka spojówkowego dolnej powieki, a nie bezpośrednio na rogówkę oka. Stosowanie leków o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Polecenie pacjentowi naprzemienne zamykanie i otwieranie oczu po założeniu leku w celu jego równomiernego rozprowadzenia. Uprzedzenie pacjenta o możliwości pogorszenia widzenia po założenia leku. W razie sklejonych powiek nałożenie na kilka minut wilgotnego, ciepłego okładu w celu zmiękczenia wydzieliny i łatwiejszego jej usunięcia przed podaniem leku. Delikatne i sprawne wykonanie czynności.

Algorytm płukania oka: Istota i cel: Wprowadzenie zleconego płynu do worka spojówkowego w celu wypłukania substancji żrących , ciał obcych, zapobiegania zapaleniu, zakażeniu i powierzchownemu podrażnieniu tkanek oka, usunięcia wydzieliny oka Zadania i kompetencje pielęgniarki/ ratownika: Osoba przygotowuje i wykonuje zabieg na zlecenie lekarza. W przypadku nagłych, doraźnie, może wykonać bez zlecenia lekarskiego. Jest odpowiedzialna za przygotowanie pacjenta, sprzętu i jego zabezpieczenie po wykonaniu zabiegu, wykonaniu zabiegu, opiekowanie się pacjentem w trakcie i po wykonaniu zabiegu. Przygotowanie pacjenta: • Poinformowanie o istocie, celu i sposobie wykonania zabiegu. • Ułożenie w pozycji siedzącej lub leżącej z głową obróconą w kierunku płukanego oka. Przygotowanie sprzętu: • Płyn do płukania, np. woda destylowana, napar rumianku, a w przypadku ich braku czysta woda o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. • Naczynie do płukania, np. specjalny kieliszek, zakraplacz, gruszka gumowa. • Podkłady- gumowy lub płócienny- do zakraplania ubrania. • Lignina. • Jałowe odwracadło do powiek. • Miska nerkowa. Sposób wykonania: 1. Sprawdź zlecenie. 2. Przygotuj pacjenta. 3. Przygotuj sprzęt. 4. Ułóż pacjenta w dogodnej pozycji. 5. Podaj pacjentowi miskę nerkowatą do przytrzymania jej po stronie płukanego oka. 6. Odwróć powiekę lub rozchyl ją palcem wskazującym i kciukiem lewej ręki, opierając palce o brzegi oczodołu. 7. Proś pacjenta o skierowanie wzroku do góry i skieruj strumień płynu z undynki na okolicę dolnego sklepienia oka na odległość od oka ok. 10 cm. 8. Płucz od wewnętrznego do zewnętrznego kąta oka. 9. Odwróć powiekę do stanu poprzedniego. 10. Osusz twarz pacjenta ligniną.

11. Uporządkuj i zabezpiecz używany sprzęt. Sprzęt wielokrotnego użytku umieść w płynie odkażającym, a sprzęt jednorazowego użytku przeznacz do spalenia. 12. Zdezynfekuj i umyj ręce. 13. Udokumentuj wykonanie zabiegu w oddziałowym zeszycie zleceń, indywidualnej dokumentacji pacjenta. Zapamiętaj: W przypadku nieprzestrzegania zasad pacjentowi grozi: • wprowadzenie infekcji • uszkodzenie gałki ocznej • spowodowanie bólu • podanie niewłaściwego leku • powtórne wykonanie zabiegu...


Similar Free PDFs