Scenariusz Badania Fokusowego PDF

Title Scenariusz Badania Fokusowego
Course Metodologia badań
Institution Uniwersytet Lódzki
Pages 1
File Size 62.8 KB
File Type PDF
Total Downloads 103
Total Views 134

Summary

Scenariusz Badania Fokusowego...


Description

Scenariusz Badania Fokusowego Kryminał czy Horror – jakie książki chętniej kupujesz. Badania gustów osób z wykształceniem wyższym (przynajmniej licencjackim) w wieku 22-26 lat. Co pisać, żeby się sprzedało.

Wyselekcjonowanych uczestników (8-10 osób) zapraszamy do biblioteki. Ważnym elementem wystroju pomieszczenia będą czarne naczynia (filiżanki, talerze itp.) z których uczestnicy będą mogli korzystać (kawa, herbata, ciastka itd.). Wybór czarnej zastawy ma odpowiadać tematyce badania, czyli wprowadzić odpowiedni nastrój. Z racji wybranej lokalizacji badanie odbędzie się bez lustra weneckiego, zastąpi je system monitoringu w bibliotece. Budżet to 500 zł plus wynagrodzenia.

Powitanie – każdy z uczestników powinien się przedstawić (imię, nazwisko, miejsce pochodzenia, tytuł). Moderator przedstawi się pierwszy i później poprosi wybraną przez siebie osobę o to samo. W tym badaniu odejdziemy od tradycyjnego przedstawiania się każdy po kolei, uczestnicy sami będą wybierać osobę która ma to zrobić po nich. Kiedy wszyscy się przedstawią moderator zada każdemu po trzy pytania: jaki jest twój ulubiony kolor, ulubiony gatunek filmowy oraz czy woli książki papierowe czy w wersji cyfrowej. Następnie moderator prosi uczestników aby ze zbiorów biblioteki wybrali swoją ulubioną książkę (jedną), mają na to czas ok 7 minut. Oczywiście poproszeni zostali o wybój książek z wymienionych wyżej gatunków. Jeśli książki nie będzie w zbiorach mogą użyć telefonów. Po wybraniu moderator poprosi każdego o zaprezentowanie wybranej książki – jakie budzi emocje, jakie są jej słabe i mocne strony oraz co sądzi o autorze. Każdy ma na to do 4 minut. Kiedy wszyscy się wypowiedzą moderator wybiera dwie osoby (jeśli jedna osoba wybrała horror to druga wybrana powinna wybrać kryminał) i prosi jedną o skomentowanie wyboru książki drugiej osoby – zadaje przy tym pytania czy zna książkę, jeśli nie to czy jest chętny ją przeczytać (jak nie to dlaczego). To samo z resztą grupy. Moderator może zadać dodatkowe pytanie – dlaczego wybrałeś/aś horror a nie kryminał (kryminał a nie horror). Moderator proponuje wolną dyskusję, jeśli nikt nie zabierze głosu to stawia tezę „horrory są lepsze od kryminałów” (jeśli mniej osób wybierze horrory, jeśli mniej osób wybierze kryminały to zamienia). Wolna dyskusja ma na celu zbadać temperament grup fanów. Pod koniec moderator poprosi uczestników o napisanie na kartce nazwy swojego ulubionego gatunku oraz o ilość książek kupionych w danym roku. Kartki zostają na stole....


Similar Free PDFs