Title | Scenariusz zajęć technika |
---|---|
Course | Podstawy i Metodyka Edukacji Technicznej w Przedszkolu i Klasach I-III |
Institution | Uniwersytet Śląski w Katowicach |
Pages | 2 |
File Size | 94.7 KB |
File Type | |
Total Downloads | 44 |
Total Views | 120 |
Scenariusz na zaliczenie ćwiczeń...
Scenariusz lekcji
Rodzaj edukacji: edukacja techniczna Klasa: II SP Temat lekcji: „Ja i moja rodzina – tworzymy ramkę na zdjęcie rodzinne” Cele ogólne:
Rozwijanie motoryki małej i zdolności manualnych dzieci Poznanie właściwości i przykładowego wykorzystania spinaczy biurowych
Cele operacyjne:
Uczeń zna etapy tworzenia ramki Uczeń potrafi wykonać przedmioty użytkowe, dekoracyjne z wykorzystaniem spinaczy/z zastosowaniem połączeń rozłącznych Uczeń wie do czego można wykorzystać spinacze biurowe Uczeń potrafi wykonać otwór w kartce przy pomocy nożyczek Uczeń potrafi złączyć elementy spinaczem biurowym
Metody kształcenia: metoda realizacji zadań wytwórczych, pogadanka Formy kształcenia: forma indywidualna; forma zbiorowa Media i materiały dydaktyczne:
Zdjęcie rodzinne Kolorowe spinacze biurowe Narzędzia Kolorowy blok techniczny A4 Nożyczki Klej Ołówek Linijka
Rzutnik Projektor Komputer Prezentacja multimedialna
Przebieg lekcji 1. Czynności organizacyjne Powitanie uczniów Sprawdzenie listy obecności Zapisanie tematu lekcji na tablicy „Ja i moja rodzina – tworzymy ramkę na zdjęcie rodzinne” 2. Wprowadzenie do nowego tematu
Przedstawienie (zaprezentowanie) i wyjaśnienie uczniom tematu zajęć (kilka słów o rodzinie, czym jest rodzina, jej definicja, kto tworzy rodzinę itp.)
Uświadomienie uczniom celu pracy
3. Realizacja treści nowego tematu Przypomnienie zasad BHP, właściwego korzystania z narzędzi (zasad ich bezpiecznego używania) Rozdanie uczniom materiałów potrzebnych do realizacji zadania Prezentacja etapów działania oraz wytłumaczenie uczniom planu pracy (w jaki sposób należy wykonać ramkę, jakie czynności kolejno należy wykonywać – nauczyciel przedstawia instrukcję) PLAN PRACY: 1. Przygotowanie kartki A4 z kolorowego bloku technicznego 2. Złożenie kartki na pół, a następne jej przecięcie w sposób ukazany na prezentacji 3. Narysowanie na jednej z połówek konturów ramki (ok. 3 cm grubości) przy pomocy linijki i ołówka 4. Wycięcie otworu na zdjęcie, tak jak na prezentacji o Uczeń najpierw za pomocą linijki i ołówka odrysowuje kształt prostokąta o Następnie przy użyciu nożyczek robi niewielki otwór w dolnym rogu kartki. o Kolejnym etapem jest wycięcie tego otworu 5. Włożenie fotografii pomiędzy dwie przygotowane warstwy 6. Połączenie obu połówek za pomocą kleju, w sposób widoczny na prezentacji 7. Udekorowanie ramki spinaczami poprzez złączenie spinaczy z krawędziami ramki Organizacja pracy uczniów, przystąpienie uczniów do pracy, wykonanie ramki Obserwacja pracy uczniów przez nauczyciela, nadzorowanie, ewentualna pomoc, troska o bezpieczeństwo i ład, przypominanie o estetyce pracy 4. Czynności porządkowe uczniów, sprzątanie miejsca pracy
5. Prezentacja wykonanych ramek. Krótkie przedstawienie i opowiedzenie o swojej rodzinie, nawiązanie do tematu lekcji 6. Poinformowanie o temacie następnych zajęć 7. Podsumowanie lekcji, informacja zwrotna, podziękowanie uczniom, pożegnanie...