Technika 2 - Praktyczne materiały do wykorzystania podczas praktyk studenckich, konspekty PDF

Title Technika 2 - Praktyczne materiały do wykorzystania podczas praktyk studenckich, konspekty
Course Pedagogika ogólna
Institution Uniwersytet Wroclawski
Pages 7
File Size 335.9 KB
File Type PDF
Total Downloads 79
Total Views 123

Summary

Praktyczne materiały do wykorzystania podczas praktyk studenckich, konspekty zajęć, scenariusze lekcji. Zawierają cele rozpisane w sposób szczegółowy. rozpisany tok/przebieg lekcji. Konspekty zawierają także dość szczegółow...


Description

Konspekt zajęć z edukacji technicznej w nauczaniu zintegrowanym w klasie II SP Data: 25.04.2020 Klasa II Miejsce : Szkoła Podstawowa Czas trwania: 90 min Temat: Przyrządzamy sałatkę owocową Cel ogólny: umiejętność wykonania sałatki owocowej Cele szczegółowe: uczeń potrafi: 

pokroić składniki sałatki



wymienić jej składniki



wymienić walory odżywcze owoców



powiedzieć czy są to owoce krajowe czy zagraniczne



przygotować emblematy owoców



zadbać o higienę posiłku i jego estetykę



przestrzegać zasad higieny i estetyki przygotowywania posiłków oraz bezpiecznego posługiwania się narzędziami.

Metody: aktywizujące, praktycznego działania, pokaz, pogadanka Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa, jednolita, zespołowa zróżnicowana Środki dydaktyczne: różne owoce polskie i egzotyczne, talerzyki lub miseczki na owoce –po jednym dla każdego ucznia, nożyki i deseczki dla każdego ucznia, serwetki papierowe, miseczki plastikowe na sałatkę, deseczki, nożyki, fartuszki dla każdego ucznia, karty z owocami, piramida żywieniowa, zagadki Przebieg zajęć Przywitanie, omówienie tematu zajęć 1. Rozwiązanie zagadek: Dzieci odgadują zagadki (dobierają ilustracje), gdzie rozwiązaniem są nazwy owoców: wiśnia, śliwka, czereśnia, jabłko, gruszka, banan, pomarańcza, kiwi, winogron 2. Dobieranie nazw do ilustracji owoców Dzieci dobierają ilustracje do nazw owoców – krótki opis wyglądu owocu 3. Porządkowanie owoców według pochodzenia Dzieci układają w grupach owoce krajowe i zagraniczne. Przypomnienie nazw drzew, z jakich pochodzą 4. Definiowanie pojęcia owoc 1

Próba zdefiniowania pojęcia poprzez określenie cech wspólnych owoców Odczytanie definicji z encyklopedii 5. Wysłuchanie i wspólne śpiewanie refrenu piosenki WITAMINKI Witaminki, witaminki, Dla chłopczyka i dziewczynki Wszyscy mamy dziarskie minki, Bo zjadamy witaminki! 6. Próby określenia znaczenia owoców w diecie człowieka – piramida zdrowego żywienia Na podstawie doświadczeń i materiałów przyniesionych przez dzieci odczytywanie, jakie składniki - witaminy zawierają poszczególne owoce i po co są one nam potrzebne. Pokaz piramidy zdrowego żywienia i miejsca w nim owoców i warzyw. Zachęcanie do jedzenia owoców i warzyw – wykonanie sałatki owocowej. 7. Zapoznanie ze składnikami sałatki – wykonanie emblematów owoców Jabłko, pomarańcza, gruszka, banan, kiwi, winogron – dzieci podzielone na grupy wykonują pastelami olejnymi ilustracje owoców, które następnie przyklejają do opaski zamieniając się w ten sposób w owoc 8. Zabawa ruchowa „sałatka owocowa” Nauczyciel z dziećmi tworzy koło – salaterkę, na hasło (nazwa owocu) do środka wchodzą dzieci mające dany emblemat owocu i zaczynają taniec, następnie dołączają kolejne owoce, które wspólnie tańczą, na hasło jogurt dzieci łączą się ze sobą tworząc sałatkę (kompozycję). W ten sposób dzieci poznają składniki i kolejność wykonania sałatki. 9. Mycie rąk i przygotowanie miejsc pracy. Przypomnienie o trzymaniu noża, zasady poruszania się z narzędziami 10. Wykonanie sałatki Dzieci obierają i kroją owoce – zalewają jogurtem 11. Degustacja – estetyka i higiena spożywania posiłków Dzieci myją ręce, przygotowują stoły i próbują sałatkę 12. Podsumowanie i ewaluacja zajęć Przyklejenie uśmiechniętych buziek pod napisem pyszna (jeżeli smakowała)lub be… (jeżeli nie) Kończenie zdania Taką sałatkę zrobię ….(komu lub kiedy) Klaśnij, jeżeli prawda, jeżeli fałsz powiedz be… Owoce zawierają witaminy. Jem owoce tylko raz w tygodniu. Marchewka to owoc. Chętnie jem owoce na drugie śniadanie. 2

Owoce i słodycze mają witaminy. Witaminy wspomagają naszą odporność.

3

4

5

Kwaśne, rumiane, ogonek posiada. Kiedy jest dojrzałe to na ziemię spada (jabłko). Na gałązce złota kula do listeczków się przytula. A ta kula pachnie ładnie, gdy dojrzeje pachnie ładnie (jabłko). Okrągłe, rumiane rośnie na drzewie. Za dawnych czasów, smakowało Ewie (jabłko). Żółciutkiej skórki tego owocu, gdy go obierasz nie spuszczaj z oczu. Ta skórka groźna jest niesłychanie, łatwo się można poślizgnąć na niej (banan). Ładnie pachnie żółta skórka, kwaśny mają smak. Zawierają witaminy, każdy wie że to …… (cytryny). Żółty owoc wszyscy znacie, sok jego smakuje w herbacie. Kwaśny aż wykrzywia usta, lecz różne bywają gusta (cytryna). Kiedy drzewa swą ciemną czerwienią ozdobią, wtedy je chętnie jemy, a wróble dziobią (czereśnie). Granatowy kolor mają, latem w lesie dojrzewają (jagody). Czarne koraliki, znalezione w lesie, zebrał Jaś do dzbanka i do domu niesie (jagody). Zbieraliście je w lesie, jedliście garściami. Teraz macie zęby malowane ….. (jagodami). Czarny, leśny owoc, które z was odgadnie, z nazwą maliny rymuje się zgrabnie (jeżyny). Pachnące, czerwone, słonkiem malowane, przyniosę ich z lasu pełny po brzeg dzbanek (maliny). Pachnące, czerwone, słonkiem malowane, przyniosę ich z lasu pełen po brzeg dzbanek (poziomki). W mym ogródku rośnie krzak, który cierni wiele ma. Chyba nimi bronić chce, zielone owoce swe (agrest). To jest łobuz jakich mało, lecz każde dziecko zjeść by go chciało (ananas).

6

Choć bardzo dojrzały, zielony jest cały. Olbrzymi jak głowa. Słodki miąższ czerwony w swym wnętrzu chowa (arbuz). Skórę mam grubą, zieloną. Środek miękki i czerwony. Pestki czarne też we mnie są. Czy już ktoś odgadł nazwę mą (arbuz)?

Ciekawostki o owocach: 

Smaczny i orzeźwiający melon mało komu kojarzy się z warzywem, ale tak naprawdę jest gatunkiem ogórka.



Truskawka ze względu na swój czerwony kolor oraz kształt serca była dawniej symbolem Wenus czyli rzymskiej bogini miłości.



Pierwszym warzywem wychodowanym w kosmosie był swojski ziemniak. Udało się tego dokonać amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) w październiku 1995 roku.



Przysmakiem dzieci żyjących w krajach Skandynawii jest zupa owocowa zrobiona z czarnej porzeczki.



Kiedy do kuchenki mikrofalowej włożysz winogrona i włączysz podgrzewanie mikrofalami to owoce po jakimś czasie zaczną eksplodować.



W Japonii jest uprawiana odmiana arbuzów, która jest kwadratowa. Swój oryginalny kształt zawdzięczają uprawie w specjalnych stelażach. Cieszą się dużą popularnością wśród klientów, ale niestety są dużo droższe niż te okrągłe. Nie dodaliśmy takiej kolorowanki, bo pewnie większość dzieci wzięłaby to za pomyłkę:)



Na jednej truskawce znajduje się około 200 malutkich nasionek, które widzimy na jej zewnętrznej stronie.



Jabłka, które są przechowywane w odpowiednich warunkach, mogą trafić na półki sklepowe w dobrej kondycji nawet po roku czasu od ich zerwania z drzewa.



Nigdy nie jedz grejpfrutów i nie pij z niego soku kiedy bierzesz leki. Może to być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

7...


Similar Free PDFs