Title | Scenariusz zajęć o zywieniu eko w przedszkolu |
---|---|
Course | Specialisation Course |
Institution | Uniwersytet Warszawski |
Pages | 9 |
File Size | 406.1 KB |
File Type | |
Total Downloads | 48 |
Total Views | 144 |
scenariusz...
Wzór strony tytułowej
Wczesnoszkolna i przedszkolna edukacja motoryczno-zdrowotna z metodyką Dr K.M.Gerung SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU NA TEMAT ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ I ZDROWEGO ŻYWIENIA Pedagogika S.6; R.III 2021 < Jestem EKO – Jesteś EKO >
Łukasz Mariusz Trociuk
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Temat: < Jestem EKO – Jesteś EKO > Grupa docelowa: dzieci 5-6 letnie Czas trwania: 35 min Cele ogólne: poznanie niskoprzetworzonych produktów ekologicznych i zachęcenie do ich rozpoznawania i spożywania poznanie piramidy zdrowego odżywiania wdrażanie do zdrowego stylu życia wyrabianie właściwych nawyków w zakresie higieny Cele szczegółowe – przewidywane osiągnięcia dziecka Dziecko: rozpoznaje po znaku i nazywa wybrane produkty ekologiczne uzasadnia, dlaczego trzeba myć ręce poprawnie myje ręce poprawnie składa piramidę żywienia Metody: słowne: rozmowa, zagadki
oglądowe:
oglądanie filmu, obserwacja
czynnościowe:
budowanie piramidy Formy organizacyjne aktywności dziecka: * zbiorowa, * zespołowa Środki dydaktyczne: produkty żywnościowe ze znaczkiem EKO, film, piramida - układanka, arkusz z dużym trójkątem, piramida zdrowego żywienia dla każdego dziecka, naklejki ze znaczkiem EKO Obszary podstawy programowej:
fizyczny społeczny poznawczy
Przebieg zajęć: 1. CZĘŚĆ DNIA (zajęcia w ranku):
Przebieg zajęć 1. Rozmówka poranna
Czynności nauczyciela Nauczyciel przynosi do sali torby (ekologiczne) z zakupami: - Idąc do przedszkola zrobiłam zakupy, które zaraz wspólnie wypakujemy. Nauczyciel rozdaje zespołom po jednej torbie. - Rozpakujcie torbę.
2. Obserwujemy produkty
3. Ustalenie dnia zajęć
- Obejrzyjcie dokładnie wszystkie produkty. - Co zauważacie?
- Jak myślicie, o czym dziś będziemy się uczyć? Czego się dowiemy? - Nauczyciel przywiesza na tablicy znaczek EKO
Czynności dzieci
Środki dydaktyczne Dzieci siedzą - torby z zakupami przy stolikach (po dla każdego 4-5 osób) zespołu
Dzieci rozpakowują torbę i rozkładają produkty na stoliku. - Dzieci oglądają produkty, dyskutują, porównują między zespołami, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, zauważają, że wszystkie produkty mają taki sam znaczek. - Dzieci formułują cel – Będziemy się uczyć o jedzeniu, które ma takie znaczki. Dowiemy się o nim czegoś ważnego i ciekawego.
2. CZĘŚĆ DNIA (zajęcia przedpołudniowe): 1.Zapowiedź i ukierunkowanie oglądania filmu
- Za chwilę obejrzymy razem film. Przed nami 2 zadania:
- marchew - jabłka ……. - produkty z piramidy żywienia
- znaczek EKO
1. Patrzcie uważnie i wypatrujcie takich znaczków. Słuchajcie uważnie, co one oznaczają. Przekonamy się, czy wasze przypuszczenia były słuszne. 2. Zaobserwujcie, skąd się biorą produkty, na które przykleja się takie znaczki. 2.Oglądanie filmu pt. SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE? 3.Rozmowa na temat filmu
4.Rekonstrukcja piramidy żywienia i analiza jej zawartości
Dzieci siadają na dywanie przed ekranem i oglądają film. Powrót do zadań z ukierunkowania oglądania filmu.
Dzieci dyskutują, poszukują odpowiedzi, dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
Nauczyciel trzyma papierowe paski pociętej piramidy zdrowego żywienia– na każdym pasku przedstawione są produkty z różnych grup? Proszę, by każdy zespół wylosował jeden pasek papieru. Obejrzyjcie, co na waszym „talerzu” jest narysowane. Poszukajcie takich samych produktów na swoich stolikach. Nazwijcie te produkty?
film
piramida zdrowego żywienia pocięta na paski
Dzieci zespołami losują po jednym pasku z rozciętej piramidy.
Dzieci analizują rysunki na wylosowanym pasku, wybierają i nazywają poszczególne produkty.
Dlaczego ważne jest jedzenie tych produktów? Nauczyciel odsłania przywieszoną na tablicy (na wysokości oczu dziecka) dużą planszę z narysowanym pustym trójkątem (lub Nauczyciel rozkłada tę planszę na podłodze). Proszę dzieci, przywieście swoje paski z produktami w dużym trójkącie tak, by powstał taki sam duży trójkąt.
5.Uogólnienie i poznanie nazwy PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA
Dzieci dzielą się swoimi przemyśleniami.
Dzieci przykładają paski, przymierzają je, szukają dla nich odpowiedniego miejsca. Przyklejają masą mocującą.
Jeśli piramida była tworzona na podłodze – teraz należy ją powiesić na tablicy. W naszym życiu Kilkoro dzieci bardzo ważny jest powtarza nazwę. ruch. Ruch i jedzenie zdrowej żywości mówi o naszym zdrowym STYLU ŻYCIA. Taki trójkąt nazwano PIRAMIDĄ. Jest to PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA I STYLU ŻYCIA. – Powtórz proszę Popatrz na piramidę i przypomnij, co należy robić, aby prowadzić zdrowy styl życia.
Dzieci wypowiadają się i nawiązują do długości pasków jako wskaźnika
pusty schemat piramidy zdrowego żywienia
6.Globalne czytanie
7.Mycie rąk przed degustacją zdrowych marchewek
Nauczyciel pokazuje paski z podpisami grup produktów np. WARZYWA, OWOCE. Przywieście paski z podpisami w odpowiednim miejscu. Wchodzi PANI POMOC z pokrojonymi w talarki marchewkami. Nauczyciel zapowiada degustację i czeka na reakcję dzieci.
Dz. umieszczają paski z napisami przy odpowiedniej grupie żywności – czytają je.
- Co musimy zrobić po kolei, żeby dobrze umyć ręce? Nauczyciel w widocznym miejscu przywiesza (ku pamięci) planszę, która pokazuje, jak prawidłowo myć ręce.
Dzieci myją ręce „na sucho” komentując kolejne czynności i uzasadniając, dlaczego trzeba to robić tak dokładnie.
Dzieci sygnalizują potrzebę umycia rąk przed jedzeniem.
Dzieci myją ręce w łazience i częstują się plasterkami marchewki.
3. CZĘŚĆ DNIA (zajęcia popołudniowe): 1.Rozmowa podsumowująca
2.Zapowiedź na
- Czego się dziś nauczyliśmy? Nauczyciel wskazuje znaczek eko Nauczyciel wskazuje piramidę żywnościową - Do czego
Dzieci wypowiadają się
Dzieci
- kartoniki z napisami do globalnego czytania
przyszłość
zachęcicie swoją rodzinę?
Nauczyciel wręcza eko-dzieciom piramidy, które po zajęciach zabiorą do domu i „nauczą” swoją rodzinę, co jest dla ludzi najlepsze, by żyć zdrowo. 3.Nadawanie sobie - Skoro jesteście tacy ekologiczni, Eko-imion to zmieńmy swoje imiona na Eko-imiona. - Ja mam na imię EKOZOSIA, a ty?
Załączniki:
wypowiadają się
Dzieci podają swoje eko-imiona i otrzymują od Nauczyciela nalepkę z poznanym znaczkiem EKO.
Bibliografia: 1. Czym skorupka za młodu, czyli W trosce o własne zdrowie: program innowacyjny dla dzieci od 2,5 do 5 lat / Bożena Łaniewska // Bliżej Przedszkola. 2014, nr 7/8, s. 94-99 2. Jemy zdrowo, kolorowo! : Jak uczyć dzieci przedszkolne zasad zdrowego żywienia / Małgorzata Warzkiewicz // Doradca Nauczyciela Przedszkola. - 2014, nr 29, s. 44-46...