Układ rozrodczy męski - Profesor UPWR (Katedra Antropologii) Barbara Kwiatkowska PDF

Title Układ rozrodczy męski - Profesor UPWR (Katedra Antropologii) Barbara Kwiatkowska
Course Anatomia Człowieka
Institution Uniwersytet Przyrodniczy we Wroclawiu
Pages 3
File Size 212.3 KB
File Type PDF
Total Downloads 66
Total Views 114

Summary

Profesor UPWR (Katedra Antropologii) Barbara Kwiatkowska...


Description

Układ rozrodczy męski Funkcje Wytwarzanie, odżywianie i czasowe przechowywanie gamet męskich (plemników) Wprowadzenie zawiesiny plemników (nasienia) do układu płciowego żeńskiego Wytwarzanie męskich hormonów płciowych (androgenów i testosteronu) i receptorów dla nich

Narządy płciowe męskie Wewnętrzne o o o o o

Jądra (testis) – produkujące plemniki i wydzielające androgeny Najądrza (epididymis) Nasieniowody (ductus deferens) - przewody wyprowadzające plemniki na zewnątrz Pęcherzyki nasienne (vesicula seminalis) Gruczoł krokowy (prostata)

Zewnętrzne o o o

Prącie (penis) Moszna (scrotum) Cewka moczowa (urethra masculina)

Jądro (testis) Jadro prawe nieco większe niż lewe. Jądra są zawieszone w mosznie na powrózku nasiennym zawierającym nasieniowód, tętnice, żyły i naczynia limfatyczne. Tkanka śródmiąższowa jądra wypełnia przestrzenie między kanalikami plemnikotwórczymi. Składa się z: o o o o

fibroblastów kolagenu i substancji podstawowej naczyń krwionośnych i limfatycznych komórek Leydiga wydzielających testosteron

Jądro zbudowane jest z 200-300 płacików (lobuli testis), zbudowanych z 1-4 kanalików nasiennych krętych (tubuli seminiferi concortis) o długości 3070cm (razem 300-900m), wysłany jest nabłonkiem plemnikotwórczym. Kanaliki nasienne kręte przechodzą w kanaliki proste, łączą się w sieć jądra (rete testis), skąd prowadzą do najądrza kanaliki wyprowadzające (ductuli efferens testis).

Najądrze (epididymis) Składa się z przewodu najądrza (4-6m), gdzie plemniki dojrzewają i są magazynowane. Pokryte jest nabłonkiem wielorzędowym walcowatym z długimi mikrokosmkami (stereocilie). Otoczony pochewką mięśni okrężnych gładkich.

Funkcje Dojrzewanie plemników Fagocytoza i trawienie zdegenerowanych plemników

Nasieniowód (ductus deferens) Wpada do cewki moczowej w obszarze gruczołu krokowego. Do nasieniowodu uchodzą pęcherzyki nasienne wytwarzające wydzielinę bogatą w globuliny, witaminę C, fruktozę. Nasieniowód kończy się przewodem wytryskowym. Do cewki moczowej uchodzi także wydzielina gruczołu krokowego.

Moszna (scrotum) Twór skórno-mięśniowy z licznymi gruczołami potowymi. Jądra w 7 miesiącu życia płodowego schodzą do moszny. Brak zejścia jąder (wnętrostwo) prowadzi do bezpłodności. W mosznie temperatura jest o 2-3 stopnie niższa od temperatury ciała, co jest niezbędne dla prawidłowej spermatogenezy.

Prącie (penis) Zawiera ciała jamiste (corpus cavernosum) i ciało gąbczaste (corpus spongiosum). Kończy się żołędzią prącia (glans penis) osłoniętą napletkiem (preputium). Wewnątrz prącia mieści się ujście cewki (ostium urethri).

Gruczoł krokowy (prostata) Składa się z wielu gruczołów uchodzących do cewki moczowej. Wytwarza płyn mający odczyn kwaśny. Zawiera kwas cytrynowy, fruktozę, aminokwasy, sperminę, fosfatazę kwaśną, enzymy, amylazę, fibrynolizynę. Pełni funkcję odżywczą dla plemników....


Similar Free PDFs