Title | Activitat Dibuix |
---|---|
Course | Educació Visual I Plàstica A Primària |
Institution | Universitat de Barcelona |
Pages | 5 |
File Size | 344 KB |
File Type | |
Total Downloads | 58 |
Total Views | 146 |
Unitat didàcticca d'una sessió d'una activitat de dibuix....
ARRIBA EL NADAL!
Elena Caballero Recio Educació Visual i Plàstica, 3B Docent: Enric Font Universitat de Barcelona/Grau de mestre d’Educació Primària Curs 2021/2022
Introducció Aquesta Unitat Didàctica es realitzarà al curs 2020/2021 amb els alumnes de 1r de Primària de l’Escola Miguel de Unamuno, una escola de màxima complexitat i amb un nivell sociocultural i socioeconòmic molt baixos. A més, aquesta activitat tindrà la duració d’una sessió on es treballarà el dibuix i es realitzarà a l’assignatura de Visual i Plàstica.
Justificació La unitat didàctica que a continuació es presenta tractarà el tema de els colors a l’hivern i l’arribada del nadal. Amb aquesta unitat, pretenc que els nens desenvolupin i perfeccionin la seva motricitat, especialment la motricitat fina, i aprofundir en la importància de la creativitat i capacitat auto expressiva de l'infant. A més, entre altres coses, pretenc que l'alumne interioritzi certs aspectes de la realitat que l'envolta en relació amb els colors i els aspectes més característics d'aquesta època de l'any i que comenci a diferenciar els colors freds, com poden ser els de l'hivern, de els colors càlids de l’estiu. Amb aquesta activitat es vol aconseguir que l’alumat sigui capaç d’utilitzar l’expressió plàstica per a trametre informació i emocions que puguin ser interpretades per la resta. A més, per desenvolupar la competència d’autonomia i iniciativa personal així com, la competència artística i cultural. També es busca que treballin el coneixement del seu entorn i els canvis que tenen lloc durant l'estació d'hivern, i desenvolupin actituds i hàbits positius respecte al món natural.
Objectius, continguts, competències i criteris d’avaluació Objectius d’aprenentatge Utilitzar adequadament
Dimensions i competències
Continguts
la
tècnica artística treballada
Dimensió
percepció,
Conceptes:
comprensió i valoració: anteriorment. Conèixer els colors més Competència 1. Mostrar característics de l'hivern i hàbits de percepció
El dibuix amb ceres de
del nadal. Expressar
colors càlids i freds.
les
idees,
les
emocions i les experiències del nadal i l’hivern per mitjà
conscient
de
la
realitat
colors. Coneixement
visual i sonora de l’entorn
Coneixement
natural i cultural.
seves
dels
de
les
possibilitats
creatives.
del dibuix.
Consciència Potenciar
el
desenvolupament
de
de
la
possibilitat d’expressió
la
de l’activitat de dibuix.
imaginació i creativitat en l’expressió
i
artístiques. Participar
en
grupals comportament
comunicació
Procedimentals: Utilització dels diferents
activitats
amb
materials a l’activitat.
un
Reconeixement de com
constructiu,
expressa i representa
responsable i solidari, tenint
ell
en compte les aportacions
i
la
resta
de
companys l’hivern i el
de la resta de companys.
nadal. Contribució Dimensió interpretació i producció: Competència
5.
Emprar
elements
bàsics
del
llenguatge
visual
amb
tècniques
i
eines
artístiques per expressarse i comunicar-se.
a
la
decoració de l’aula. Discriminació
dels
colors càlids.
Actitudinals: Participació activa a les activitats proposades. Respecte
cap
els
companys. Gust per experimentar
Dimensió
imaginació
i
creativitat: Competència 8. Improvisar
amb les ceres. Interès
per
l’aprenentatge.
i crear amb els elements i
Explicació de l’activitat Per a realitzar l’activitat necessitarem cartolines blanques DIN-A3, ceres de colors i ceres per pintar finestres. Aquesta activitat començarà amb una dinàmica amb els infants per saber què és el Nadal i l’arribada de l’hivern per a ells. Quins canvis veuen en la natura i a les seves
vides (es fa fosc més d’hora, cauen les fulles del arbres, neva, posen l’arbre de Nadal a casa, tenen regals, etc) i quins són els colors de l’hivern (colors freds). Tot seguit, se’ls demanarà que a la cartolina dibuixin amb les ceres que és el Nadal per ells i com ho expressarien. També, se’ls explica que aquest dibuix és un esbós i que quan l’acabin podran dibuixar a les finestres de l’aula amb altres ceres una part del seu dibuix per així, decorar la classe d’una forma més original i creativa.
Criteris d’avaluació
Objectius d’aprenentatge
Criteris d’avaluació
Utilitzar adequadament la tècnica artística treballada anteriorment.
Evidencia de la utilització adequada de la tècnica de les ceres explicada a l’aula.
Indicadors de resultats o de qualitat Nivell Nivell Nivell de d’excel·lència Satisfactori notabilitat (2) (3) (1) Evidencia un Evidencia una Evidencia interès treball certa voluntat per aprendre i de superficial de fer un voluntat sense voluntat treball acurat, realitzar de la de realitzar un però no ho millor manera el aportació assoleix de treball; es pot percebre a personal. manera través de, per completament exemple: satisfactòria. -L’elevat nombre
Conèixer els colors Diferenciació més característics entre els colors de l'hivern i del càlids i el freds. nadal.
No diferencia adequadament els colors freds del càlids.
Diferencia correctament els colors freds del càlids.
Expressar idees, emocions i experiències nadal i l’hivern mitjà del dibuix.
Ha fet un dibuix senzill, on no s’evidencia què vol transmetre l’infant amb ell.
Realització d’un dibuix poc expressiu, no s’acaba de veure quina idea té el nen del nadal i l’hivern.
Normalment,
Participa
Participar
les les les del per
Realitzar un dibuix que transmeti com viu aquella persona l’estació. Que es vegin les idees i emocions que vol transmetre. en Implicar-se en la
de detalls -La definició de les formes -La cura amb l’acabat Diferencia correctament els colors freds del càlids. A més, utilitza els diferents valors clars i foscos i treballa adequadament amb ells. Realització d’un dibuix expressiu, on mostra clarament la idea que té l’infant del nadal i l’hivern.
Participa
activitats grupals amb un comportament constructiu, responsable i solidari, tenint en compte les aportacions de la resta de companys. Potenciar el desenvolupament de la imaginació i creativitat l’expressió comunicació artístiques.
en i
dinàmica grupal a partir de les aportacions individuals.
participa activament i de forma solidaria en les activitats grupals.
activament i de forma solidaria en les activitats grupals. S’implica bastant en el treball.
activament i de forma solidaria en les activitats grupals. Fa critiques constructives i te en compte les aportacions de la resta.
Realització d’un dibuix creatiu i original, amb voluntat d’agradar.
Ha fet un dibuix senzill, que no va més enllà de complir amb la demanda de ser lliurat.
Evidencia una certa voluntat de fer un treball original i creatiu, però no ho assoleix de manera completament satisfactòria.
Evidencia un dibuix original, creatiu, amb voluntat d’agradar....