Handel wymienny - prezentacja na zaliczenie ćwiczeń PDF

Title Handel wymienny - prezentacja na zaliczenie ćwiczeń
Course Organizacja i technika handlu zagranicznego
Institution Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Pages 4
File Size 83.6 KB
File Type PDF
Total Downloads 106
Total Views 143

Summary

Materiały zawarte w prezentacji na zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych z przedmiotu Organizacja i technika handlu zagranicznego....


Description

Handel wymienny Handel zagraniczny Wymiana części własnej produkcji danego kraju na dobra i usługi wytwarzane przez inne kraje. Jest wynikiem udziału danego kraju w międzynarodowym podziale pracy. Składa się z eksportu (wywozu) i importu (przywozu) towarów, usług, technologii. Niekiedy wyróżnia się jeszcze reeksport, czyli eksport dóbr uprzednio importowanych, po ich uszlachetnieniu lub po okresie przechowywania.

Offset (z ang. wyrównanie, kompensata) Oznacza system kompensacji wydatków ponoszonych przez kraj dokonujący zakupów za granicą. Offset jest jednym z instrumentów przyczyniających się do rozwoju gospodarki. Podstawą prawną stosowania offsetu w krajach Unii Europejskiej jest Artykuł 296 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską mówiący m.in.: "Każde Państwo Członkowskie może podejmować środki, jakie uważa za konieczne w celu ochrony podstawowych interesów jego bezpieczeństwa, a które odnoszą się do produkcji lub handlu bronią, amunicją lub materiałami wojennymi; środki takie nie mogą negatywnie wpływać na warunki konkurencji na wspólnym rynku w odniesieniu do produktów, które nie są przeznaczone wyłącznie do celów wojskowych”. Interesy te często są związane bezpośrednio z przedmiotem eksportu (offset bezpośredni) lub mogą dotyczyć innych towarów lub rodzajów działalności (offset pośredni).

Offset bezpośredni Zobowiązania offsetowe realizowane przez przedsiębiorstwa przemysłu obronnego (ujęte na specjalnym wykazie), których przedmiotem działalności jest produkcja, remonty, obsługa, prace badawczo-rozwojowe, a także obrót uzbrojeniem.

Offset pośredni Zobowiązania realizowane przez pozostałe krajowe podmioty gospodarcze.

Transakcje offsetowe Najczęściej są związane z handlem bronią, sprzętem wojskowym, środkami transportu, zwłaszcza samolotami, oraz sprzętem telekomunikacyjnym, a czas realizacji trwa od 5 do 20 lat.

Umowa offsetowa Jest to umowa zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a zagranicznym dostawcą , określająca zakres i wartość zobowiązania offsetowego, które zagraniczny dostawca ma wykonać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium państw obcych wspólnie z polskim przedsiębiorcą. Generalne zasady: 

jest wymagana, gdy wartość umowy dostawy uzbrojenia lub sprzętu wojskowego przekracza 5 mln EUR w stosunku do jednego zagranicznego dostawcy w okresie trzech kolejnych lat,



jej wartość nie jest mniejsza niż wartość kontraktu dostawy uzbrojenia,



wartość zobowiązań offsetowych bezpośrednich nie jest mniejsza niż 50% wartości umowy offsetowej,



jest podpisana pomiędzy Skarbem Państwa RP reprezentowanym przez ministra właściwego do spraw gospodarki a zagranicznym dostawcą.



jest zawarta wg prawa polskiego, podpisana nie później niż w ciągu 60 dni od daty podpisania umowy dostawy, zawarta na okres nie dłuższy niż 10 lat, zatwierdzana przez Radę Ministrów, nadzorowana przez ministra właściwego do spraw gospodarki.



żadna ze stron nie może odstąpić od umowy offsetowej ani jej wypowiedzieć.

Zagraniczny dostawca – zagraniczna firma dostarczająca uzbrojenie lub sprzęt wojskowy. Offsetodawca – zagraniczny dostawca lub firma działająca w jego imieniu, bezpośrednio współpracująca

z

odbiorcą

offsetu



offsetobiorcą.

Offsetobiorca – polskie przedsiębiorstwo, uczelnia, jednostka badawczo-rozwojowa, a także jednostka budżetowa, będąca odbiorcą, beneficjentem offsetu.

Zasady odpowiedzialności Za niewykonanie zobowiązania offsetowego przysługuje odszkodowanie na rzecz Skarbu Państwa w wysokości 100% wartości niewykonanego zobowiązania offsetowego.

Za nienależyte wykonanie przysługuje odszkodowanie w wysokości nie większej niż równowartość nienależycie wykonanego zobowiązania offsetowego. Zobowiązania offsetowe polega na " zobowiązaniu zagranicznego dostawcy uzbrojenia lub sprzętu wojskowego do wniesienia wkładów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółki akcyjnej lub do zawarcia umowy poddostawcy z polskim przedsiębiorcą".

Clearing Jest to bezgotówkowa forma rozliczeń między dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi, realizowana w ściśle określonym czasie. Kontrahenci zbierają dokumenty zawierające kwoty wzajemnych należności i zobowiązań, a następnie regulują jedynie powstałe saldo.

Rodzaje clearingu: 

Clearing bankowy: przedstawiciele banków zebrani w izbie rozrachunkowej (clearing house), przedstawiają sobie wzajemnie płatne u nich dokumenty (czeki, weksle, przekazy), zestawiają kwoty należności i zobowiązań każdego uczestnika i kompensują salda wynikające z ich zestawień;



Clearing między przedsiębiorstwami: przedstawiciele przedsiębiorstw przedstawiają co pewien okres kwoty należności, zobowiązań i dokonują wzajemnych rozliczeń;



Clearing między państwami: państwa ustalają na podstawie umowy wysokość wzajemnych obrotów i wprowadzają obowiązek ich równoważenia dostawami towarów bez transferu złota lub dewiz.

Umowy clearingowe Polegają na rozliczeniach między krajami z tytułu eksportu i importu, dokonywanych w walutach narodowych każdego z partnerów uczestniczących w clearingu. Rozliczenia te następują bez udziału dewiz. Mogą one mieć charakter dwustronny lub wielostronny.

Clearing dwustronny Czyli bilateralny - polega na kompensowaniu należności kontrahentów z dwóch krajów. Są dopuszczalne w umowach międzypaństwowych – musi być dopuszczony sposób rozliczeń w formie clearingowej – określone instytucje które dokonują ewidencji wymiany firmy rozliczają się z instytucja fin. Stosowane gdy występuje brak dewiz.

Clearing wielostronny Polega na kompensowaniu należności kontrahentów z kilku krajów. W przypadku rozliczeń wielostronnych clearing, pozwalając na wielostronną kompensatę sald, znacznie rozszerza zakres wymiany międzynarodowej w stosunku do clearingu dwustronnego ograniczonego możliwościami słabszego partnera.

Switch Polega na dokonaniu uzgodnień finansowo-gospodarczych między dwoma krajami o zróżnicowanych walutach. W ramach tych uzgodnień dokonywana jest wymiana towarów i usług. Głównym celem switchu jest zamiana miękkiej waluty na twardą na podstawie umowy handlowej i cleringowej. Umowa clearingowa ustala wartościowe ramy wymiany w określonym czasie. Wymiana towarów może zatem następować bez udziału dewiz.

Switch finansowy Zaangażowane 2 kraje (A, B i inny z poza porozumienia clearingowego). Jest to sprzedaż należności clearingowych w zamian za dewizy (walutę wymienialną).

Switch towarowy Zakup towarów w ramach transakcji clearingowych a następnie ich sprzedaż za walutę wymienialną. Sprzedaż dokonywana w kraju trzecim....


Similar Free PDFs