Kolos 3 - Stopień: 4 PDF

Title Kolos 3 - Stopień: 4
Course Maszyny Elektryczne I
Institution Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Lukasiewicza
Pages 6
File Size 142.5 KB
File Type PDF
Total Downloads 39
Total Views 119

Summary

Zakres pytań wraz z opracowaniami na pierwsze kolokwium z przedmiotu Maszyny Elektryczne...


Description

1.

Rodzaje maszyny synchronicznej, budowa Cylindryczne -nasycone -nienasycone

jawnobiegunowe -nasycone -nienasycone

Najczęściej maszyna synchroniczna ma stojan (część nieruchomą) w kształcie wydrążonego walca wykonanego z pakietu blach prądnicowych. Na wewnętrznej stronie pakietu znajdują się na całej długości maszyny specjalne rowki zwane żłobkami, w których są umieszczone uzwojenia maszyny. To najczęściej uzwojenia trójfazowe. Elementy obwodu magnetycznego maszyny między żłobkami to zęby. Wirnik ma postać elektromagnesu (uzwojenie skupione) z biegunami jawnymi (prądnica jawnobiegunowa) lub utajonymi (p. cylindryczna) 2.

Zasada działania maszyny synchronicznej

Wzbudzony prądem stałym i napędzony obcą maszyną wirnik wytwarza strumień magnetyczny, który w uzwojeniach stojana (twornika) indukuje napięcie. Zwykle tak dobiera się kształt szczeliny powietrznej między stojanem a wirnikiem, by indukcja w szczelinie miała przestrzenny rozkład sinusoidalny. Wówczas napięcie indukowane w 3, symetrycznie przesuniętych względem siebie uzwojeniach jest sinusoidalnie zmienne w czasie i tworzy układ trójfazowy. Gdy prądnica obciąży się to w uzwojeniach twornika popłynie prąd, który wytworzy własne pole magnetyczne. Wypadkowy strumień prądnicy przy obciążeniu jest sumą strumienia od prądu wzbudzenia i prądu obciążenia. (n1 = 6o f / p dla stojana) Moment wytworzony jest tylko, gdy prędkość pola wirnika jest równa prędkości pola stojana. 3.

Stan jałowy generatora (praca samotna)

Warunki: - ma być napędzany z prędkością znamionową - wzbudzony - nieobciążona Biegiem jałowym maszyny synchronicznej nazywa się taki jej stan, kiedy maszyna obraca się z prędkością synchroniczną, jest wzbudzona, a przez uzwojenie jej twornika nie płynie prąd. 4.

Stan zwarcia generatora

Warunki stanu zwarcia: - dostarczona moc mech. - dostarczony prąd wzbudzenia - zwarcie uzwojenia twornika Stan zwarcia -zależność prądu twornika I od prądu wzbudzenia If przy zwartym uzwojeniu twornika: I = (If), U=0.

5.

Zmienność napięcia generatora

- to przejście napięcia od stanu jałowego do znamionowego obciążenia odniesione do napięcia znamionowego

6.

Schemat i wykres wskazowy generatora cylindrycznego nienasyconego dla obciążenia: R, R-L, L, C, R-C

8.

Kąt mocy maszyny synchronicznej

- to kąt zawarty pomiędzy napięciem twornika a napięciem wyindukowanym w tworniku

9. 

Praca równoległa generatora- warunki synchronizacji Praca na sieć sztywną (PG...


Similar Free PDFs