Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego 4 PDF

Title Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego 4
Course Pielegniarstwo
Institution Wyzsza Szkola Bankowa w Poznaniu
Pages 4
File Size 351.2 KB
File Type PDF
Total Downloads 22
Total Views 131

Summary

Magdalena Ogórek...


Description

Temat: Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Wyposażenie gabinetu stomatologicznego powinno uwzględniać wymogi ergonomii nakierowanej na człowieka, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz względy estetyczne. Ergonomia zajmuje się badaniem zależności między człowiekiem, a jego otoczeniem podczas pracy. Nazwa powstała z połączenia dwóch nauk. Ergologii, czyli nauce o pracy i jej wpływie na wykonującego ją oraz ekonomii- nauki badającej efekty pracy. Całość wyposażenia gabinetu stomatologicznego można podzielić na: - podstawowe, - pomocnicze, - specjalistyczne. W skład wyposażenia podstawowego wchodzi: - fotel stomatologiczny, - wiertarka ( wolnoobrotowa, szybkoobrotowa, turbina, mikrosilnik) - spluwaczka, - ślinociąg i ewentualnie ssak, - reflektor (bezcieniowy) - asystor dla lekarza, - pantostat (unistom) - fotelik dla lekarza i asystentki Wszystkie wyżej wymienione urządzenia wchodzą w skład STOMATOLOGICZNEGO. Ponadto unit może być dodatkowo wyposażony w: - endoskop (lusterko stomatologiczne zaopatrzone w żaróweczkę), - skaler, - piaskarkę, - żegadło (kauter), - kamerę do wykonywania zdjęć wewnątrzustnych wraz z monitorem, - przyrząd do badania progu pobudliwości miazgi zęba na bodźce elektryczne.

UNITU

Fotel

stomatologiczny powinien: - być umieszczony na wprost okna, w niewielkiej jego odległości (chodzi o maksymalne wykorzystanie światła) - posiadać urządzenia pozwalające na podnoszenia i opuszczanie siedzenia, pochylanie oparcia, ułożenie pacjenta w pozycji leżącej, - być ustawiony tak, aby była do niego możliwości dojścia do pacjenta z trzech stron, - być statyczny, niechwiejny, wygodny. Części fotela: - podgłówek, - oparcie pleców, - leże (siedzenie), -

podparcie pod ręce (podłokietnikijeden stały, drugi może być ruchomy).

Wyróżniamy fotele stomatologiczne z napędem hydraulicznym i śrubowym. Fotele hydrauliczne są cichsze w użytkowaniu. Mogą być fotele samodzielnie stojące lub takie, do których podwieszony jest unit i wtedy stanowią one całość. Nowoczesne fotele coraz częściej sterowane są komputerowo. Ważne jest, aby tapicerka fotela była bezszwowa, niepochłaniająca kurzu, antybakteryjna i łatwo zmywalna. Wiertaki stomatologiczne można podzielić ze względu na: a) rodzaj napędu: - nożno-elektryczne - obecnie są rzadko spotykane, - elektryczne - składają się z silnika i rozrusznika. Ruch obrotowy przekazywany jest na koło rękawa za pomocą sznura. Rozrusznik jest tak skonstruowany, że przez przesunięcie pedału można zmieniać kierunek i szybkość obrotu wiertarek. Końcówki to prostnica i kątnica.

- wiertarka turbinowa - podstawowa częścią jest kompresor o ciśnieniu od 3-5 atmosfer. Dzięki temu uzyskuje się obroty od 300 000 - 500 000 na minutę. Są one uważane za bezbolesne. Woda i powietrze chłodzą ząb podczas pracy. - mikrosilnik - jest miniatura silników elektrycznych dużej mocy. Mogą być pneumatyczna lub elektryczne. Końcówkami roboczymi są prostnica lub kątnica. Wiertła schładzane są woda i powietrzem. Mikrosilnik uruchamiany jest przez naciśnięcie pedału (dźwigni) rozrusznika. Coraz częściej stosuje się kątnice do turbiny i do mikrosilnika wyposażone w światłowód. b)szybkość obrotów: - wolnoobrotowe od 500 do 15 000 obrotów/minutę, - szybkoobrotowe 0d 20 000 do 40 000 obrotów/minutę, - mikrosilnik do 200 000 obrotów/minutę, - turbina od 250 000 do ponad 500 000 obrotów/minutę.

Reflektor stomatologiczny jest przeznaczony do oświetlenia pola operacyjnego podczas wykonywania zabiegu. Reflektor powinien być: - wielopłaszczyznowy, bezcieniowy (zbliżony do światła naturalnego), - halogenowy o sile światła od 18 000 do powyżej 22 000 lux, - montowany na ruchomym ramieniu, - włączany za pomocą przycisku na konsoli, guzika z tyłu lampy lub na fotokomórkę. Spluwaczka może być wolnostojąca lub skanalizowana. Składa się z: - miski (basenu), - lejka, - koszyka odpływowego. W nowoczesnych unitach spluwaczki są automatycznie spłukiwane oraz zaopatrzone w ślinociąg, ewentualnie ssak. Najczęściej posiadają miejsce na kubek plastikowy, jednorazowy z możliwością nalania wody poprzez naciśnięcie przycisku, bądź podstawki.

Ślinos zabieg włącz

odczas może

Asyst narzęd w szu

leków, ny jest

Pantostat (unistom)- to urządzenie, które wykorzystywane jest do celów diagnostycznych i leczniczych. Posiada on urządzenia do: - badania żywotności miazgi zęba, - jonoforezy - wprowadzanie środków leczniczych za pomocą prądu stałego w głąb tkanki, - endoskopii - wykrywanie ubytków próchnicowych, oświetlania trudno dostępnych miejsc, uwidaczniania złogów poddziąsłowych itd., - negatoskopii - przeglądanie zdjęć rtg, - elektrochirurgii stomatologicznej - np. elektrotomia, elektrokoagulacja. Elektrotomia to zabieg chirurgiczny polegający na bezkrwawym przecinaniu tkanek za pomocą elektroskalpela. Elektrokoagulacja to przyżeganie tkanek prądem elektrycznym stosowane w chirurgii do tamowania krwawień z małych naczyń krwionośnych. Foteliki dla lekarza i asystentki - są one zaopatrzone w regulację wysokości siedzenia i pleców, podpórkę na nogi. Posiadają kółka, które umożliwiają przemieszczanie się personelu podczas pracy. Fotelik dla asystentki powinien być wyższy od fotelika dla lekarza (ze względu na metodę pracy na „cztery ręce”)....


Similar Free PDFs